İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Muhabbet Kuşları

Muhabbet Kuşu Uyurken Neden Ses Çıkarır?

Muhabbet Kuşu Uyurken Neden Ses Çıkarır?
+ - 0

Muhabbet kuşu uyurken neden ses çıkarır? Sorusu, kuş sahiplenen kişilerin en çok merak ettiği konulardan bir tanesidir. Kuşlar, sorunsuz ve bakımı kolay hayvanlardır. Ancak onların da zaman zaman hastalanması ya da çeşitli sesler çıkarması mümkün olabilir. Birçok muhabbet kuşu sahibi, bu gibi durumlarda korkmaya başlamaktadır. Ancak muhabbet kuşunuzun çıkardığı sesler, sizi korkutmasın. Her hayvan çeşitli nedenlerden dolayı tuhaf sesler çıkarmaya başlayabilir. Muhabbet kuşu da onlardan bir tanesidir. Ses çıkarmasındaki sebepler, herhangi bir sıkıntının habercisi olamadığı gibi, size mutluluğunu belli etmek istiyor da olabilir. Bu nedenle, öncelikli olarak onu gözlemlemenizde fayda vardır. Muhabbet kuşunun uyurken ya da uyanıkken çıkardığı seslerin sebepleri ise, şu şekilde sıralanmaktadır;

  • Kuşunuz bulunduğu yerde mutlu ve huzurlu ise; tuhaf sesler çıkarması muhtemeldir.
  • Sahibinin yanına gitmek isteyen kuşların da bazı zamanlarda ses çıkardığı bilinmektedir.
  • Kuşlar, yemleri bittiklerinde ve acıktıklarında da uyurken ya da uyanıkken çeşitli sesler çıkarmaya devam ediyor olabilir.
  • Kuşların uyurken ses çıkarmasındaki sebeplerden bir tanesi ise; rüya görmeleri oluyor olabilir.
  • Kuşların ses çıkarması, bulunduğu yerde çok iyi hissettiği ve herhangi bir sıkıntısı olmadığı anlamına geldiği gibi, derin bir uykuda olduğunu da belli etmek istiyor olabilir.

Muhabbet Kuşunun Çıkardığı Sesler

Muhabbet kuşu hıçkırık gibi ses çıkarıyor şikayetleri, her geçen gün artış göstermeye devam etmektedir. Muhabbet kuşlarının hıçkırık ya da benzeri sesler çıkarıyor olmasındaki sebepler çok basittir. Örneğin; fazla yem yediyse, bu gibi sesleri sık sık duymanız çok normaldir. Bununla beraber, hıçkırık tazında seslerin yemlerin sindirilememesinden kaynaklandığı da uzmanlar tarafından verilen bilgiler arasında yer almaktadır. Ancak kuşunuzun herhangi bir problemi olmamasına rağmen, uyurken kendiliğinden bu sesleri çıkarıyor olması da muhtemeldir. Bu nedenle, ekstra bir belirti görmediğiniz takdirde, kuşunuzu veterinere götürmenize de gerek yoktur.

Muhabbet Kuşunun Çıkardığı Sesler Tehlikeli Midir?

Kuşum ses çıkarıyor hasta mı? Tarzında sorular internet üzerinden sık sık araştırılmaya devam eden konular arasındadır. Kuşlar da diğer hayvanlar gibi, herhangi bir sebep olmasa bile ses çıkarabilirler. Kuşların cik sesi haricinde farklı tınılar çıkarmaları, tehlike arz eden bir durum değildir. Özellikle de bu davranışın muhabbet kuşlarının doğasında olduğu da verilen bilgiler arasında yerini alır. Muhabbet kuşları, kafes hayvanları olsa da bazı zamanlarda; kafeslerinden çıkarak uçmak ve özgür kalmak isterler. Bu nedenle de çeşitli sesler çıkardıkları verilen bilgiler arasında yer alır. İnsanların bu konuda telaşlanmasının sebebi ise; kuşların bu tip tuhaf sesleri uyku esnasında çıkarıyor olmasıdır. Kuş sahipleri, bu durumu kuşum acı çekiyor olarak nitelendirebilir. Fakat kuşunuz acı çekiyorsa; bu durumu çok daha farklı belirtiler ile nitelendirmeye devam edecektir. Bu nedenle, uyku esnasında çıkarılan seslerden korkmamanızda fayda vardır. Bu durum kuşunuzun hasta olduğunun bir göstergesi değildir.

Muhabbet Kuşları Rüya Görür Mü?

Kuşum rüya mı görüyor? Tarzında soruların da son zamanlarda sık sık gündeme gelmeye devam ettiği gözlerden kaçmamıştır. Kuşlar da diğer canlılar gibi, rüya görme ve tepki verme özelliğine sahip olan hayvanlardır. Bu nedenle, gördükleri rüyaları belirtmek amacıyla; uyku esnasında beklemediğiniz ve sizi şaşırtacak sesler çıkararak korkmanıza neden olabilirler. Fakat bu sesler zaman içerisinde bitiyorsa ve sık sık tekrarlanmıyorsa; telaşlanmanızı gerektiren herhangi bir durum olmadığından da emin olabilirsiniz. Çünkü, birçok kuş birbirinden farklı sesler çıkararak yaşamına devam eder. Üstelik kuşların sesinde birden fazla ton vardır. Bu durum, sizi şaşırtabilir ve zaman zaman yanılmanıza da neden olabilir.

Kuşların Çıkardığı Sesler Ne Zaman Tehlikelidir?

Kuşların ses çıkarmasında tehlike arz eden bir durum var mıdır, varsa nedir? Gibi başlıkların da son zamanlarda sık sık araştırılmaya devam ettiği verilen bilgiler arasında yer alır. Kuşlarınız ses çıkardığı zaman, bu durum bir türlü geçmiyorsa ve giderek artış göstermeye devam ediyorsa; bir problem olabilir. Ancak veterinere başvurmadan önce; kuşunuzu gözlemlemeye devam etmeniz, sizin için daha doğru olacaktır. Eğer kuşunuzun sesinde bozukluklar hissediyorsanız ve bu tını acı çekme boyutuna kadar ulaştıysa; bir yeri yara olmuş ya da hastalanmış ve sizi durumdan haberdar etmeye çalışıyor olabilir.

Yorum Yap