1. Ana Sayfa
 2. Muhabbet Kuşları

Ara Macaw Papağanı Türleri ve Özellikleri

Ara Macaw Papağanı Türleri ve Özellikleri
+ - 0
Ara Macaw Papağanı, diğer papağan türlerine göre iri boyutu ve canlı, parlak renkleriyle oldukça dikkat çekmektedirler. Büyük, güçlü ve kavisli gagalarıyla sert kabuklu yiyecekleri kolaylıkla ezebilir; çevik ve sert ayak parmaklarını bir şeyleri kavramak, tutmak için tıpkı bir insan eli gibi kullanabilirler. Erkek ve dişi tüyleri benzer renk ve gaga özelliklerine sahiptir. Aynı zamanda diğer papağan türlerine göre daha yüksek ve cıyaklayan sesleri vardır. Ara Macaw papağanları oldukça sosyal bir kuş türüdür. Genellikle 10 ila 30 kişilik sürü halinde hareket ederler. İri boyutlarına rağmen geniş gövdeleri ve kuyruk yapıları ağaçlar arasında rahat bir uçuş için tasarlanmıştır. Yüksek sesleri ve sosyal bir kuş türü olmaları, sürü halinde uçarken ya da avlanırken haberleşmelerini kolaylaştıran bir özellikleridir. Papağan türlerine nazaran iri olması korkutucu gelse de arkadaş canlısı ve sevecen bir kuş türüdür.

Ara Macaw Papağanı Türleri

Ara Macaw Papağın Türleri Ara Macaw Papağanı, Amerikan papağanları olarak da bilinmektedir. Aynı zamanda papağan türleri arasında dev olarak adlandırılmaktadır. Ara Macaw papağanının iriliği ve canlılığıyla dikkat çekse de birçok boyutta ve renklerde türleri de bulunmaktadır:
 • Mavi Sarı Ara Papağanı (Ara Ararauna)
 • Sarı Kırmızı Ara Papağanı (Ara Macao)
 • Mavi Sarı Göğüslü Ara Papağanı (Ara Glaucogularis)
 • Yeşil Kanatlı Ara Papağanı (Ara Chloroptera)
 • Mavi Başlı Ara Papağanı (Ara Couloni)
 • Asker Ara Papağanı (Ara Militaris)
 • Hahn Ara Papağanı (Ara Nobilis)
 • Sümbül Ara Papağanı (Anodorhynchus Hyacinthinus)
Mavi Sarı Ara Papağanı (Ara Ararauna), uzun kuyruklu ve mavi sarı tüylü bir Ara Macaw papağan türüdür. Güney Amerika bölgesinde bataklıklarda ya da su kenarlarında avlanarak yaşarlar. İri bir gövdeye ve sivri gagaları dolayısıyla evcilleştirilmesi zor türler arasındadır. Sarı Kırmızı Ara Papağanı (Ara Macao), yüz kısmı beyaz ve tüysüz, gövdesi sarı ve kırmızı tüylerden oluşan Ara Macaw papağan türüdür. Kuzey Brezilya’da yağmur ormanlarında 900 metre yükseklikte yaşarlar. Dişi papağanların başı, erkek papağanlara göre daha küçüktür. Mavi Sarı Göğüslü Ara Papağanı (Ara Glauogularis), Bolivya bölgesinde serbest bir yaşamları vardır. Nehir kıyılarında, savanlarda ya da batalık bölgelerden avlanarak besin ihtiyaçlarını karşılamaktadırlar. Yeşil Kanatlı Ara Papağanı (Ara Chloroptera), Güney Amerika bölgesinde bulunurlar, yaşadıkları bölgeye has yiyeceklerle besin ihtiyaçlarını giderirler. Sümbül Ara Macaw papağanlarından sonra en büyük papağan türüdür. Mavi Başlı Ara Papağanı (Ara Couloni), Peru ve Bolivya çevresinde nehir boyunca yaşamlarını sürdürmekte olan bir papağan türüdür. İnsanlara yakın bölgelerde yaygın yaşam süren kuş türü olduğu bilinmektedir. Besin ihtiyaçlarını su kenarlarından karşılamaktadırlar. Asker Ara Papağanı (Ara Militaris), Güney Amerika bölgesinde yaşayan endemik bir papağan olan Asker Ara papağanı evcil hayvan ticaretlerinde yaygın olarak görülen bir kuş türüdür. Hahn Ara Papağanı (Ara Nobilis), en küçük macaw papağan türüdür. Güney Amerika bölgesinde, tropikal kesimlerde ve savan alanlarında görülebilen endemik bir kuş türüdür. Sümbül Macaw Papağanı (Anodorhynchus Hyacinthinus), baş ve kuyruk uzunluğu yaklaşık 100 cm olan en uzun papağan türüdür. Güney Amerika bölgesinde yerel palmiye cevizleriyle beslenmektedirler. Sümbül Ara Macaw papağan türünün en büyüğüdür.

