Köpek

Köpek
Köpek cinsleri en sadık dostlarımızdır. Hislerimize ortak olan ve bizi iyi günde kötü günde hiçbir art niyet olmadan seven tatlı dostlarımız. Çok tatlı olan dostlarımızın, tatlılıklarını devam ettirmek için bakımlarını aksatmadan yapmamız çok önemli.

Birçok köpek cinsi ve türü vardır. Süs köpeği olarak adlandırılan köpekler, küçük yapıları ve tüylü halleri sayesinde herkesin sevgilileridir. Bazı petshoplarda köpek ihtiyaç listelerine göre malzemeler vardır. Bu malzemeler bakımları için hayati önem arz etmektedir.
Yavru köpek mama seçimi nasıl yapılır?
Yavru köpeklerin bakımının en önemli kısmı, mama seçimidir. Sütten kesilen yavrulara kuru mama verilmeye başlanabilir. Ancak diş gelişimleri tamamlanana kadar ve yeme alışkanlıkları yerine oturana kadar mama ıslatılarak verilebilir.

Köpek sahiplenmek isteyen insanlar bu konuya dikkat etmesinde büyük yarar vardır. Mama seçiminde yavru köpek cinsi ya da ırkı fark etmemektir.

Yavru köpeklerin bakımı kapsamında belli aralıklarla yıkanmaları ihtiyaç duydukları tek bakım aşaması değildir. Köpeklerin tırnaklarının düzenli olarak kesilmesi hareket kabiliyetlerinin artırılması ve ağrı çekmelerinin önlenmesi adına önemlidir.

Tırnak bakımlarının haricinde kulaklarının da temizlenmesi ihmale gelmez bir bakımdır. Kulakların içerisinde enfeksiyon oluşumunun engellenmesi adına kulaklar nemli bir bezle, hatta kuru sayılabilecek bir bezle temizlenmelidir.

Yavru köpeklerin hem sağlığını hem de görünümünü yakından ilgilendiren bir diğer süreç de tüylerinin şampuanla yıkanıp, taranıp, fırçalanmasıdır. Köpeklerde tüy dökme mevsimsel olabileceği gibi yıl boyu da devam edebilir çünkü tüy dökmek cinsler arasında farklılık gösterebiliyor.

Ölü tüylerinin alınması, tüylerindeki karışıklıkların önlenmesi ve cilt yağlarının vücuda eşit şekilde yayılabilmesi adına haftada 3-4 kez taranmaları ya da tüy yapıları doğrultusunda fırçalanmaları ve taranmaları ihmal edilmemelidir.

Yavruluk döneminde bakım süreçlerine konforlu ve eğlenceli bir geçiş yapılarak, sevimli dostlarımızı onların yıkanmaya, tırnak kestirmeye veya taranmaya alışmalarının sağlanması sağlanabilir. Bu bakımların hepsi büyümeyen köpek cinsleri, süs köpekleri vb. diğer her türlü köpeğin cinsleri için aynıdır.

Köpek

Royal Canin Maltese Terrier Yavru Köpek Maması Kullananların Yorumları

Mart 24, 2023 183

Maltese Terrier Köpekler İçin Özel Olarak Hazırlanmış Bir Mama: Royal Canin Maltese Terrier Köpekler İçin Özel Olarak Hazırlanmış Bir Mama: Royal Canin Royal Canin, köpeklerin…

Köpek

Toy Poddle’ların Özellikleri

Nisan 9, 2022 629

Toy Poddle, köpek sahiplenmek isteyen hayvanseverler tarafından çokça tercih edilen bir cinstir. Irkına özgü özellikleri ve sempatik görüntüsü bakımından sevilen Toy Poddle cinsi, yaygın olarak…

Köpek

Köpekler İçin Vitamin Takviyesi Neden Önemli?

Nisan 6, 2022 464

Köpekler de diğer canlılar gibi vitamin ve mineral takviyesine ihtiyaç duyarlar. Dünya üzerindeki tüm canlılar sağlıklı bir hayat sürmek ve bağışıklıklarını güçlendirmek için vitamin ve…

Köpek

Köpekler Neden Kusar? Köpeklerde Kusma Nedenleri Nelerdir?

Mart 25, 2022 5112

Köpeklerde kusma nedenleri arasında pek çok sebep gösterilebilir. Kusma sadece insana değil her canlının yaşayabileceği bir olaydır. Dolayısıyla köpekler de kimi zaman kusabilirler. Burada köpek…

Köpek

Barf Diyeti Nedir? Nasıl Uygulanır? Köpeklerde Barf Diyeti

Mart 24, 2022 524

Barf diyeti nedir? Kedi ya da köpek gibi evcil hayvan sahiplenen kişiler BARF diyet hakkında farklı içeriklere ve bilgilere sahiptir. Özellikle evcil hayvanlar için sağlıklı…

Köpek

Köpeklerde Ağız Kokusu Neden Olur?

Mart 21, 2022 662

Köpeklerde ağız kokusu olması onların bakımını üstlenen kişilerde tedirginliğe sebep olabilir. Oysa ki bu durum normaldir. İnsanlarda olabileceği gibi hayvanlarda da meydana gelebilen köpeklerde ağız…