İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Büyükbaş Hayvanlar

Simental İnek Cinsi Özellikleri Ve Bakımı

Simental İnek Cinsi Özellikleri Ve Bakımı
+ - 0

Simental inek cinsi süt inekçiliği için tercih edilen bir türdür. Türkiye’de özellikle süt inekçiliği daha gelişmiş ve tercih edilmiş olduğu için genellikle Simental inek cinsi kullanılır. Anavatanı İsviçre olan bu inek cinsi, Almanya ve Avustralya’da da yüksek oranlarda yetiştirilir. Eti ve sütü için yetiştirilen bu inekler, Türkiye’de ve dünyada süt inekçiliği bakımından Holstein inek ırkından sonra ikinci sırada yer alır. Görünüm olarak ise göze hitap eden ve albenisi olan bir ırktır. Başları ve ayakları genel olarak beyaz renktir ve gövdeleri ise açık kahverengidir. Dolayısıyla sığır yetiştiricilerin ve alıcıların ilgisini çekebilmektedir. Bunun yanında kombine sığır cinsi oldukları için de etinden ve sütünden yararlanılmak için beslenirler. Süt inek çeşitleri arasında baş sıralarda gelir.

Simental çeşitleri ülkemizde en çok tercih edilen inek ırklarının başında gelir. Yağ oranının az olması nedeniyle uzun ömürleri bulunur. Kontrollerinin düzenli bir şekilde aksatılmadan yapılması halinde oldukça verimli sonuçlar elde edilir. Simental inekler adını ise İsviçre’nin Simmental Vadisi’nden almıştır. Uzun ömürlü ve et ile süt üretiminde verimli oldukları için tercih edilirler. İyi bir şekilde bakılması halinde günlük 1.300 ile 1.500 gram arasında ağırlık artışı görülür. Bulundukları ortama rahat ve hızlı alışabildikleri için yerlerini yadsımazlar. Dirençli bir yapıya sahip oldukları için sık sağlık sorunları yaşamazlar fakat bu kontrollerinin yapılmasına gerek olmadığı anlamına gelmez.

Simental İnek Kaç Yaşında Süt Verir?

Simental inek kaç yaşında süt verir? Simental inekler ilk 12 aydan sonra süt vermeye başlarlar. Süt inekçiliği için oldukça elverişlidirler. Süt verim yönü incelendiği zaman laktasyon süresinin 300 gün olduğu görülür. İyi bakılması halinde yedikleri yemi süte en iyi şekilde süte yansıtabilirler. Günümüzde melez olan veya olmayan pek çok iner ırkı vardır. Bu ırkların her biri ayrı özelliklere sahip olur. Kimisi süt için kimisi et için. Simental ırkı inekler ise her ikisi için de uygun bir yapıdadır. Özellikle laktasyon dönemine giren bir simental ineğin süt ortalaması 6.5 litreye kadar çıkabilir. Elde edilen sütteki yağ oranı 4,5 civarında iken protein oranı ise 3,5 civarındadır. Bu da gösterir ki verdiği sütün yanında sütün besin değerli de bir hayli yüksek ve kalitelidir. Dolayısıyla Simental inek süt verir mi sorusuna karşılık, oldukça yüksek değerlere sahip süt sağlar cevabı verilebilir.

Türkiye’nin coğrafi konumu ve iklim şartları düşünüldüğü zaman Simental inekler bu duruma en uygun olan inek cinsidir. Gerek etinden gerekse sütünden yararlanılma oranları yüksektir. Simental inek süt verir mi günlük sorusuna ise “Evet süt verir” cevabı verilir. Oldukça yüksek bir verime sahip olması bakımından yatırım yapılabilecek bir inek ırkıdır. Fiziksel özellikleri son derece güzel olan Simental inekler, gelişmiş kas yapısına ve dolgun bir vücuda sahip olmaları açısından kaliteli bir cinstir. Genel olarak Montofon mu Simental mi sorusu soruluyor olsa da her iki cins de oldukça değerlidir. Fakat Simental inekler Montofon ineklere göre daha yüksek verimliliğe sahiptir.

Simental İnek Ne Demek?

Simental inek ne demek? Simental inekler daha çok süt ineği olarak kullanılan bir ırktır. Oldukça güzel bir görünüme sahip olmakla beraber cüsselidirler de. Başları, alınları ve kirpikleri beyaz renk ve vücutları ise sarı – beyaz ya da kırmızı – beyaz renklere ve lekelere sahiptirler. Dolayısıyla Sarı Alacak olarak da bilinirler. Zorlu iklim şartlarına kolay alıştıkları ve uzun ömürleri oldukları için en çok tercih edilen süt inekleri arasında gelirler. Görünüm ve verimlilik açısından Akbaş inek ırkı özellikleri ile benzerlik gösterseler de farklılıkları da mevcuttur. Süt imalatçılarının tercih ettiği ineklerin başında gelirler.