Ara Macaw Papağanı Genel Özellikleri

Bazı Fiziksel ve karakteristik yönden Macaw Papağanı özellikleri şu şekilde sıralanabilir:
 •  Macaw Papağanı büyük boyutlu papağanlardandır.
 • Canlı renklere sahiplerdir,
 •  Büyük gaga boyutuna sahiplerdir.
 • Kolay sosyalleşebilirler.
 •  Arkadaş canlısı ve sevecendir.
 •  Uzun kuyruk tüyleri vardır.
 •  Mavi ve kırmızıdan, eflatuna uzanan renklere sahiptirler.
 •  Son derece aerodinamik vücut yapısına sahiplerdir.
 •  Evde beslenilmeye en uygun papağanlardır.

Ara Macaw Papağan Türlerinin Doğal Yaşam Alanları

Evcilleştirilmesi zor bir kuş türü olan Ara Macaw Papağanları, genel olarak tropikal bölgelerde ve tropikal ormanlarda yaşamlarını sürdürebilmektedirler. Güney Amerika, Orta Amerika, Meksika ve Bolivya çevresinde yaşayabilirler. Diğer papağan türlerine göre oldukça zeki bir kuş türüdür. Doğal yaşama uygun, iri gövdesi ve sivri gagaları sebebiyle evcilleştirilebilmeleri zahmetli bir kuş türüdür. Evcil hayvan ticaretinde canlı ve renkli tüyleri, iri gövdesiyle oldukça tercih edilmektedir.

Ara Macaw Papağanının Bakımı ve Beslenmesi

İri gövdesi, canı ve renkli tüyleri ve uzun kuyruklarıyla bilinen Ara Macaw papağan türünün evcilleştirilmesi oldukça zordur. İri gövdesine rağmen kanat boyu ormanlık alanda rahatça uçmasını ve kanat çırpmasını sağlayacak şekilde yaratılmış bu papağan türü, evcilleştirildiği takdirde kanatlarını rahatça açabileceği ve iri gövdesinin rahat sığabileceği bir kafese ihtiyaç duyacaktır. Geniş ve rahat bir konfor alanına ihtiyaç duyan Ara Macaw papağanı, gövdesine nazaran küçük bir kafeste rahat edemeyeceği gibi tüyleri ve kanatları da zarar görebilmektedir. Ara Macaw papağanları ve diğer türleri genel olarak tropikal ormanlarda ve tropikal bölgelerde sakin bir yaşam sürmektedirler. Genellikle nehir ve su kenarlarında avlanır, savanlarda ve tropikal bölgede yetişen yiyeceklerden besin ihtiyaçlarını karşılarlar. Ara Macaw papağanlarının ve diğer türlerinin besin ihtiyaçları birbirlerinden farklı olabilmektedir. Doğal yaşam alanında, yaşamlarını sürdüren Ara Macaw papağanları genel olarak yağ oranı yüksek besinleri tüketirler. Bulundukları tropikal bölgenin; yerel tohumlarını, meyvelerini, çiçeklerini, yapraklarını ve palmiye çekirdeklerini tüketmeyi tercih ederler.

Ara Macaw Papağanının Kişiliği ve Davranışı

Ara Macaw Papağanı, iri gövdesiyle dikkat çeken güçlü duruşlu bir papağan türüdür. İri gövdesi ve sivri gagasıyla korkutucu bir görüntüsü olsa da gayet sakin ve uysal bir papağandır. Yüksek ve cıyaklar gibi ses tonuna sahiptirler. Sürü halinde avlanmayı ve uçmayı seven Ara Macaw papağan türü, ailesine ve yavrularına da bağlıdır. Eş seçiminde titizdirler ve eşlerine sadık bir türdür. Eşleriyle tüneyerek, yuva yaparak ve avlanarak bağlarını güçlendirirler. Sürü halinde besin avına çıktıkları zaman eşler birbirlerine yakın uçarlar.

Ara Macaw Papağanı Konuşabillir Mi?

Ara Macaw papağanları oldukça yüksek sesli bir papağan türüdür. Besin avına çıkarken ya da toplu bir şekilde yaşadıkları bölgelerde türler arasında haberleşme çok nettir. En ufak bir sese karşı duyarlı olan Ara Macaw Papağanı, konuşmayı öğrenebilir ve çevresindeki sesleri kolaylıkla taklit edebilirler.

Ara Macaw Papağanının Fiyatı

Ara Macaw papağanı, hayvan severler tarafında gözde olan bir kuş türü. Papağanın türüne, besin ihtiyacına, yaşına ve görünümüne göre fiyatlar değişkenlik göstermektedir. Ara Macaw papağanı, görünüşüyle ve özellikleriyle kimi hayvan severler tarafından korkutucu gözükse de arkadaş canlısı bir papağan olduğunu da söylemek gerekir. Evcil hayvan ticareti sektöründe de aranan bir kuş türü olması itibariyle Ara Macaw papağan fiyat aralığı oldukça geniş ve net bir fiyat aralığına da sahip değildir. Endemik bir kuş türü olması sebebiyle ve ev gibi kapalı mekanlarda rahat edememe ve uçuk fiyat aralığı gibi durumlar göz önüne alındığında evinizde beslemek için küçük ve evcimen papağan türleri tercih edilebilir.  

Yorum Yap