1. Ana Sayfa
 2. Muhabbet Kuşları

Muhabbet Kuşu Kanat Düşmesi Neden Olur? Muhabbet Kuşu Kanadı Neden Dökülür?

Muhabbet Kuşu Kanat Düşmesi Neden Olur? Muhabbet Kuşu Kanadı Neden Dökülür?
+ - 0

Muhabbet kuşu kanat düşmesi çok sık karşılaşılan bir durumdur. Bu nedenle tedavisi için problemin nedeni doğru bir şekilde ortaya konulmalıdır. Muhabbet kuşu kanat düşmesi neden olur diye sorulduğunda cevap bazen sadece yorgunluk bazen de büyük bir hastalığın sonucu olarak karşımıza çıkabilir. Bütün kanatlı kuşlarda olduğu gibi muhabbet kuşlarında da kanat düşmesi görülür. Peki muhabbet kuşu kanadı neden dökülür? Bu durumun çok farklı nedenleri olabilir. Genellikle kanatların incinmesi, çıkması ya da kırılmasından ileri gelir. Muhabbet kuşunun kanat düşmesinin nedeni tam olarak bilinmiyorsa kanat diplerini kontrol etmeniz önerilir. Eğer kanat diplerinde şişkinlik görürseniz muhabbet kuşunuzu mutlaka veterinere götürmeniz gerekir.

Muhabbet Kuşu Tek Kanat Düşmesi

Muhabbet kuşu tek kanat düşmesi yine kanatlılarda sık rastlanan bir durumdur. Kanat düşüklüklerinin en önemli nedenlerinden biri incinmedir. Kafes içerisinde daha dış ortamda uçarken kanada alınan darbe buna neden olabilir. Uzun süre düzelmeyen kanat düşüklüğü problemlerinde kesinlikle veterinere başvurulması gerekmektedir. Muhabbet kuşlarının kanatlarında oluşan problemlerin en önemli sonucu psikolojik olarak olumsuz etkilenmeleridir. Muhabbet kuşlarında kanat düşüklüğü tedavisi zamanında yapılmazsa kuşun kanatlarını ve göğüs tüylerini yolması gibi problemlerle karşılaşılabilir. Kanat bir kuş için olmazsa olmazdır. Bu nedenle kanatlarını düzgün kullanamayan kuşlar kendilerini eksik ve özgüvensiz hissedebilir.

Muhabbet Kuşu Kanat Düşmesi Tedavisi

Muhabbet kuşları kafes içinde ya da dışında kanatlarını çırparken yaralanabilirler. Bu nedenle sürekli kanatlarını gagalayarak yarayı daha da problemli hale getirebilirler. Yaraların doğru bir şekilde kapatılması tedavi için önemlidir. Evde kendi önlemlerinizle kuşu tedavi etmeye çalışmak daha kötü sonuçlar doğurabilir.

Kuşunuzda kanat düşmesi gibi istemeyen bir durumla karşılaştığınızda ilk yapmanız gereken soğukkanlı davranmaktır. Muhabbet kuşu kanat düşmesi tedavisi için yapılacak en doğru hamle vakit kaybetmeden veterinere gitmek olacaktır. Yapılan muayene sonucunda kırık ya da çıkık varsa veterinerin yazacağı ilaç tedavisine başlanabilir. Bu süreçte mutlaka vitamin takviyesi de yapılmalıdır. Kuşun sürekli kanadıyla uğraşmasını engellemek ve kanadın doğru konumlanması için sargı da yapılabilir. Bu süreçte kuşunuzun sağlıklı beslenmesine de dikkat etmeniz gerekir. Kuşunuza tedavi sürecinde yemekten hoşlandığı yiyecekleri verebilirsiniz.

Muhabbet Kuşu Tüy Dökme Sorunu

Muhabbet kuşlarında tüy dökme sorunu fizyolojik ve patolojik olarak iki başlıkta ele alınır. Fizyolojik tüy dökme herhangi bir sorundan kaynaklanmaz, normal bir süreçtir. Patolojik tüy dökme ise herhangi bir hastalık ile ilişkilendirilebilir. Tüylerin dökülme süreçlerinde kuşunuzun sağlığına ve beslenmesine özen göstermelisiniz. Hatta vitamin de kullanabilirsiniz. Muhabbet kuşlarının tüy dökme süresi ortalama iki hafta sürebilir. Bu süreçte sağlıklı beslenmeyen ve vitamin alamayan kuşların yeni çıkan tüyleri sağlıklı bir görünümde olmayabilir.

Muhabbet Kuşu Tüy Dökme Belirtileri

Muhabbet kuşu tüy dökme belirtileri normal ve anormal olarak iki ayrı başlıkta incelemek gerekir.

 • Mevsim geçişleri
 • Yetişkinliğe geçiş dönemi
 • Uyku süresi
 • Çevreye ilginin azalması
 • Kafesteki varsa başka kuşa ilginin azalması normal tüy dökülme belirtileridir.

Muhabbet kuşlarında hastalıktan kaynaklı tüy dökülmeleri de görülebilir. Bunlar anormal denilen dökülme belirtileridir. Anormal tüy dökme belirtileri arasında

 • Bakımsızlık
 • Yetersiz beslenme
 • Stres
 • Cereyanda kalma
 • Ani hava değişiklikleri
 • Dış parazit
 • Mantar hastalığı en yaygın görülenlerdirç

Bu belirtiler ışığında dökülen tüylere ishal, halsizlik gibi belirtiler de eşlik ediyorsa durum ciddi olabilir ve vakit kaybetmeden veteriner desteği alınması gerekir.

Muhabbet Kuşu Çok Fazla Tüy Döküyorsa Ne Yapılmalıdır?

Muhabbet kuşu çok fazla tüy döküyorsa öncelikle dökülmenin normal dökülme olup olmadığına bakabilirsiniz. Dökülmenin normal mi anormal mi olduğunu anlayamayacağınızı düşünüyorsanız

veterinere gitmeniz muhabbet kuşunuzun sağlığını yeniden kazanması için iyi olacaktır. Kuşunuzdaki tüy dökme normal belirtiler eşliğinde seyrediyorsa kuşunuzun beslenmesine ayrı bir özen göstermeniz gerekir. Kaliteli yem kullanımı, vitamin ve mineral desteği normal tüy dökülmeleri sırasında önemsenmelidir. Anormal tüy dökümü söz konusuyla veterinerin durum tespiti yapmasının ardından önereceği ilaçları kullanmanız gerekir. Kuşun ilaç kullanımı sırasında yine beslenme ve bakım konularına hassasiyetle yaklaşılmalıdır.

Yorum Yap