İlginizi Çekebilir
 1. Ana Sayfa
 2. Köpek

Toy Poddle’ların Özellikleri

Toy Poddle’ların Özellikleri
+ - 0

Toy Poddle, köpek sahiplenmek isteyen hayvanseverler tarafından çokça tercih edilen bir cinstir. Irkına özgü özellikleri ve sempatik görüntüsü bakımından sevilen Toy Poddle cinsi, yaygın olarak Amerika’da görülmesine karşın ırkın asıl menşei Batı Avrupa’da, Fransa’dan geldiği bilinmektedir. Bazı kaynaklara göre Almaya’ya ait bir ırk olduğu düşünülse de Fransa’da kayıt altına alınmış bir köpek ırkıdır.

Toy Poddle, halk arasında çoğunlukla Kaniş olarak da bilinmektedir. Toy Poddle ve Kaniş ırkı aynı aile kökeninden gelmektedir, benzer özelliklere sahip olmalarına karşın farklılıkları da bulunmaktadır. Kısa, kıvırcık ve kahverengi tüyleri, sevimli yüz ifadesiyle köpek severlerin ilgi odağı olan Toy Poddle, köpek sahiplenmek isteyenlerin gözdesi konumunda.

Toy Poddle cinsi, tam bir evcil köpek olmasıyla ve özellikle çocuklu aileler için bakımı kolay, zeki bir tür olmasıyla dikkat çekmektedir. Çabuk eğitilebilen, canayakın ve ev ortamına kolaylıkla uyum sağlayan bilen bir cins olması dolasıyla çocuklu aileler rahatça bu köpek cinsini tercih etmektedir. Kıvırcık tüylere sahip olmaları Toy Poddle cinsinin ayırt edici özelliklerinden de biridir.

TOY PODDLE CİNSİNİN ÖZELLİKLERİ

 • Zeki ve çabuk eğitilebilen bir cins olması sebebiyle hayvan severlerin gözdesidir.
 • Ev ortamına kolaylıkla uyum sağlayabilen köpek cinsidir.
 • Sahiplerine itaat etme ve sadık olması konusunda oldukça iyidirler.
 • Evdeki diğer canlılarla da uyum içerisinde yaşayabilirler.
 • Sahipleri yoksa oldukça tedirgin ve stresli olurlar.

TOY PODDLE HAKKINDA BİLİNMESİ GEREKENLER

Toy Poddle cinsi, çoğunlukla kahverengi ve turuncu renklerdedir. Farklı renklerde de Toy Poddle cinsi köpekler vardır ancak nadir görülmektedir. Tüylerinin kıvırcık ve uzun olmasından dolayı bu konuda bakıma ihtiyaçları vardır. Düzenli olarak tüyleri tarandığı sürece güzel ve şirin görünümünü koruyacaktır. Tüylerinin bakımı ve taranması düzenli olmadığı müddetçe tüy görünümü ve yapısı bozulabilmektedir. Tüylü yapılarına rağmen beslenme düzeninde ya da sağlık olarak herhangi bir problemleri yoksa eğer tüy dökmezler. Alerjik yapıya sahip kişilerin tercih edebileceği bir köpek cinsidir. Ucuz mamalardan ve sürekli ev yemeği tüketiminden kaçınılması gerekmektedir. Aksi halde sağlıklarındaki değişimden kaynaklı tüylerinde dökülme ve tüy yapısında bozulmalar meydana gelebilir.

Zekalarıyla ön plana çıkan Toy Poddle cinsi, dünyanın en zeki köpekleri arasında ilk üçe girmeyi başarmışlardır. İtaatkardırlar ve komutları kolaylıkla yerine getirmektedirler. Sahiplerine sadık kalma konusunda oldukça iyidirler.

Evcimen bir köpek cinsi olan Toy Poddle, evdeki diğer canlılarla iyi anlaşabilir. Saldırgan veya agresif bir köpek cinsi değillerdir, gayet uysal ve sahibiyle bir arada bulunmaktan keyif alan bir cinstir. Hareketli bir yapıya sahiptirler. Eğitilebilir ve çabuk öğrenebilen bir cins olmaları, Toy Poddle’ların hayvanseverler tarafından tercih edilmesini sağlar. Toy Poddle ırkı yalnızlığı sevmezler ve sahipleri yoksa eğer tedirgin ve stres altında olurlar.

Toy Poddle cinsinin kronik hastalıkları bulunmaz ancak her evcil hayvanın periyodik bakıma ihtiyacı olduğu gibi Toy Poddle’ların da periyodik olarak genel bir muayeneden geçmesi önerilir. Genel olarak sağlıklı ve dinç bir ırktır. Özel bir beslenme alışkanlıkları yoktur. Periyodik muayeneler sonucunda vitamin ve mineral yönünden eksiklik görülmesi durumda dışarıdan vitamin ve mineral destekleyici takviye alması gerekmektedir. Destekleyici vitamin ve mineral takviyelerini veteriner hekim kontrolünde alınması önerilir.

Ortalama yaşam süreleri 10 ila 14 yıldır. Sağlık durumlarında herhangi bir sıkıntı olmadığı takdirde ve düzenli egzersizleriyle hareketsiz bir yaşam sürmedikleri taktirde yaşam süreleri uzamaktadır.

TOY PODDLE İLE KANİŞ ARASINDAKİ FARK

Aynı aile kökeninden gelen bu iki ırk, özellikler bakımından benzerlikler gösterse de farklılıkları da mevcuttur. Bunlardan birkaçını sizin için sıralardık:

 • Toy Poddle’ların, isimlerindeki “toy” kelimesi oyuncak manasına gelir ve kraliyet köpeği olarak kayıtlara geçmiştir. Avrupa’da kraliyet köpeği olarak da bilinmektedir.
 • Toy Poddle ve Kaniş ırkı arasındaki temel fark, uzunlukları ve ağırlıklarıdır.
 • Kaniş, yapılı ve orantılı vücuda sahip bir ırktır. Kürkleri koyu renkli ve gözleri belirgindir
 • Toy Poddle ırkı ise küçük yapılı ve kürklerinin rengi çoğunlukla kahverengi ve turuncu arasında değişmektedir.

TOY PODDLE IRKI KAÇ KİLODUR?

Toy Poddle, safkan bir köpek ırkıdır. Safkan köpek ırklarında ağırlıkları ortalama bir ağırlıkta olur ve vücutlarındaki orantı kolaylıkla değişmez. Toy Poddle ırkı ağırlıkları şu şekildedir:

 • Erkek Toy Poddle, 10 ila 12 cm uzunluğunda olup 6 ila 7 kg arasında değişiklik göstermektedir.
 • Dişi Toy Poddle, 8 ila 10 cm uzunluğunda olup 4 ila 5 kg arasında değişiklik göstermektedir.

TOY PODDLE NE KADAR?

Toy Poddle fiyatları, ırkın safkan olup olmamasına, şecere belgesine sahip olup olmamasına, yaşına, kürk yapısına ve tüy rengine göre değişiklik göstermektedir. Sağlık durumunda herhangi bir sıkıntı olmayan ve gerekli belgelere sahip Toy Poddle cinsi fiyatları 9.000 TL ile 20.000 TL arasında fiyatları değişiklik göstermektedir.

 

 

 

 

Yorum Yap