İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Muhabbet Kuşları

Muhabbet kuşu neden kağıt yer? Muhabbet kuşlarına kağıt zararlı mı?

Muhabbet kuşu neden kağıt yer? Muhabbet kuşlarına kağıt zararlı mı?
+ - 0

Muhabbet kuşu neden kağıt yer? Muhabbet kuşlarına kağıt zararlı mı? Sorularını merak ediyor ve muhabbet kuşunuzla ilgili böyle bir durum yaşıyorsanız eğer bu konu hakkında özellikle hareketli ve yerinde duramayan muhabbet kuşlarında nesneleri veya kağıtları kemirme durumu en sık görülen olaylardan biridir. Bu durumu neden yaptıkları konusu da kişilerde kafa karışıklığına neden olmakta ve korkutmaktadır. Aynı zamanda bu kağıt yeme olayının zararlı olup olmadığı da kağıt yiyen bir muhabbet kuşuna sahip olan kişiler oldukça merak etmektedirler. Şimdi Muhabbet kuşu neden kağıt yer? Muhabbet kuşlarına kağıt zararlı mıdır? Sorularını ayrı ayrı yanıtlayabiliriz.

Muhabbet Kuşları Neden Kağıt Yer?

Öncelikle Muhabbet kuşları neden kağıt yer? Sorusuna ayrı bir parantez açmamız gerekirse; Kuşlar normalde doğal ortamlarında yani doğada yaşayan bir canlı türü olduğu için doğada yaşarken yaptıkları eylemleri kafesin içerisindeyken de istemsiz olarak gerçekleştirmek istemektedirler. Özellikle kafes tellerini veya zeminde serili olan gazete, peçete, kağıt tarzı şeyleri kemiren muhabbet kuşlarının bunu yapmalarının sebebi herhangi bir problemden veya vücudunda bir şey eksikliği olduğundan değildir. Muhabbet kuşlarının kağıt türü şeyler kemirip arada yemesi veya kafes tellerini yemesinin sebebi tamamen doğaları gereğidir yani içgüdüsel olarak yapmaktadırlar. Özellikle kıvrık gagalı yapıya sahip papağan ve muhabbet kuşlarında karşılaşılan bu durum içgüdüsel olmanın yanı sıra bazı ufak nedenlerden dolayı da kaynaklanabilir. Bu nedenlerden biri kafeslerindeki taşlık sistemlerin muhabbet kuşlarında mide bulantısı yapması ve bu yüzden kemirme işlemi yaparak bu durumu geçirmeye çalışmalarıdır.

Muhabbet kuşları neden kağıt yer? Sorusunda içgüdüsel olarak yapılan yeme ve kemirme olayı ise doğada ağaç oyuğu, meyve ve sebze gibi şeyleri gagaları ile parçaladıkları için bunu sürekli yapma dürtüsü gelişmiştir. Yani bu kağıt kemirme veya yeme durumu aslında bir hastalık veya zararlı bir alışkanlık olarak görülemez. Bu tamamen onların doğası gereği yaptıkları bir eylemdir.

Muhabbet Kuşlarına Kağıt Zararlı Mıdır?

Muhabbet Kuşlarına kağıt zararlı mıdır? Sorusunu merak edenler için öncelikle muhabbet kuşlarının kağıt, peçete gibi şeyleri kemirmesi bir sorun değildir. Ancak muhabbet kuşlarının kemirdiği veya yediği kağıtların nasıl olduğu önemlidir. Muhabbet kuşlarının kağıt kemirmesi genellikle zararsız bir durum olsa da kemirdiği veya ufak parçalar halinde ağzına atıp yediği kağıdın yapısı zarar verip vermeyeceği konusunda önemli bir husustur.

Muhabbet kuşlarına kağıt zararlı mı? Sorusuna bir şeyler daha eklememiz gerekirse; Özellikle kafes altlarına koyulan gazete tarzı kağıtları kemirerek parçalayan ve bunu içgüdüsel olarak yapan muhabbet kuşları, bazen de çeşitli eksikliklerden dolayı çoğu zaman bu kağıtları kemirip bıraksa da bazen isteyerek ya da istemeden ağzına atabilmektedir. Yediği kağıt parçasının üzerinde eğer yüksek miktarda mürekkep varsa bu durum muhabbet kuşunuzu zehirleyebilir veya vücuduna kötü etki edebilir. Bir de yediği kağıt parçası eğer kalın bir yapıda ise boğazında kalabilir. Ancak çok kalın olmayan ve üzerinde aşırı mürekkep bulunmayan kağıtları yediklerinde bir sorun meydana gelmez ve zehirlenmezler. Ancak yine de böyle aşırı kemirmeye yatkın bir muhabbet kuşunuz varsa kafesine mürekkep balığı kemiği veya gaga taşı gibi ürünler alarak bu tür davranışlarını azaltarak muhabbet kuşunuzu riske atmaya bilirsiniz.

Muhabbet Kuşu Kafesine Gazete Konulmalı Mı?

Muhabbet kuşu kafesine gazete konulmalı mı? Diye düşünüyor ve araştırıyorsanız; Muhabbet kuşu besleyen çoğu kişi kafeslerin zeminini gazete kağıdı ile kaplamaktadır. Muhabbet kuşlarının sağlığı ve hassas vücutlarının hastalanmaması için kafeslerinin temizliği en az haftada bir, mümkünse 2-3 günde bir yapılmalıdır. Ancak çoğunluğun uyguladığı gibi muhabbet kuşu kafesine gazete konulmalı mı? Derseniz bu aslında oldukça yanlış bir uygulamadır. Çünkü muhabbet kuşları zemindeki gazete kağıtlarını içgüdüsel olarak koparıyor ve bu kağıtlar mürekkepli ve boyalı olduğu için muhabbet kuşları için zararlı bir hal alabiliyor ve kafeste çok hijyenik bir alan da sağlamıyor. Bu yüzden kafeslerin zeminine hem hijyeni sağlayan hem de bakterileri absorbe edebilen kuş kumları koymak en mantıklı çözümdür.

 

 

Yorum Yap