1. Ana Sayfa
 2. Muhabbet Kuşları

Show Jumbo Muhabbet Kuşu Özellikleri ve Bakımı

Show Jumbo Muhabbet Kuşu Özellikleri ve Bakımı
+ - 0

Show Jumbo Muhabbet Kuşu türü, diğer muhabbet kuş türleri gibi evcil hayvan bakımında en çok tercih edilen hayvanlardan biridir. Show Jumbo muhabbet kuşu türleri Türkiye’de ve diğer dünya ülkelerinde türlerine göre farklılıklar göstermektedir. Bu kuş türü genel olarak iki kısma ayrılmıştır: Jumbo Muhabbet Kuşu ve Show Jumbo Muhabbet Kuşu. Jumbo Muhabbet Kuşu türü, farklı karakteristik özellikleri ve diğer muhabbet kuşlarına nazaran farklı görüntüsünden ötürü iki kısma ayrılmıştır. Jumbo muhabbet kuşlarının kafa yapıları ve vücutları Show Jumbo muhabbet kuşlarına nazaran küçüktür. Show Jumbo muhabbet kuş türünün ise karakteristik yapıları farklı, iri ve aynı zamanda gösterişlidir. Gösterişli ve dikkat çeken bir kuş türü olmasından kaynaklı ismi Show Jumbo olarak bilinmektedir. Show Jumbo muhabbet kuşlarının anavatanı İngiltere’dir.

Dünya genelinde kuş türleri arasında yapılan yarışmalar doğrultusunda, Jumbo muhabbet kuşu ve Show Jumbo muhabbet kuşu türleri kafa yapılarına, ayak yapılarına ve boy farklılıklarına göre birçok farklı sınıfta yarışmışlardır. Jumbo muhabbet kuşu türleri genel anlamda kuş üreticileri tarafından ilgi çekici bulunmuş ve farklı alanlarda da yarışmalara dahil edilmişlerdir. Bu kuş türleri boy yapılarından tüy yapılarına kadar farklı duruş ve tarzları da dahil olmak üzere kendi aralarında farklılıklar göstermektedir.

SHOW JUMBO MUHABBET KUŞU NEDİR?

Show Jumbo Muhabbet Kuşu, üretimi oldukça zor bir kuş türüdür. Diğer muhabbet kuşu türlerine göre döl verimi de oldukça düşük orandadır. Çok iyi bir bakım ve düzenli bir yaşam alanına ihtiyaçları vardır. Tüy yapıları narin bir muhabbet kuşu türüdür. Tüy değişimi döneminde ekstra bir bakıma ve desteğe ihtiyaçları vardır. Show Jumbo Muhabbet Kuşları genellikle rengarenktirler. Çoğunlukla sarı renkli olarak bilinseler de, yeşil, mavi, beyaz renkli Show Jumbo muhabbet kuşlarının da var olduğu bilinmektedir.

Show Jumbo Muhabbet Kuşu türünün de cinsiyet ayrımı diğer muhabbet kuş türleri gibi gaga renlerine ve yapılarına göre belirlenmektedir. Mavi ve mavi tonları gaga renkleri erkek Show Jumbo muhabbet kuşu olduğunu gösterirken beyaz ve tonları dişi Jumbo Muhabbet Kuşu türünü göstermektedir. Show Jumbo Muhabbet Kuşu cinsiyeti için en önemli durum kuşun yaşı olmaktadır. Bunun yanı sıra yavru Jumbo Muhabbet Kuşlarının cinsiyet ayrımı oldukça zor belirlenebilmektedir.

Ortalama yaşam süreleri 7 ila 10 yıl olarak bilinmektedir. Ancak çok iyi bir bakım ve düzenli, sağlıklı beslenme durumlarına göre yaşam süreleri uzayabilmektedir. Show Jumbo Muhabbet Kuşu türleri konuşabilir, aynı zamanda diğer muhabbet kuşu türlerine göre birden fazla kelime öğrenebilirler. Aynı zamanda Show Jumbo muhabbet kuşlarının, diğer kuş türlerine oranla daha fazla konuştukları ve sürekli öttükleri için lakapları geveze Jumbo olarak bilinmektedir. Rahatsız edici derece bir sesleri yoktur, bülbül gibi ince ve keyifle dinlenebilecek bir ötüş tarzları vardır. Show Jumbo Muhabbet Kuşlarının konuşabilmesi tamamıyla kuşlarla geçirilen vakte ve onlara verilen sevgiyle, ilgiyle alakalıdır.

