1. Ana Sayfa
 2. Muhabbet Kuşları

Tavus Kuşu Özellikleri Nedir? Nerelerde Yaşar?

Tavus Kuşu Özellikleri Nedir? Nerelerde Yaşar?
+ - 0

Tavus kuşu Sülün familyasından gelen renkleri ve ihtişamıyla görenleri büyüleyen Asya’ya özgü bir kuş cinsidir. Yelpazeye benzeyen kuyruğu; yeşil, mavi, lacivert ve sarı renklerinin ahengi ile gözleri kamaştıran bir güzelliği vardır. Boylarının yüzde 60’ını oluşturan kuyruğu 5 metreye kadar ulaşabilir. Tavus kuşundaki büyüleyici görüntü genellikle erkeklerde bulunur. Erkek tavus kuşları dişileri etkilemek için yaptıkları kurlarla güzelliklerini gözler önüne serer. Tavus kuşları çok eşlidir.  Terk edildiklerinde üzüntü ve kalp kırıklığı yaşayabilirler. Büyüleyici güzellikte olan bu canlıları daha yakından tanıyabilmek için tavus kuşu özellikleri nelerdir, nerelerde yaşar gibi soruların yanıtlarını sizle için hazırladık.

Tavus Kuşunun Özellikleri

Tavus kuşunun özellikleri oldukça enteresan detaylarla doludur. Sülün familyasından gelen cinsin sadece erkekleri için tavus kuşu ifadesi kullanılır. Kuyrukları vücut ağırlıklarının yüzde 60’ını oluşturmasına rağmen uzaklaşamasalar bile uçabilirler. Tavus kuşunun kuyruklarının güzel görünmesinin ana nedeni ışık dalga boylarını yansıtan kristal benzeri yapıya sahip olmalarıdır.

Tavus kuşları çiftleşme mevsimi sonrası tüylerini döker. Bu nedenle tavus kuşlarının tüyleri onlara zarar vermeden toplanabilir.

 • Sülüngiller familyasından gelir.
 • Tüysüz dünyaya gelirler.
 • 3 türü vardır: Yeşil, mavi ve kango
 • Yetişkin bir tavus kuşu ortalama 4-6 kilo arasındadır.
 • Erkek ve dişilerin kuyrukları farklılık gösterir. Erkek tavus kuşlarının kuyrukları daha uzundur.
 • Erkek ve dişilerin boyları da farklıdır. Erkek tavus kuşu kuyruğu ile birlikte 2 metreye kadar olabilirken dişi tavus kuşlarının boyu ise bir metreyi biraz aşar.
 • Dişi tavus kuşları parlak yeşil boyunlu, kahverengi ya da gri renkli gövdeye sahiptir. Erkek tavus kuşu ise dişi tavus kuşunu etkilemek için büyüleyici bir güzelliğe sahiptir.
 • Hem etçil hem de otçul beslenirler.
 • Sesleri görüntüleri kadar güzel değildir. Gürültülü ve irrite eden sesleri vardır.
 • Tavus kuşlarının ortalama yaşam süreleri 20 yıldır.

Tavus kuşları bir dönem sofralarda yemek olarak tercih edilmiştir. Çoğu tavus kuşunun eti sert ve kaba olduğu için pek beğenilmemiştir. Öte yandan tüm tavus kuşları mavi ya da yeşil renkte değildir. Düz beyaz renge sahip tavus kuşları da vardır. Bu kuşlar göz renklerinin normal olması nedeniyle albino sayılmazlar. Hem erkek hem de dişi tavus kuşları tamamen beyaz olarak yetiştirilebilirler.

Tavus Kuşları Nerelerde Yaşar?

Tavus kuşları 3 türe ayrılır. Bu türlere göre de farklı yerlerde yaşamaktadır. Tavus kuşlarının türleri

 • Mavi tavus kuşu
 • Yeşil tavus kuşu
 • Kongo tavus kuşudur.

Mavi tavus kuşu, Hindistan’ın alt bölgelerini kendilerine coğrafya edinmişlerdir. Hindistan, Sri Lanka ve Doğu Asya’nın diğer bölgelerinde görülür. Erkek olanın parlak mavi kafaları ve mavi tepeleri varken türün dişileri hafif kahverengidir. Bölgenin ulusal kuşu olarak bilinen mavi tavus kuşları yüzyıllardır evcilleştirilmektedir.

Yeşil tavus kuşu, Myanmar civarlarından Endonezya’nın Cava Adası’na kadar uzanan coğrafyada yaşamaktadır. Doğal yaşam alanlarının bozulması ve avlanma nedenlerinden ötürü nesli tükenmekte olan hayvanlar listesine alınmıştır.

Kongo tavus kuşu ise Kongo’da tropikal ormanlarda 1936’lı yıllarda keşfedilmiştir. Afrika’ya özgü olan tek tavus kuşudur. Bu tavus kuşu yalnızca Demokratik Kongo Cumhuriyeti’nde, özellikle de doğu yarısında bulunmaktadır. Yağmur ormanlarını, akarsular arasındaki yamaçları kendilerine yaşam alanı olarak seçmişlerdir.

Türkiye’de sadece hayvanat bahçelerinde görebileceğimiz tavus kuşlarının başlıca avcıları kaplanlar, vahşi kedi cinsleri ve leoparlardır. Tavus kuşları tehlike algıladıklarında ağaçlara saklanırlar ve geceleri saklanarak geçirirler.

Tavus Kuşunun Tarihi Kültürel Özellikleri

Tavus kuşu tarihte Antik Yunan tanrıçası Hera’nın simgesi olarak bilinmektedir. Kuyruğunda yer alan göze benzetilen desenlerin hikayesi olduğuna inanılır. Hikayeye göre tanrıça Hera’nın, kendisine hizmet eden çok gözlü devin öldürülmesinden sonra gözlerini tavus kuşunun kuyruğuna serpiştirdiği rivayet edilmektedir.

Yezidilikte de kendisine yer bulan tavus kuşu, inanışa göre Tanrı Azda tarafından yaratılmıştır. Tavus kuşu bu inanışa göre evreni ve insanları yaratma görevi verilmiş bir melek olarak simgelenir.

İslamiyet’te ise tavus kuşu bolluk ve refah ile mutluluk gibi güzel kavramlarla ilişkilendirilmiştir.

Tavus kuşu çini sanatında da önemli bir yer edinmiştir. Tavus kuşu figürü, Türk çini sanatı içerisinde sıklıkla kullanılmıştır.

Yorum Yap