1. Ana Sayfa
 2. Muhabbet Kuşları

Muhabbet Kuşu Yumurtası 20 Gün Oldu Çıkmadı Ne Zaman Çıkar?

Muhabbet Kuşu Yumurtası 20 Gün Oldu Çıkmadı Ne Zaman Çıkar?
+ - 0

Muhabbet kuşu yumurtası 20 gün oldu çıkmadı ne zaman çıkar? Diye soruyor ve öğrenmeye çalışıyorsanız; Muhabbet kuşları yumurtladıkları andan itibaren bir kuluçka dönemine girerek yumurtanın üzerine yatar ve yumurtaların hazırlanmasını bekler. Muhabbet kuşu yumurtasının tam olgunlaşma süreci yaklaşık 18 ile 19 gün arasında tamamlanmakta ve bu zaman diliminden sonra yavru muhabbet kuşu yumurtayı kendi kırarak yumurta içerisinden çıkmaktadır. Ancak bu 18 ile 19 günlük süreci etkileyen pek çok faktör bulunmaktadır. Örneğin muhabbet kuşu yumurtalarını elle ellemek süreci olumsuz etkileyebilmekte ve yavrunun gelişmesini engelleyebilmektedir. Bu yüzden yumurtalara gerekmedikçe dokunmamak gerekmektedir.

Muhabbet kuşu yumurtası 20 gün oldu çıkmadı ne zaman çıkar? Sorusunu soruyorsanız bazı sebeplerden dolayı muhabbet kuşlarının kuluçka süresi uzayabilmektedir. Bu durumda bir süre daha beklemek, ancak buna sebebiyet veren bir durum gözlemliyorsanız engellemeniz gerekmektedir. Bir de böyle durumlarda en çok karşılaşılan durum erkek muhabbet kuşunun sağlıksız olması ve bu sebeple tam dölleme yapamaması durumudur. Bu durumda dişi muhabbet kuşu yumurtlasa bile gerek tam döllememe gerekse başka sebeplerden ötürü yavru oluşumu başarıyla gerçekleşemez. Dişi muhabbet kuşu böyle bir durumu çoğu zaman fark edemez ve kuluçkada yatmaya devam eder. Yani eğer kuluçka süreniz ortalama süreyi bir iki günü daha geçtiyse bu yumurtaların boş veya yavruların ölü olduğunu ifade edebilir.

Yumurtaların soğuk bir alanda bulunması ve yeterli ısının sağlanamaması önemli bir yavru çıkmama nedeni olabilir. Bunun yanı sıra çiftleşen muhabbet kuşlarının yeterli ve gerekli vitaminler olan E, B2, B7 vitaminlerini bu süreçte alamamış olması da yumurtlamanın sağlıklı sonuçlanmasını engellemektedir. Muhabbet Kuşu Yumurtası 20 gün oldu çıkmadı ne zaman çıkar? Sorusuna son olarak şunları da eklememiz gerekirse; Genellikle muhabbet kuşlarının ilk kuluçka dönemi fazla başarılı geçmez ve fazla yumurta üretimi görülmez.

Eğer muhabbet kuşunuzun kuluçka süresi uzuyorsa ya bunu tetikleyen bir sebep vardır ya da yumurtaların içi boş veya yavru ölü haldedir. Bu yüzden bunu anlamak için kullanılan birazdan bahsedeceğimiz yöntem ile yumurtaların boş veya dolu olduğunu anlayabilir buna göre kuluçkayı bekleyebilir veya sonlandırabilirsiniz.

Muhabbet Kuşu Yumurtadan Çıkacağı Nasıl Anlaşılır?

Dişi muhabbet kuşu yumurtlama sürecini tamamladıktan sonra 18-19 günlük bir kuluçka dönemi başlar. Muhabbet kuşu yumurtadan çıkacağı nasıl anlaşılır? Diye merak ediyorsanız bu aşamalar özenle takip edilerek yavru oluşup oluşmadığı belirlenebilmektedir. Bu kuluçka döneminin ilk birkaç gününde yumurtalarda bir yaşam belirtisi görülmez ve yumurtanın rengi beyaz ve sarı renklerine sahiptir. Genellikle kuluçkanın üçüncü gününden itibaren yavru küçük bir nokta şeklinde yumurtanın merkezinde gelişme aşamasına başlar. Kuluçkanın beşinci gününden itibaren ise yavaş yavaş yumurta içinde kalp atışı hissedilmeye ve yumurtada damarlar görülmeye başlar. İlk hafta dolduğunda yani yedinci günden itibaren artık yumurtanın içindeki embriyo iyice büyümeye başlar ve yumurta yavaş yavaş dolarak rengini de kırmızıya çevirmeye başlar. Günler ilerledikçe ve büyüme devam ettikçe yumurtanın da rengi git gide koyulaşmaya başlar. 19. Gün geldiğinde ise gelişim tamamlanmış olarak yavrular yumurtayı içeriden kırıp dünyaya gelirler.

Muhabbet kuşu yumurtadan çıkacağı nasıl anlaşılır? Sorusunun bir diğer yöntemi ise kuluçka dönemi başladıktan sonra 5 gün sonra kontrol etmeye başlayabileceğiniz bu yöntemi sırasıyla şöyle uygulayabilirsiniz;

 • Yumurtaları eldiven yardımı ile elinize narince alınız.
 • Daha sonra karanlık bir ortamda Telefonunuzun flaşını yumurtalarınıza tutun.
 • Telefon flaşını tuttuğunuzda eğer yumurta beyaz ve sarı renklere sahip ve koyu renkte bir belirti yoksa yumurtada gelişim sağlanamamıştır anlamına gelir.
 • Flaşı tuttuğunuz yumurtalar eğer kırmızı ve koyu bir renkte, aynı zamanda damarlı şekiller görünüyorsa bu yumurtada yavru gelişimi mevcuttur

Muhabbet Kuşu Yumurtasından Yavru Çıkmama Nedenleri

Muhabbet kuşu yumurtasından yavru çıkmama nedenleri şu gibi durumlardan dolayı meydana gelebilir;

 • Erkek veya dişi muhabbet kuşunda kısırlık varsa
 • Dişi ve erkek muhabbet kuşlarının yaşları üremek için fazlaysa
 • Yaşadıkları alanda uygun koşul sağlanmadıysa
 • Muhabbet kuşlarında stres varsa
 • Muhabbet kuşunun tüyleri yoğunsa döllemeye engel olması
 • Yetersiz beslenme olması
 • Kafes ve aksesuarlarda yanlış seçimlerin yapılması

Bunun gibi pek çok durum Muhabbet kuşu yumurtasından yavru çıkmama nedenleri arasındadır. Bu durumlar sebebiyle yavru çıkmama olayı gerçekleşse bile dişi muhabbet kuşu bunu anlayamaz ve kuluçkaya yatsa da boş yumurtalara yatıyor olabilir.

 

Yorum Yap