Show Jumbo Muhabbet Kuşu Genel Özellikleri

 • Show Jumbo muhabbet kuşları, iri yapısı ve diğer muhabbet kuşu türlerine göre büyük gövdesine rağmen oldukça narin bir kuş türüdür.
 • Show Jumbo muhabbet kuşlarını diğer muhabbet kuşu türlerinden ayıran en önemli tarafları, kafalarının büyüklüğüdür.
 • Show Jumbo muhabbet kuşlarının ortalama boy uzunluğu 20 ila 25 santimetre arasında değişiklik göstermektedir.
 • Rengarenk ve canlı tüy yapılarına sahiptirler.
 • Show Jumbo muhabbet kuşlarının kuyrukları oldukça uzundur.
 • Diğer Muhabbet kuşlarıyla karşılaştırıldığı zaman çilleri belirgin ve daha koyu renklidir.
 • Show Jumbo muhabbet kuşları aynı zamanda sıcakkanlı ve sadık bir evcil hayvan olarak da bilinmektedir.
 • Tıpkı kedi ve köpeklerde olduğu gibi sahibine karşı oldukça sadık ve sıcakkanlı olan Show Jumbo muhabbet kuşları, sahiplerini uzun bir süre göremediklerinde strese ve depresyona girerler. Depresyona girdikleri içinde düzenli ve sağlıklı olması gereken beslenme rutinleri bozulabilir.
 • Konuşmaya ve sürekli ötmeye yatkın bir kuş türüdür. Dışarıdaki seslere karşı duyarlı ve ilgililerdir.
 • İlgi ve sevgi görmeyi severler, gördükleri ilgi Show Jumbo muhabbet kuşlarını mutlu eder.
 • Çok hareketli ve oyuncu kuş türüdür.
 • Yalnız kalmaktan hoşlanmazlar genellikle çift halinde bakılması önerilmektedir.
 • 7 ila 10 yıl arasında bir yaşam süresine sahiptirler.

Show Jumbo Muhabbet Kuşunun Bakımı ve Beslenmesi

Show Jumbo muhabbet kuşlarının sağlıklı ve düzenli bir beslenme yaşamlarının olması, onların kaliteli yaşam sürelerinin artmasına yardımcı olmaktadır. Bu sebeple, Show Jumbo muhabbet kuşunun günlük yeteri miktarda yem yediğinden ve gerekli mineral ve vitaminleri aldığından emin olmalısınız. Show Jumbo Muhabbet Kuşları da diğer muhabbet kuşu türleriyle aynı yem türlerinden hoşlanmaktadırlar. Muhabbet kuşu yemlerine pet shoplardan ya da muhabbet kuşu yemi satan herhangi bir marketten satın alabilirsiniz. Muhabbet kuşu yemlerinin raf ömrü uzundur bu sayede oda sıcaklığında uzunca bir süre muhafaza edebilirsiniz. Jumbo Muhabbet Kuşu türleri aynı zamanda balı çokça severek tüketirler. Jumbo muhabbet kuşu türleri için özele olarak üretilmiş ballı yemlerden muhabbet kuşunuza verebilirsiniz. Aynı zamanda muhabbet kuşları için üretilmiş ballı gevreklerden ya da krakerlerden satın alabilirsiniz.

Jumbo muhabbet kuşu türleri, yemiş tüketmeyi de severler. Fındık, badem, fıstık ya da çekirdek gibi kuruyemiş türlerinden yeterli miktarda tüketmesini sağlayabilirsiniz. Tüm bunların dışında Jumbo muhabbet kuşunuzun yeterli ve iyi bir miktarda mineral ve vitamin dengesine de ihtiyaçları vardır. Kuşunuza sebze ve meyveleri tattırabilir ve neleri tükettiğini gözlemleyerek sevdiği şeylere göre düzenli bir programda ilerleyebilirsiniz.

