İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Muhabbet Kuşları

Muhabbet Kuşları Başını Sallayarak Neden Kusar?

Muhabbet Kuşları Başını Sallayarak Neden Kusar?
+ - 0

Muhabbet kuşları başını sallayarak neden kusar? Sorusu, kuş bekleyen kişilerin en merak ettiği konular arasında yerini almaya devam etmektedir. Muhabbet kuşları, çok hassas hayvanlardır. Bu nedenle, sindirim sisteminden ötürü bazı sorunlar yaşamaya başlayabilirler. Muhabbet kuşlarının başını sallayarak kusması, birçok kişinin korkmasına ve çekinmesine sebebiyet vermeye devam etmektedir. Ancak direk olarak korkmanıza ve çekinmenize kesinlikle gerek yoktur. Çünkü, muhabbet kuşları da kediler ve köpekler gibi yediklerini çıkarabilen hayvanlar arasında yer alır. Ancak bu durum muhabbet kuşlarının durumuna ve yapısına göre de değişiklik göstermeye devam edecektir. Bu nedenle, kuşunuzu gözlemlemenizin çok önemli olduğu unutmamanızda da fayda olacaktır. Muhabbet kuşlarının başını sallayarak kusmasındaki sebepler ise, şu şekilde sıralanmaktadır;

  • Kuşların kusmasındaki en belirgin sebeplerden bir tanesi kum eksiklikleri olarak bilinir. Kuşların kafesinin içerisinde kuş kumu olması çok önemli bir husustur. Kuşlar; ağzına kum alıp, sindirim sistemlerini düzenlemeye devam etmektedir.
  • Kuşların kusmalarındaki sebeplerden bir tanesi ise; yavrularını beslemek amacıyla ağızlarını kum ya da yem ile doldurmaları olarak bilinir. Bu durum da kusmalarında fazlasıyla etkili olacaktır.
  • Kuşlar, yemlerini bilinçsizce yediğinde ve bu durumu çok abarttıklarında da kusmaya başlayabilirler.
  • Kuşların kusmasındaki sebeplerden bir tanesi ise; sindirim sistemlerinde oluşan çeşitli problemdir. Kuşlar da çeşitli hastalıklara yakalanabilir ve bu sebepten ötürü bazı rahatsızlıklar yaşayabilirler.
  • Kuşların kusmasındaki nedenlerden bir tanesi ise; fazla strese girmektir.

Yukarıda verilen hususlar, kuşların kusmasındaki en belirgin sebeplerden arasında yerini almaya devam eder. Kuşunuzun bu tip problemleri varsa, dikkatli olmanızda ve önlem almanızda fayda olduğunu da unutmamalısınız. Aksi takdirde, bu durum ilerleme kaydedebilir ve kuşunuzun daha büyük rahatsızlıklar yaşamasına sebebiyet verebilir.

Muhabbet Kuşları Kusarken Neden Kafa Sallamaya Başlar?

Muhabbet kuşu başını aşağı yukarı sallıyor başlıklarını araştırmaya devam ediyorsanız ve bu durum sizi korkutuyorsa; kuşlarınızın başını sallayarak kusmalarından korkmanıza kesinlikle gerek yoktur. Kuşlar, bu hareketli bilerek ve isteyerek yapmamaktadır. Kusma esnasında, mideleri bulandıkları ve fazlalıkları çıkararak rahatlamak istedikleri için; başlarını sallamaya başlarlar. Bu tip durumlarla karşı karşıya kaldığınızda; kuşunuzu bunaltmamanızda ve üzerine gitmemenizde fayda vardır. Aksi takdirde, yaptığınız eylemler ters tepebilir ve kuşunuzun daha fazla strese girmeye başlamasına da sebebiyet verebilirsiniz. Bu nedenle baş sallama durumlarında ve kuşunuzun kustuğu anlarda onu rahat bırakmanızın çok önemli bir husus olduğunu unutmamanız çok önemli olacaktır. Eğer tutumlarınıza dikkat ederseniz, kuşunuzun yaşadığı problem de kısa süre içerisinde çözüme kavuşacaktır.

Erkek Muhabbet Kuşları Neden Kusuyor?

Erkek muhabbet kuşu neden yem kusar? Sorusu da son zamanlarda sık sık araştırılan ve veterinerlere yönetilen sorular arasında yer almaya devam etmektedir. Erkek muhabbet kuşları, sık sık kusan ve yediklerini çıkartan hayvan türleri arasında yer almaktadır. Erkek muhabbet kuşları, dişi kuşlara göre çok daha sakin ve hassas yapılara sahiptir. Bu nedenle; yem yedikleri zaman kusabilir ve rahatsız olabilirler. Bu nedenle yedikleri yemleri sık sık kusabilirler. Bu durumun sebepleri, bazen stresten dolayı kaynaklanabilir. Bununla beraber, normal şartlarda faydalı olan kuş kumları da erkek kuşların kusmasına sebebiyet veren faktörler arasında bulunmaktadır. Kuş kumları, doğru kullanılmadığı zaman; hayvanların dengesinin bozulmasına ve afallamasına sebebiyet vermektedir. Bu nedenle, çok fazla koymamanızda ve kullanımına dikkat etmenizde de fayda olduğunu unutmamanızda fayda vardır.

Dişi Kuşlar Kusar Mı?

Dişi muhabbet kuşu neden kafa sallar? Diye merak ediyorsanız; bu durumun yalnızca kusmaktan dolayı kaynaklandığını düşünmemenizde fayda vardır. Dişi kuşlar, erkek kuşların nazaran daha hareketli ve problemlidir. Problemliden kasıt, yaptıkları hareketler sizlere zarar vermez. Yalnızca oynamaya çok düşkün oldukları için ve kendileri bilmeden yemek yedikleri için; sindirim sistemleri zarar görebilir ve zaman zaman yoğun şekilde kusmaya başlarlar. Bu durum ise; çeşitli bağırsak problemleri yaşamalarına sebebiyet verecektir. Ancak direk olarak telaşlanmanıza kesinlikle gerek yoktur. Kum yutma ve daha sonrasında kusma problemleri, kuşlarda geçicidir. Bu durum fazla sürmeyecek için; kuşunuzun en kısa süre içeresinde iyileşeceğinden emin olabilirsiniz. Ancak yaşadığınız problemler hız kesmeden devam ediyorsan; mutlak surette kuşunuzu veterinere götürmeniz deme tedavi ettirmenizde fayda vardır.

Yorum Yap