İlginizi Çekebilir
 1. Ana Sayfa
 2. Muhabbet Kuşları

Erkek Muhabbet Kuşu Kızgınlığı Nasıl Geçer? Muhabbet Kuşu Kızgınlığı Ne Kadar Sürer?

Erkek Muhabbet Kuşu Kızgınlığı Nasıl Geçer? Muhabbet Kuşu Kızgınlığı Ne Kadar Sürer?
+ - 0

Muhabbet kuşlarında çiftleşme dönemi muhabbet kuşlarında eş tutma, çiftleşme için doğru koşulların oluşturulması gibi birçok koşula göre değişiklik göstermektedir. Muhabbet kuşları için çiftleşme dönemi oldukça hassas bir dönemdir. Bu dönemin sorunsuz geçmesi ile yeni muhabbet kuşları elde etmek mümkündür. Çiftleşme dönemi için uygun koşulları hazırlayarak çiftleşmeye teşvik etmek ve desteklemek önemlidir.

Muhabbet Kuşu Kızgınlık Belirtileri

Erkek muhabbet kuşları ilk kızgınlık dönemine yaklaşık olarak 5 ila 6 aylık olduklarında girmektedirler. Bu dönemde birçok belirti göstererek çiftleşmek istediklerini belli ederler. Doğal ortamlarında olmayan yani evde beslenen muhabbet kuşları için uygun çiftleşme ortamı hazırlamak önemlidir. Uygun koşulları oluşturmak için ise kuşunuzun kızgınlık döneminde olduğunu anlamanız gerekmektedir. Peki muhabbet kuşlarının kızgınlık döneminde olduğu nasıl anlaşılır? Olgunluk dönemine girmiş olan erkek muhabbet kuşlarındaki kızgınlık belirtileri şöyledir;

 • Erkek muhabbet kuşlarının kızgınlık dönemlerinde cere renkleri parlak ve pürüzsüz olur aynı zaman da koyu lacivertten, koyu mavi tonlarına doğru renk değişikliği gösterir.
 • Erkek muhabbet kuşu kızgınlık dönemindeyken sürekli olarak kafasını sallayarak dişisine çiftleşmek istediğini belli eder.
 • Normale göre daha agresif ve sinirli hareketler sergilerler.
 • Kızgınlık dönemindeyken erkek muhabbet kuşları yuva edindikleri alana karşı daha korumacı bir tavır sergilerler.
 • Eğer kafeslerinde tek başlarınaysa ve bir eşleri yoksa o zaman aynada gördükleri kendi yansımalarını veya herhangi bir cismi kendilerine eş olarak seçebilirler bu durumda bu nesnelere yaklaştığınız anda sizlere saldırabilir.
 • Tek başlarına yaşayan muhabbet kuşları kızgınlık dönemine girdiklerinde normale göre çok daha fazla ötmeye başlarlar.
 • Eğer erkek dişinin yanında dişisi varsa gagalarını birbirine tokuşturarak öpüşme hareketi yaparlar.
 • Kızgınlık dönemindeyken göz bebekleri normale göre daha küçük görülür.
 • Eşine veya eş olarak bellediği nesneye yem kusma davranışı gösterir.

Muhabbet Kuşu Kızgınlığı Ne Kadar Sürer?

Muhabbet kuşu kızgınlık süresi eş tutma ile başlamakta ve bir süre devam etmektedir. Muhabbet kuşlarında kızgınlık dönemi rahat bir şekilde geçirildiği taktirde çiftleşmeyle son bulmaktadır. Muhabbet kuşunun kızgınlık döneminin ne kadar süreceğinin tespit edilmesi eş tutmamış muhabbet kuşları bazı problemler ve ciddi sorunlar yaşadıkları için önemlidir. Bu sorunlar muhabbet kuşuna ve sahibine ciddi derecede eziyet olmaktadır Muhabbet kuşu kızgınlık dönemi ne kadar sürer hakkında edinilen bilgiler sayesinde bu dönemin hem kuş için hem de sahibi için eziyet hale gelmesi engellenmektedir. Muhabbet kuşları erişkinliğe geçtikten itibaren ilk kızgınlık dönemleri 1 aya yakın sürmektedir. İlk kızgınlık dönemine girildiğinde çiftleşme sonucu yeni muhabbet kuşlarının meydana gelme ihtimali sonraki dönemlere göre çok daha yüksektir ve bu süreçte erkek muhabbet kuşları eş tutabilirse yumurtalarını bırakır eğer eş tutamamışsa agresif tavırlar sergilemektedir. Aynı kafeste bir dişi bir de erkek muhabbet kuşu besleyen kişiler için çiftleşme adına uygun şartları hazırladıkları taktirde yeni muhabbet kuşlarına sahip olabilmektedirler. Bu sebeple muhabbet kuşu bakımı çift kuşla yapılması tavsiye edilmektedir.

Erkek muhabbet kuşu kızgınlığı nasıl geçer?

Erkek muhabbet kuşları kızgınlığı alınarak biraz rahatlatılabilmektedir veya bir eş alarak bu kızgınlığı doğal yollardan atmasına yardımcı olabilirsiniz. Erkek muhabbet kuşlarının kızgınlığı geçmesi için yapılması gereken ilk şey çiftleştirmektir. Ancak bir eşi yoksa o zaman şu yöntemleri uygulayarak da kızgınlığını geçirebilirsiniz.

 • Banyo yaptırmak
 • Banyo yaptırırken suyuna bir iki damla elma sirkesi koymak
 • Banyo suyuna yeşillik koymak
 • Yulaf yedirmek
 • Elma yedirmek

Yukarıda verilen yöntemler yapıldığı k-taktirde erkek muhabbet kuşunun kızgınlığı biraz olsa azalacaktır.

Muhabbet kuşları hangi aylarda çiftleşir?

Muhabbet kuşlarının anavatanı Avustralya’dır. Doğal ortamlarında yaşayan muhabbet kuşları çiftleşme ayları genellikle ekim ayı ile mart ayı arasındadır.  Ancak bu süreç aldığı besin miktarına göre de değişiklik göstermektedir. Yağmur mevsiminde sonra yedikleri yemişlerin miktarı artacağı için muhabbet kuşu sürülerinde çiftleşme olayı daha sık görülür. Kafeste beslenen muhabbet kuşları ise sürekli olarak besin bulabildikleri için uygun koşullar oluştukça çiftleşebilmektedir bu sebeple belirli bir çiftleşme ayları yoktur.  Yiyecek türü ve miktarı, ortam şartları, sağlık durumu gibi etmenler kafeste beslenen muhabbet kuşlarının çiftleşme zamanlarını büyük ölçüde etkilemektedir.

 

Yorum Yap