Aynı zamanda Jumbo muhabbet kuşlarının gaga sağlığı da çok önemlidir. Bunun için kuşlarınızın gagalarını temizlemeleri ve gagalarını geliştirebilmeleri için kafese ağaç dalı ya da muhabbet kuşları için özel olarak geliştirilmiş gaga taşlarından bir adet muhabbet kuşunuzun kafesine yerleştirmelisiniz. Bazı dönemlerde Jumbo muhabbet kuşları gaga düşmesi sorunuyla karşılaşabilirler. Bu gibi durumlarda Jumbo muhabbet kuşunuzu bir veteriner hekime götürmelisiniz. Gaga düşürme, muhabbet kuşlarının başına gelebilecek olağan durumlardan biridir. Jumbo muhabbet kuşunuzun gagaları düşer ancak daha sonrasında kendilerini yenileyebilirler. Bu gibi durumlarda muhabbet kuşunuzun gaga temizliğine mikrop kapmamasına adına ekstra özen göstermeniz gerekmektedir.

Muhabbet kuşu türleri genel olarak narin ve hassas bir yapıya sahiptirler. Bu sebeple kafeslerinin temiz olması, günlük olarak su ve yemlerinin tazelenmesi muhabbet kuşunuzun sağlığı açısından önceliklidir. Muhabbet kuşunuzun temiz ve düzenli bir ortamda yaşamaları demek, muhabbet kuşunuzun daha uzun ömürlü ve kaliteli bir yaşam sürmesiyle eş değerdedir.

Show Jumbo Muhabbet Kuşu Cinsiyeti Nasıl Anlaşılır?

Show Jumbo muhabbet kuşlarının cinsiyet ayrımları kolay bir şekilde anlaşılabilir. Muhabbet kuşlarının cinsiyetlerinin anlaşılabilmesi için gaga renklerinin incelenmesi gerekmektedir. Show Jumbo muhabbet kuşlarının cinsiyet ayrımı; muhabbet kuşunuz mavi ve tonlarında gaga rengine sahipse eğer cinsiyeti erkektir; muhabbet kuşunuz şeftali, pembe ya da beyaz tonlarında gaga rengine sahipse eğer cinsiyeti dişidir.

Orijinal Jumbo Muhabbet Kuşu Nasıl Anlaşılır?

Show Jumbo muhabbet kuşları İngiltere ve Hollanda başta olmak üzere ülkemizde de en çok rastlanılan ve evcil hayvan olarak bakılan kuş türlerinden biridir. Anavatanı İngiltere olan Show Jumbo muhabbet kuşlarını, diğer muhabbet kuşu türlerinden ayıran en önemli özellikleri iri kafa yapılardır. Jumbo muhabbet kuşu türlerini, diğer muhabbet kuşları ile kıyasladığımız zaman kafa yapılarını klasik muhabbet kuşlarının yanında kocaman olarak niteleyebiliriz. Kafa yapıları dışında Show Jumbo muhabbet kuşlarının ayırt edici bazı özellikleri de bulunmaktadır:

 • Show Jumbo muhabbet kuşlarının boy uzunlukları ortalama olarak 20 ila 25 santimetre arası değişiklik göstermektedir.
 • Diğer muhabbet kuşu türlerine göre renkleri daha canlıdır.
 • Çilleri belirgin ve daha koyu renklidir.
 • Kalabalık ve yabancı ortamlara kolaylıkla uyum sağlayabilen bir kuş türüdür.
 • Diğer canlılarla ilişkisi kuvvetlidir.
 • Jumbo muhabbet kuşu türleri, diğer muhabbet kuşlarına göre daha cana yakın ve oyuncu bir özelliğe sahiptirler.

Show Jumbo Muhabbet Kuşu Ne Kadar Yaşar?

Show Jumbo muhabbet kuşlarının ortalama yaşam süreleri 7 ila 10 yıl arasında değişiklik göstermektedir. Muhabbet kuşlarının temiz ve düzenli bakımı, sağlıklı beslenme biçimlerine göre yaşam süreleri ve yaşam kaliteleri artmaktadır. Üst düzey bir bakım ve ilgiyle bakılan Show Jumbo muhabbet kuşlarının yaşam sürelerinin 10 ila 15 yıla kadar uzandığı da bilinmektedir.

Show Jumbo Muhabbet Kuşu Fiyatları

Show Jumbo Muhabbet kuşları 1700 üzeri kelime kapasitesine sahip kuş türüdür. Kelime haznesinin bu kadar geniş olması sayesinde konuşmayı kolaylıkla öğrenebilirler. En ucuz muhabbet kuşu fiyatları 75 TL’dan başlamaktadır. Jumbo Muhabbet Kuşu fiyatları muhabbet kuşunun konuşmasına, yaşına ve sağlığına göre 300 ila 1250 TL arası değişiklik göstermektedir.

 

Yorum Yap