1. Ana Sayfa
 2. Sürüngen

Ateş Karıncası Özellikleri Nedir? Evde Beslenir Mi?

Ateş Karıncası Özellikleri Nedir? Evde Beslenir Mi?
+ - 0

Ateş karıncası özellikleri nedir? Evde beslenir mi? Sorusu, karıncalara karşı ilgisi olan kişiler tarafından sık sık araştırılmaya devam etmektedir. Ateş karıncalarının bu ismi almasındaki temel neden ise; renklerinden kaynaklanmaktadır. Ateş karıncalarına baktığınız zaman, kahverengi bir renk görürsünüz. Fakat kafa kısımları bedenlerine göre daha koyudur. Kırmızımsı rengi de bu şekilde alırlar. Aynı zamanda bu hayvanların;  2-6 mm boyutunda olduğu da verilen bilgiler arasında yer alır. Karıncalar, ısırmayan ve zararsız hayvanlar gibi gözüküyor olsa da ateş karıncaların çok iyi bir alt çeneye sahip oldukları da verilen bilgiler arasında yerini alır. Üstelik vücutlarında da bir çok farklı tüy bulunmaktadır. Bu nedenle, ürkütücü bir görüntülerinin olması da mümkündür. Eğer bu tip hayvanlardan çekiniyorsanız; ateş karıncası beslememenizde de fayda vardır. Ateş karıncaların bilinen özellikleri ise şu şekilde sıralanmaktadır;

 • Ateş karıncaları, tek başlarına gezmekten hoşlanmadıkları için; koloniler halinde hayatlarına devam ederler. Bu nedenle, onları yalnız görmeniz çok düşük bir ihtimaldir.
 • Ateş karıncalarının en belirgin özelliklerinden bir tanesi ise; agresif olmalarıdır. Bütün karınca türlerini baz alarak konuşmak gerekirse; ateş karıncaların saldırganlık derecesinde sinirli varlıklar olduğu gözlere çarpmaktadır.
 • Kendilerini rahatsız edecek bir durum olduğunda ise; insanlara ya da diğer hayvanlara tek başlarına saldırmazlar. Bu işlemlere, koloniler halinde gezdiği arkadaşları ile birlikte yaparlar. Bu durum ise; ateş karıncalarının tehlikeli olduğunun bir göstergesidir.
 • Ateş karıncalarının içerisinde de kraliçe bir karınca vardır. Kraliçe karıncaların özelliği ise; çok hızlı ve seri bir şekilde üretime geçmeleridir.
 • Ateş karıncaları için beslenmek çok önemli bir husustur. Bu nedenle, hayatları boyunca protein arayışları sürmeye devam eder.
 • Ateş karıncaları, tatlı yiyecekleri yemekten de çok hoşlanan hayvanlardır. Bu nedenle, tatlı arayışları da her zaman sürmeye devam eder.

Yukarıda verilen özellikler, ateş karıncasının yaptığı davranışları çok net bir şekilde açıklamaya devam etmektedir. Ateş karıncası beslemek istiyorsanız; bu özellikleri baz alarak hareket etmeniz de fayda vardır. Aksi taktirde, çeşitli problemler yaşayabilirsiniz.

Ateş Karıncaları Evde Beslenebilir Mi?

Ateş karıncaları evde besleniyor mu? Sorusu da son zamanlarda sık sık gündeme gelmeye devam eder. Ateş karıncaları, doğal yaşamlarından ayırıp evinize getirmeniz mümkündür. Ancak bu durum tehlikelidir. Bunun sebebi ise; ateş karıncalarının her zaman koloniler halinde geziyor olmalarından kaynaklanır. Ateş karıncaları, bağlı oldukları koloniden ayrıldıkları zaman; kendilerini huzurlu ve mutlu hissetmezler. Doğası gereği, agresif canlılar olan ateş karıncaları; bu durumu farklı tepkiler ile göstermeye başlayacak ve size zarar vereceklerdir. Üstelik, tek başına yaşayan bir ateş karıncasının; uzun süre hayatta kalması da mümkün değildir. Bu nedenle, doğal yaşama uygun bir yer değilseniz ve ateş karıncası beslemek istiyorsanız; bu hayvanları koloniler halinde yanınıza almanız ve beslemeye devam etmeniz çok önemli bir husus olacaktır.

Kırmızı Ateş Karıncalarının Tehlikeli Özellikleri

Ateş karıncalarının tehlikeli özellikleri de oldukça fazladır. Bu nedenle, kırmızı ateş karıncaları ile bağlantı kurmadan önce dikkatli olmanız gerekmektedir. Kırmızı ateş karıncalarını beslerken ya da onlara yaklaşırken dikkat etmeniz gerekenler ise şu şekilde sıralanmaktadır;

 • Kırmızı ateş karıncalarının iğnelerin içerisinde beyaz bir madde vardır. Bu madde ise; o zaman, acı hissetmenize sebebiyet verecektir. Bu iğnede yer almakta olan zehir; canınızı yakacak için dikkatli olmalısınız.
 • Kırmızı ateş karıncaları, tehlikede olduklarını belirtmek amacıyla; kolonilerine haber gönderirler. Bu nedenle, saldırı beklediğinizden çok daha büyük olacaktır.
 • Kırmızı ateş karıncaları tarafından ısırılan insanların; alerjik belirtiler göstermeleri de söz konusu olabiliyor.
 • Eğer bitkilerin çok olduğu yerlerde yaşıyorsanız; kırmızı ateş karıncalarının, bitkilerin yapısına zarar vereceğini de unutmamalısınız.
 • Kırmızı ateş karıncaları, onlara yaklaşmanız durumunda dahi sinirlenip size zarar verebilirler.

Kırmızı Ateş Karıncası Yaşam süresi

Ateş karıncası yaşam süresi diğer karınca türlerine nazaran daha uzundur. 15 yıl boyunca hayatlarını devam ettirme şansına sahip olan kırmızı ateş karıncaların; hayatları boyunca koloniler halinde yaşamaya özen göstermektedirler. Bu nedenle, sürüden ayrıldıkları zaman; yaşadıkları süreç, depresyona girmelerine ve yaşamlarını sonlandırmak istemelerine sebebiyet verebilir. Bu nedenle, ateş karıncası beslemeye karar verseniz dahi; onları kolonilerinden ayırmamanızda fayda vardır. Aksi taktirde, çok daha agresif canlılar ile karşılaşmanız da kaçınılmaz olacaktır.

Yorum Yap