Simental İneklerin Fiyatı Ne Kadar?

Simental inek fiyatı ne kadar? Simental ineklerin yaşına ve özelliklerine bağlı olarak fiyatlarında da değişiklikler olur. Örneğin 4 aylık erkek Simental ortalama 6 bin TL iken bu rakam dişiler de 8 bine kadar çıkar. Dişilerin fiyatlarının yüksek olması ise doğurganlıkla alakalıdır. 1 yaşında olan bir Simental erkek 12 bin TL iken, dişisi ise 14 bin TL civarındadır. Bunun yanında güve ve gebe olup olmadığı da fiyatları arttıran unsurlardan birisidir. Besicilikle ya da süt inekçiliği ile uğraşanların en çok tercih ettiği Simental inekler, güçlü ve yüksek verimli yapıları sayesinde diğer ırklara göre daha popülerdir. İyi bakılmaları halinde günlük 1,5 kiloya kadar ağırlık artışları mümkündür.

Simental İnek Kaç Kilo Süt Verir?

Simental inek kaç kilo süt verir? Süt inekçiliği olarak kullanılan Simental inekler yüksek süt verimliliğine sahiptir. Günlük olarak yaklaşık 7 litreye kadar süt verimi söz konusudur. Burada önemli olan ineğin oldukça iyi bir şekilde bakımının yapılmasıdır. Bakımı yapılmayan inek her ne kadar kaliteli bir ırk olsa bile istenilen düzeyde verimlilik sağlamaz. Sütlerinde bulunan %4,2’lik yağ oranı ise verimliliği oldukça yükselten bir unsurdur. Dünyada ve Türkiye’de süt inekçiliği açısından tercih edilen inek ırklarının başında gelirler. Sadece süt açısından değil et verimliliği olarak da yüksektirler. Yaklaşık %60’a yakın et randımanı sağlarlar. Bu bakımdan et ve süt verimliliği yüksek ırklar arasındadırlar.

Süt inekçiliği için Simental ineklerin yanında Holstein cinsi inekler de tercih edilir. Dolayısıyla Holstein süt verir mi sorunun cevabı da açıklığa kavuşmuş olur. Fakat Simental inekler Holstein ineklere göre daha yüksek verimliliğe sahiptir hem et hem de süt açısından. Burada Holstein Simental melezi süt verir mi sorusu çıkar. Her ne kadar iki ırkın melezi süt veriyor olsa da istenilen düzeyde olmaz. Hem Simental hem Holstein süt oranı yüksek bir ırk olduğu için melezleri de yüksek süt oranına sahip olur diye bir düşünce vardır. Fakat bu tahmin edildiği gibi değildir. İki ırkın birleşiminden ortaya çıkan inekler her ne kadar iyi oranlar da süt verimliliğine sahip olsa da bu iki ırk kadar olmaz.

Simental İnekler Nasıl Anlaşılır?

Simental inek nasıl anlaşılır? Simental inekler görünüşlerinden çok rahat bir şekilde ayırt edilebilirler. Kafalarının büyük bir bölümü beyaz ve bedenlerinde ise kırmızı beyaz alaca ile yine kırmızı renkte lekeler bulunur. Dolayısıyla Sarı Alaca olarak da bilinirler. Yüksek kas oranlarına sahip olmalarından dolayı heybetli bir inek ırkıdır. Erkeklerin canlı ağırlıkları 1.500 kiloya kadar çıkabilirken, dişilerin ağırlığı ise 1.000 kiloya kadar ulaşabilmektedir. Hem erkeklerde hem de dişilerde boynuz olması nedeniyle kolay bir şekilde anlaşılırlar. Bu fiziksel özelliklere sahip olması nedeniyle iklim şartlarına oldukça kolay adapte olabilirler. Görünüş itibariyle albenisi olan inek ırkları arasında gösterilirler. Sağlıklı bir Simental ineğin süt ve et verimi yüksek olur, bünyeleri güçlü olduğu için oldukça az hastalanırlar. İyi bakılmaları halinde ömürleri uzundur. Akbaş inek cinsi ile karıştırılabiliyor olsa da Simental inekler de kesinlikle siyah renk bulunmaz. Sarı beyaz ya da alaca kırmızı şeklinde renklere sahiptirler.

Yorum Yap