1. Ana Sayfa
 2. Muhabbet Kuşları

Muhabbet kuşları neden su içmez? Su içmeyen kuşa ne yapılmalı?

Muhabbet kuşları neden su içmez? Su içmeyen kuşa ne yapılmalı?
+ - 0

Muhabbet kuşları neden su içmez? Su içmeyen kuşa ne yapılmalı? Tarzında sorular da kuş sahipleri tarafından sıkça araştırılmaya devam edilmektedir. Kuşlar, yaradılışları bakımından da ilginç ve tuhaf canlılardır. Bu nedenle, bazı davranışları neden ve ne için yaptıklarını anlamak da çok zor olabilir. Özellikle de mama ve su kaplarından uzak durmalarına anlam verilemediği bir gerçektir. Kuş sahipleri, muhabbet kuşlarının su içmemesi durumunda nasıl bir yol izleyecekleri ile ilgili büyük bir karmaşa yaşamaya başlarlar. Bunun sebebi ise; kuşların, rahatsız oldukları zaman uçup gitmelerinden ve herhangi bir sebep belirtmemelerinden kaynaklanmaktadır. Uzmanların verdiği bilgilere göre, kuşların su içmemelerindeki temel nedenler ise, şu şekilde sıralanmaktadır;

 • Kuşların su içmemesindeki en büyük sebeplerden bir tanesi, hiç kuşkusuz stres ve alınganlık olacaktır. Kuşlar herhangi bir şeye kızdıklarında ya da alındıklarında, su içmeyerek ya da mama yemeyerek sahiplerini cezalandırmaya başlarlar.
 • Kuşların su içmemelerindeki nedenlerden bir tanesi ise; tatlı suya karşı tepki göstermeleri olarak bilinir. Çünkü bazı kuşlar, deniz ya da çeşme suyu içmekten hoşlanırlar. Fakat bu durum tam tersi yönde de gelişmeye devam edebilir.
 • Kuşların su içmek istememe sebeplerinden bir tanesi de size karşı bir tepki olabilir. Bu tepkiyi ciddiye almanızda da fayda vardır. Aksi takdirde, kuşunuz susuzluktan halsiz düşebilir.
 • Kuşların su içmemesindeki nedenlerden bir tanesi ise; hastalıktır. Hasta olan kuşlar, su içmeleri gerektiği halde içmekten kaçar ve hastalığının ilerlemesine sebebiyet verirler.
 • Kuşların su içmemesindeki sebeplerden bir tanesi ise; pislenmeden kaynaklanmaktadır. Bu nedenle, kuşunuzun suyunu sık sık değiştirmeye devam etmenizde de fayda vardır.

Yukarıda yer almakta olan hususlar, bir muhabbet kuşunun neden su içmediğini net bir şekilde açıklamaktadır. Bahsedilen problemlerden herhangi bir tanesi, kuşunuzda mevcutsa; mutlaka önlem almanız gerektiğini unutmamanızda fayda vardır. Çünkü, kuşlar tek başına iyileşebilen varlıklar değildir. Mutlaka sahibinin desteğine ihtiyaç duyarlar.

Su İçmeyen Kuş İçin Ne Yapılır?

Su içmeyen kuş için ne yapılır? Diye merak ediyorsanız; uygulamanız gereken birçok farklı yöntem olduğunu unutmamanızda fayda vardır. Kuşlarınızın davranışlarına ve hareketlerine dikkat ettiğiniz takdirde, probleminizin temelini anlamanız mümkün olacaktır. Su içmeyen kuşlarınız için yapmanız gerekenler ise, şu şekilde sıralanmaktadır;

 • Su içmeyen kuşlarınızı alıştırmak amacıyla, sularının içerisine C vitamini damlatmanız çok önemli bir husus olacaktır. C vitamini, kuşunuza iyi gelecek ve su içmesine yardımcı olacaktır.
 • Su içmeyen kuşunuzu yeniden su içmeye alıştırmak için uygulamanız gereken yöntemlerden bir tanesi de sevdiği mamaları vermek ve daha sonra kaldırmaktır.
 • Kuşunuzun su içmesini sağlamak için, onun strese girmesine engel olmanızda da fayda vardır. Aksi takdirde, kuşunuz korkmaya başlayabilir.
 • Kuşunuza su içme alışkanlığı kazandırmak için; sık sık suyunu değiştirmenizin de önemi büyüktür. Çünkü kuşlar çok titizdir. Bu nedenle, temizlik beklerler.
 • Kuşunuza su içirmek için yapmanız gerekenlerden bir tanesi de soğuk su vermek olacaktır. Ancak suyun soğukluğuna dikkat etmeniz de çok önemlidir. Aksi takdirde kuşunuzu hasta edebilirsiniz.

Hastalanan Kuş İçin Ne Yapılır?

Hastalanan kuş için yapılması gerekenler çok önemlidir. Özellikle de kuşunuz hastalık sonucunda su içmeyi bıraktıysa; önleminizi almanız gerekecektir. Eğer kuşunuzun hastalığı ilerlemeye başladıysa ve artık ötmekte dahi güçlük çekiyorsa; mutlaka veterineriniz ile görüşme sağlamanız gerekecektir. Veterineriniz, çeşitli damlalar ve ilaçlar sayesinde, kuşunuzun kısa süre içerisinde iyileşmesine yardımcı olacaktır. Ancak doktorunuz olmadan herhangi bir yöntemden faydalanarak kuşunuzu iyileştirmek ve su içmesini sağlamaya çalışıyorsanız; yanlış yöntemler uygulayabilirsiniz. Bu durum ise; kuşunuzun daha kötü olmasına sebebiyet verebilir.

Kuşlar Nasıl İyileştirilir?

Su içmeyen kuş hasta mı olur? Sorusu da yaygın bir şekilde araştırılmaya devam etmektedir. Su içmeyen kuşlar, bağışıklarının zarar görmesi nedeniyle, hastalanabilir. Bu nedenle, gün içerisinde sıvı tüketmeleri çok önemlidir. Fakat bu tüketimin aşırıya kaçmaya başlamamasının da çok önemli olduğunu unutmamanızda fayda vardır. Kuşunuz gereğinde fazla su içmeye devam ediyorsa; bu durum da hastalık sebepleri arasında yerini almaya devam etmektedir. Bu nedenle, dengeyi iyi kurmanızda fayda vardır. Bu sayede, kuşunuzu iyileştirmeniz daha kolay olacaktır. Fakat bu esnada veterineriniz tarafından verilen ilaçları kullanmayı unutmamanızda da fayda vardır.

Yorum Yap