İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Muhabbet Kuşları

Muhabbet Kuşu Yavrusu Kaç Günde Yumurtadan Çıkar?

Muhabbet Kuşu Yavrusu Kaç Günde Yumurtadan Çıkar?
+ - 0

Muhabbet kuşu evde en çok tercih edilen evcil hayvan türüdür. Sosyal ve zeki kuş türlerinden biri olan muhabbet kuşu, ortalama olarak 10-12 yıl yaşamaktadırlar. Kalabalık ve birlikte yaşamaya uygun bir kuş türüdür. Tek başlarına yaşayamazlar, belli bir zaman sonrasında eşleşmek, çiftleşmek isterler. Dişi muhabbet kuşları çiftleşmek istedikleri evrede erkek muhabbet kuşları olmadan yumurta yapabilirler ancak bu yumurtalar döllenmemiş yani boş yumurta olur. Eğer bir dişi muhabbet kuşunuz varsa boş yumurtlaması eşleşmek, çiftleşmek istediği anlamına gelir.

Dişi muhabbet kuşu ve erkek muhabbet kuşunun çiftleşmesinden 15-20 gün sonra dişi muhabbet kuşu yumurtlamaya başlar. Daha önce yumurtlamamış dişi muhabbet kuşları, yumurtaya karşı ne tepki vereceklerini bilmemektedirler. Bu sebeple, ilk kez yumurtlayacak muhabbet kuşlarının yumurtlama süreleri 25-30 güne kadar uzayabilmektedir. İlk defa yumurtlayan bir muhabbet kuşunuz varsa eğer bu durumun gözlemenizde fayda var.

Muhabbet Kuşu Kuluçka Süresi Kaç Gün?

Muhabbet kuşunun yavruları, yumurtalamasından sonra 18-20 gün içerisinde yumurtayı kırarak dışarı çıkar. Bu süre dişi muhabbet kuşunun kuluçka dönemine girmesiyle başlar. Kuluçka dönemi, her kuş türünün yumurtalarının oluşması, gelişmesi ve yavrularını çıkarabilmesi için geçirdiği bir süreci ifade eder. Kuluçka döneminin zamanlaması her kuş türüne göre değişiklik göstermektedir. Dişi kuş, kuluçka döneminde olacağı için yumurtalarla ilgilenir ve onları korur. Bu süre zarfında erkek kuş ise dişi kuşun beslenmesi için ona yardımcı olur. Muhabbet kuşu türünün de bu süreci stressiz ve geçirebilmesi çok önemlidir. Kuluçka dönemine girmiş, dişi muhabbet kuşuna dışarıdan bir müdahale olmaması gerekir. Özellikle ilk kez yumurtlayan muhabbet kuşları, rahat geçiremedikleri bir kuluçka dönemi içerisinde yer alırlarsa yumurtalarına zarar verebilirler.

Muhabbet Kuşu Yumurtasının Dolu Olduğu Nasıl Anlaşılır?

Dişi muhabbet kuşu ve erkek muhabbet kuşunun çiftleşmesinin ardından, dişi muhabbet kuşu 15-20 gün içerisinde yumurtlamaya başlar. Bu evreden sonra dişi muhabbet kuşu kuluçkaya yatmaya başlar. Kuluçka döneminin 5. Gününden itibaren yumurtanın dolu ya da boş olduğu anlaşılabilir. Ancak anlaşılmadığı bazı durumlar da olabilir. Bu sebeple kuluçka süresinin 7. ya da 8. Gününde net bir şekilde yumurtanın boş ya da dolu olduğunu anlayabilirsiniz.

Kuluçka döneminde dişi muhabbet kuşunun yumurtalarının dolu ya da boş olduğunu öğrenmek için yumurtaya güneşte ya da bir fener yardımıyla kolaylıkla bakabilirsiniz. Eğer karanlıkta bir fener yardımı ile yumurtanın dolu ya da boş olup olmadığına bakıyorsanız; yumurtanın içerisinde damar damar çizgiler bulunuyorsa dişi muhabbet kuşunuzun yumurtası dolu demektir.

Dişi muhabbet kuşunuzun yumurtasının dolu ya da boş olduğunu kontrol ederken dikkat etmeniz gereken bazı durumlar vardır. Bunlardan en önemlisi yumurtayı kontrol ederken yumurtanızın soğumamasına ya da kırılmamasına dikkat etmeniz gerekir. Ayrıca yumurtanın dolu olup olmadığını kontrol ederken anne muhabbet kuşunu da huysuzlandırıp rahatsız etmemelisiniz. Eğer dişi muhabbet kuşunuz bu durumdan rahatsız olursa kuluçka dönemine devam etmeyebilir ve yumurtasına zarar verebilir.

