İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Muhabbet Kuşları

Japones Muhabbet Kuşu Özellikleri ve Bakımı

Japones Muhabbet Kuşu Özellikleri ve Bakımı
+ - 0

Muhabbet kuşları, dünya üzerinde evcil hayvan olarak en çok tercih edilen kuş türlerinden biridir. Dış görünüşleri, genetik yapıları ve insanlarla iyi derece anlaşıp yakın dostluklar kurabilmelerinden ötürü evcil hayvan olarak çokça tercih edilmektedirler. Temizliği ve bakımı kolay olan muhabbet kuşları, birden fazla çeşide sahiptirler. Muhabbet kuşu çeşitleri arasında en dikkat çeken tür: Japones Muhabbet kuşlarıdır.

Japones Mubabbet Kuşu türü, dış görünüş ve genetik yapıları bakımından en çok dikkat çeken kuş türlerinden biridir. Japones Muhabbet Kuşu türünün menşei Japonya’ya aittir. İlk olarak Japonya’da görülen ve üretimine başlanan bu kuş türü, zaman içerisinde Dünya ülkelerine ticaretine başlanmıştır. Türkiye’de de aynı şekilde oldukça rağbet gören bir kuş türüdür. Japones Mubabbet Kuşu; tüylerindeki karışık renk detayları, kanat şekillerinden ötürü dikkat çekmektedir. Diğer muhabbet kuşların göre yüz detayları ve kanat detayları farklılık göstermektedir. Japones Muhabbet Kuşunun, kanat yapılarının yanı sıra seslerinin de güzel olmasından kaynaklı evcil hayvan olarak çokça tercih edilmektedir.

Japones Muhabbet Kuşu Özellikleri Nedir?

Japones Muhabbet Kuşu, Japonya’da görülmesi ve üretimine başlanması sonrasında muhabbet kuşu yarışmalarına katılımı sağlanmıştır. Yarışmalardaki duruşu ve bazı bölümlerdeki başarısı sonrasında diğer Dünya ülkelerinin dikkatini çekmiş ve Japones Muhabbet Kuşunun ticaretine başlanmıştır. Türkiye’de, Japones Muhabbet Kuşunun özelliklerinden etkilenen ve ticaretinden yararlanan ülkelerden biridir. Ülkemizde Japones Muhabbet Kuşunun, dış görünüşüne, özelliklerine karşı yoğun bir ilgi görünmeye başlanmıştır. Japones Muhabbet Kuşunun bazı özelliklerini aşağıda sizin için sıraladık:

  • Yaklaşık olarak 20 ila 30 gram aralığında bir ağırlığa sahiptir,
  • Sırt tüyleri düzgün ve etkileyici bir görünüme sahiptir,
  • Diğer muhabbet kuşu türlerine göre daha canlı bir renk yapısı vardır,
  • Yeterince ilgilenildiği takdirde kısa bir zaman içerisinde konuşabilirler,
  • Kafasının üzerinde tüylerinden taç gibi bir şekil vardır,
  • Albino, Lutino, Texas, Lacewing gibi farklı türleri mevcuttur,
  • Üretimi kolay bir kuş türüdür.

 Japones Muhabbet Kuşu Konuşabilir Mi?

Japones Muhabbet Kuşları, aslında diğer muhabbet kuşlarından elde edilmiş bir kuş türüdür. Mutasyona uğramış bu kuş türü ilk olarak Japonya’da görülmeye başlanmış ve daha sonrasında ticaret yoluyla diğer dünya ülkelerine ulaştırılmıştır. Tüy yapısının muazzam görüntüsü, canlı renk yapılarından ötürü oldukça ilgiyle karşılanmış bir muhabbet kuş türüdür.

Japones Muhabbet Kuşuna yeterli ilgi ve alaka gösterildiği takdirde kısa zaman içerisinde konuşabilmektedirler. Düzenli bir beslenme, temiz bir yaşam alanı Japones Muhabbet Kuşları için olmazsa olmazlardan biridir. Yaşayacakları temiz alan ve ihtiyaçlarının karşılanması Japones Muhabbet Kuşlarının yaşam standartlarının yükseltmekte ve daha uzun bir yaşam sürmelerine katkı sağlamaktadır. Düzenli bir kafes ortamının ve sağlıklı bir beslenmenin Japone Muhabbet Kuşlarının konuşmalarına da etkisi vardır. İlgi gördüklerini fark eden Japones Muhabbet Kuşu, aynı ilgiyle sahiplerine yaklaşırlar.

Japones Muhabbet Kuşu Bakımı

Japones Muhabbet Kuşları, mutasyona uğraması sonucunda oluşmuş muhabbet kuşu türlerinden biridir. Japones Muhabbet Kuşları diğer muhabbet kuşlarından farklı özelliklere sahip olmalarıyla bilinir. Tüy yapıları, tüy renkleri ve cinsleri çeşitlilik göstermektedir. Ancak beslenme alışkanlıkları ve diğer muhabbet kuşlarının beslenme alışkanlıklarıyla aynıdır.

Muhabbet kuşları genel anlamda sağlıklı bir yem türünden öğün ihtiyaçlarını gidermeli aynı zamanda aylık periyotlarda da veteriner gözetimi altında tutulmalıdır. Yaşam standartlarının yüksek ve daha uzun ömürlü bir yaşam geçirmeleri için kafes ortamlarının temiz ve beslenme alışkanlıklarının düzenli bir biçimde ilerlemesi gerekmektedir. Evinizde yeterli ışık alan ve Japones Muhabbet Kuşunuzla ilgilenebileceğiniz bir ortamda kuşunuza yer ayarlamanız önemlidir. Japones Muhabbet Kuşları kalabalık ortamları severler ve ilgiye düşkün kuş türlerindendir. Eğer kuşunuza yeterli ilgiyi gösterirseniz, kuşunuz beslenme ve bakım ihtiyaçlarının düzenine alışacaktır.

Japones Muhabbet Kuşu Fiyatları

Muhabbet kuşu türlerinden biri olan Japones Muhabbet Kuşu, diğer muhabbet kuşlarına nazaran farklı özellikleriyle dikkat çekmektedir. Japones Muhabbet Kuşu fiyatları da bu özellikleri doğrultusunda merak edilen sorulardan biridir. Japones Muhabbet Kuşu fiyatları, çeşitleri bakımında, renk ve ağırlıkları bakımından ve yaşlarına göre değişiklik göstermektedir.

Diğer muhabbet kuşlarına göre farklı özelliklere sahip olması da Japones Muhabbet Kuşu fiyatları üzerinde değişikliğe sebep olmaktadır. Cinsine, renk ve tüy yapısına, yaşına ve ağırlıklarına göre farklılıklar gösteren Japones Muhabbet Kuşu fiyatları 500 TL ila 1000 TL arasında değişiklik göstermektedir. Yetiştirilmiş ve eğitilmiş Japones Muhabbet Kuşu fiyatları ise 1000 TL ila 2000 TL arasında değişiklik gösterebilmektedir.

Yavru Japones Muhabbet Kuşu fiyatları, yaşını almış ve eğitilmiş Japones Muhabbet Kuşu fiyatlarına göre daha uygun fiyatlıdır. Ancak yavru Japones Muhabbet Kuşları, yaşını almış ve eğitilmiş muhabbet kuşlarına göre daha fazla ilgiye ve alakaya muhtaçtırlar. Görünüşleri ve eğitilişleri bakımından genellikle yaşını almış Japones Muhabbet Kuşları, yavru Japones Muhabbet Kuşlarına göre daha çok tercih edilmektedir.

 

 

 

Yorum Yap