İlginizi Çekebilir
 1. Ana Sayfa
 2. Muhabbet Kuşları

Muhabbet Kuşları Karanlıkta Görür Mü?

Muhabbet Kuşları Karanlıkta Görür Mü?
+ - 0

Evlerinde muhabbet kuşu besleyen kişiler tarafında çok sık merak edilen bir konu olan muhabbet kuşları karanlıkta görür mü? Sorusunun cevabını şöyle verebiliriz. Muhabbet kuşlarının insanlardan farklı olarak daha gelişmiş görme yetileri olduğu için geceleri karanlıkta etrafı daha rahat görebilmektedirler.

Muhabbet kuşları her ne kadar evlerde beslenseler de asıl ait oldukları yer vahşi doğadır. Bu nedenle bu hayvanların bazı özellikleri doğal seçilimde varlıklarını koruyabilmeleri için çok daha gelişmiştir. Bu özellikler arasında bulunan gece görüşü ise yırtıcı hayvanlara karşı kendilerini koruma fırsatı vermektedir.

Muhabbet Kuşları Nasıl Görür?

Makalemizin bu bölümünde ise muhabbet kuşları nasıl görür? sorusunun cevabını inceleyeceğiz.

Birçok kuş türü keskin görüş özelliğine sahiptir. Bu görüş sayesinde yem olmadan kendilerine yiyecek bulabilmektedirler. İnsanların gözlerinde yeşil, kırmızı ve mavi renkleri gören 3 farklı koni hücresi bulunurken muhabbet kuşlarında bu hücre sayısı dörde çıkmaktadır. Dördüncü koni hücresi Kırmızı, yeşil ve mavi dışında renk tayfında ultraviyole ışığı da görmeye yardımcı olmaktadır.

Muhabbet kuşları bu gelişmiş göz yapıları sayesinde yemeği sevdikleri tüm yiyeceklere hayatlarını tehlikeye atmadan kolayca ulaşabilmektedirler.

Muhabbet Kuşu Karanlıkta Uyuyabilir mi?

Muhabbet kuşu karanlıkta uyuyabilir mi? Sorusu üzerine yapılan araştırmalardan sonra karanlıkta uyuyabildikleri öğrenilmiş zaten gelişmiş görüş yetenekleri sayesinde her ışığı çok net algılayabildikleri için karanlık bir ortam uyumak için ilk tercihleridir. Bazen muhabbet kuşunun bulunduğu odaya girdiğimizde biz girene kadar uyuyan kuş girdiğimiz ve ışığı yaktığımız anda ses çıkartmaya başlamaktadır.

Muhabbet kuşları geceleri ortalama olarak 12 saate kadar uyuyabilmektedirler. Muhabbet kuşlarının sağlığı için bu süreyi tamamlayana kadar uyumaları şarttır.  Muhabbet kuşları çok soğuk, stresli ve gürültülü ortamda uyuyamazlar bu da zamanla sağlıklarının bozulmasına neden olmaktadır. Muhabbet kuşlarının gece loş ışıkta uyumasının nedenleri şöyle sıralanabilir;

 • Muhabbet kuşlarının uyuyacakları ortamın çok soğuk veya çok sıcak olması ya da aydınlık olması uyku sorunu yaşamalarına neden olmaktadır.
 • Sahip oldukları gelişmiş görüş özellikleri sebebiyle aşırı aydınlık ortamlarda uyuyamayan muhabbet kuşları karanlık veya loş ortamlarda uyumayı tercih etmektedirler.
 • Evlerde kullanılan bazı aydınlatmaların geceleri açı -k bırakılması muhabbet kuşunu rahatsız etmektedir.
 • Muhabbet kuşlarının iyi bir uyku düzenine sahip olabilmeleri için yapay ışıkların yer aldığı yerlerde uyumaya bırakılmamalı.
 • Örtülen bezin yeterli gelmemesi durumunda bezin üzerine aynı tarz ancak daha ince bir bez örtülmesi gerekmektedir.

Muhabbet Kuşu Gece Neden Işık İstemez?

Muhabbet kuşlarının hassas gözlere sahip olması geceleri ışıklı ortamlarda uyuyamamalarına neden olmaktadır. Bu sebeple muhabbet kuşlarının gece ışık istememe nedenleri şöyledir;

 • Muhabbet kuşlarının gece sessiz ve loş bir ortamlarda daha rahat uyuyabildikleri bilinmektedir.
 • Gece muhabbet kuşlarının uyudukları ortamın aşırı gürültülü ve ışıklı olması gözlerini rahatsız etmektedir ve onları strese sokmaktadır bu sebeple de geceleri yattıkları ortamda ışık istemezler.
 • Muhabbet kuşunun iyi bir uyku uyuyamadığını anlamak için tüy rengine ve tüy şekline bakılması gerekmektedir. Böylece ürkek ya da bitkin olduğunu daha kolay anlayabiliriz.
 • Geceleri uyuduğu uykunun kalitesinin düşmesi ve uyku düzeninin bozulması günün büyük bir çoğunluğunu uyku halinde geçirmesine neden olmaktadır.

Muhabbet Kuşunun Kafesi Gece Örtülmeli Midir?

Muhabbet kuşunun kafesi gece örtülmeli midir? Sorusunun cevabı kuştan kuşa farklılık göstermektedir. Bazı kuşlar kafeslerinin üzeri örtülmeden uyuyabilirken bazıları örtüsüz uykuya dalmakta zorluk yaşayabilmektedir. Muhabbet kuşları kendi doğalarında çoğunlukla ağaç kovuklarında uyumaktadırlar. Bu onlara karanlık ve güvenli bir ortam vermektedir. Bu sebeple muhabbet kuşlarının gece kafeslerinin üstünün örtülmesi ona bu ortamda yaşıyormuş hissi vereceği için daha huzurlu bir uyku uyumasına yardımcı olacaktır.

Muhabbet kuşlarının kafesinin üzerine konulan örtülerin toksik madde içermemesine ve nefes aldırabilen bir özellikte olmasına dikkat edilmesi büyük önem taşımaktadır.

Muhabbet Kuşları Karanlıkta Uçar Mı?

Muhabbet kuşları gelişmiş görüş özellikleri sayesinde karanlıkta en ufak noktayı bile seçebilirler bu sebeple Muhabbet kuşları karanlıkta uçar mı? Sorusuna rahatlıkla evet cevabı verilebilmektedir. Muhabbet kuşları aşırı karanlık ortamlarda aydınlık ortamlardaki kadar rahat görüşe sahiptirler. Aynı zaman da gece karanlığında muhabbet kuşlarının bazı duyuları azalsa da görüş duyusu arttığı için uçmasına engel bir durum söz konusu olmayacaktır.

 

Yorum Yap