Kuluçka döneminin sonlarına doğru yumurtalardan ses gelmeye başlar ve yavru muhabbet kuşları ses çıkarmaya başladıktan 1-2 gün içerisinde yumurtayı kırarak çıkar. Eğer birden fazla yumurta mevcutsa her yumurtanın arasında minimum 2 gün olacak şekilde yumurtaları kırarak çıkarlar. Yumurtaların kırılarak çıkması, dişi muhabbet kuşunun ve erkek muhabbet kuşunun döllenme süresine bağlı olarak değişiklik gösterebilir. Yavru muhabbet kuşları tüysüz ve gözleri kapalı bir şekilde yumurtadan çıkarlar. Anne muhabbet kuşu, erkek muhabbet kuşunun getirdiği yemlerle beslenir. Anne muhabbet kuşu, tükettiği yemi kursakta bekletir ve yumurtadan yeni çıkan yavru muhabbet kuşları kursak sütüyle besler. Yeni yumurtadan çıkan yavru muhabbet kuşlarının ağırlıkları ortalama 2-3 gram olarak değişmektedir. Anne muhabbet kuşunun düzenli beslemesi ve yavru muhabbet kuşlarıyla ilgilenmesi sonucunda ilk haftanın sonunda yavru muhabbet kuşları 12-15 gram ağırlığa ulaşırlar.

Muhabbet Kuşu Kaç Yumurta Yapar?

Muhabbet kuşları ilk kuluçka dönemlerinden itibaren 4 ya da 6 kere yumurtlayabilirler. Bir yıllık bir süre içerisinde dişi muhabbet kuşu ve erkek muhabbet kuşunun çiftleşme durumuna göre 3 ila 4 kez yumurtlayabilirler. Ancak dişi muhabbet kuşunuzun sağlığı için bu durum risk teşkil edebilir. Yumurtlayan dişi muhabbet kuşu kuluçka dönemi içerisine girdikten sonra yumurtaların üzerinden nadir olarak tuvalet ihtiyacı için kalkar ve çoğunlukla erkek muhabbet kuşunun getirdikleriyle beslenir. Dişi muhabbet kuşunuzun hareketsiz bir hayatı olacağı için ve sadece erkek muhabbet kuşunun getirdiği yemleri yiyerek yatacağı için bu kilo almasına sebep olacaktır. Dişi muhabbet kuşu kuluçka dönemi ardından uçmakta zorluk çekebilir hatta kendini bir yerlere vurarak zarar verebilir. Bu durumda ötürü ki, dişi muhabbet kuşunuzun bir yıllık bir süreçte 3 ila 4 kez kuluçka dönemi geçirmesi onun sağlığını tehlikeye atacaktır.

Aynı zamanda erkek muhabbet kuşu da sürekli olarak kuluçka dönemindeki dişi muhabbet kuşunu besleyeceği için yeterli vitamin ve mineralleri alamayabilir. Bu durumdan ötürü erkek muhabbet kuşunuzun ve dişi muhabbet kuşunuzun dışarıdan vitamin ve mineral takviyesi alması gerekmektedir. Bu evrede muhabbet kuşlarınız için E vitamini, A vitamini, B2 ve B7 vitaminlerini tercih edebilirsiniz. Yemlerine ya da sularına katabileceğiniz diğer vitamin türlerine pet shoplardan ulaşabilirsiniz.

Dişi muhabbet kuşunuzun yumurta yapabilmesi için ortam sıcaklığı ve ortamdaki nem oranı da büyük önem taşımaktadır. Yumurtaların soğumaması ve anne muhabbet kuşunuzun rahat bir kuluçka dönemi geçirmesi için ortam ısısının oda sıcaklığından birkaç tık daha sıcak olması gerekmektedir.

Muhabbet Kuşunun Hamile Olduğu Nasıl Anlaşılır?

Dişi muhabbet kuşunun hamile olup olmadığını anlamak için hareketlerinin gözlemlenmesi gerekmektedir. Dişi muhabbet kuşu ve erkek muhabbet kuşunun çiftleşmesinden sonra 15-20 gün içerisinde yumurtlar. Ortalama bir muhabbet kuşunun 4 ya da 6 tane yumurtası olur. Yumurtlama zamanı geldiğinde anne kuş folluk içerisinde yediği besinlerle kendine ve yumurtalarına yer ayarlar. Yumurtlama işleminin bitiminden sonra anne muhabbet kuşu hemen kuluçka dönemine girer. Kuluçka dönemine geçişte dişi muhabbet kuşunuzun hamile olup olmadığını anlayabilirsiniz. Dişi muhabbet kuşunuzun hareketlerinde azalma meydana gelir. Erkek muhabbet kuşu, dişi muhabbet kuşunun beslenmesine yardımcı olur. Kuluçka döneminde dişi muhabbet kuşu tuvalet ihtiyacı haricinde bir hareketlilik göstermez ve yumurtalarını yalnız bırakmaz.

 

Yorum Yap