Büyükbaş Hayvanlar

Büyükbaş Hayvanlar
Büyükbaş hayvanlar için hayvcancılık faaliyetleri dünyanın pek çok yerinde yapılmaktadır. Ülkemiz ve diğer İslam ülkelerinde hayvancılığın, özellikle büyükbaş hayvancılığın önemi çoktur. Kurbanlık olarak veya sadece süt için baktığımız hayvan türleri vardır. Büyükbaş hayvanlara bazı örnekleri şu şekilde sıralayabiliriz; Sığır, inek, dana, öküz, boğa ve hatta eşek bile büyük baş hayvan sütatüsündedir ancak eti kesinlikle tüketilmez. Bu türdeki hayvanların birde cinsleri vardır. Örneğin; Angus, simental inekler, montofon vb. gibi birçok dünya çapında ırkları mevcuttur.
Büyükbaş hayvancılık bakımı
Bakımı oldukça maliyetli olan büyükbaş hayvanlar, etinden kütünden ve dahi derisinden bile yarar fayda bulunan insanlar için protein kaynağı olan doğal beslenme ekosistemidir. Kurban bayramı yaklaşırken büyükbaş hayvan fiyatlarını araştıran birçok insan, siyah alaca ineklerden çok dana tarzı hayvanlara yoğun talep oluşturuyor.

Büyükbaş hayvan bakımı ise daha çok ahırlarda, kah teknolojinin zirve yaptığı yerlerde kah geleneksel yöntemler ile bakılmaktadır. Aşılarının ve rutin kontrollerinin veterinerlerin yapığı sağlık kontrollerinde, en iyi yetiştiriciliği yapmak ve kurban bayramında ya da normal kesim zamanında mükemmel et kalitesini çıkarmak için çok önemlidir. Bu arada sağlıklı yem seçimi de önemlidir. Bu sayede özel besin içerikleri olan yemleri tüketen hayvanlar daha sağlıklı ve daha verimli bir et performansı sergilerler.

Hayvancılıkta kullanılan ve yüksek üreme kabiliyetleri ile verimlilik açısında iyi bir performans sergileyen ırk olan limuzin inek ırkı hayvan bakımında genel olarak tercih edilen ve getirisi yüksek olan inek ırkıdır. Anavatanı Fransadır.

Bir diğer ırk ise Carse inek ırkıdır. Etinden daha çok sütüyle ön plana çıkan bu ırk süt verimliliği en yüksek büyükbaş hayvan türüdür. Çok estetik bir yüz yapısı olan bu ırk inek güzeli olarak adlandırılmaktadır. Anavatanı İngilteredir.

Holstein inek ırkı bizim halk arasında tabiri ile siyah alaca ineklerdir. Hem et hem süt açısından tercih edilmekle birlikte, farklı iklim koşullarında yüksek verimliliğe sahiptir.

Büyükbaş Hayvanlar

Dana İshali Nedir Ve Neden Oluşur?

Mart 26, 2023 43

Dana ishali, mide-bağırsak sistemi ve bağırsaklarda meydana gelen bir hastalık türüdür. Dana eti tüketicileri genellikle bu hastalıktan endişelenirler ve doğal olarak, bu hastalığın ne olduğunu,…

Büyükbaş Hayvanlar

Simental İnek Cinsi Özellikleri Ve Bakımı

Mart 15, 2022 610

Simental inek cinsi süt inekçiliği için tercih edilen bir türdür. Türkiye’de özellikle süt inekçiliği daha gelişmiş ve tercih edilmiş olduğu için genellikle Simental inek cinsi…