1. Ana Sayfa
 2. Sürüngen

Afrika Salyangozu Özellikleri ve Bakımı? Afrika Salyangozu Ne Yer?

Afrika Salyangozu Özellikleri ve Bakımı? Afrika Salyangozu Ne Yer?
+ - 0

Afrika salyangozu özellikleri ve bakımı? Afrika salyangozu ne yer? Sorusu, ilginç hayvanları evlerinde beslemek isteyen kişiler tarafından sıklıkla araştırılmaya devam eder. Afrika salyangozu beslemek; yurtdışı ülkelerinde çok popüler bir yaklaşımdır. Son zamanlarda, Türkiye’de de popülaritesi artış göstermeye devam etmiştir. Bu nedenle, bir çok insan; afrika salyangoz beslemeye devam etmektedir. Ancak bu hayvanların bakma birazcık zordur. Bu nedenle, afrika salyangoz beslemeyi iyi düşünmenizde fayda vardır. Afrika salyangozlarının bilinen yaşam yerleri ise şu şekilde sıralanmaktadır;

 • Güney Somali
 • Batı Afrika civarı
 • Madagaskar
 • Güney Etiyopya
 • Kuzey mozambik
 • Şeyseller
 • Morocco

Yukarıda verilen yerleşim yerleri; Afrika salyangozlarının en çok yetiştiği alanlardır. Bu yerleşimlerden ortaya çıkan salyangozlar, bir çok kişinin evinde beslediği hayvanlar haline gelmiştir. Bu hayvanların boyutları ise; 12 santim olarak bilinmektedir. Ancak, yavru Afrika salyangozlara, daha küçük boyutlara sahip olabilir. Fakat büyüdükleri zaman boyları da uzayacaktır.

Afrika Salyangozu Bakımı

Afrika salyangozu bakımı çok önemlidir. Özellikle de hayvanınızın yediği yiyeceklere önem vermenizin bakım esnasındaki en önemli ve büyük faktörler arasında yerini alacağını bilmelisiniz. Afrika salyangozların beslenme sistemleri ise şu şekilde sıralanmaktadır;

 • Afrika salyangozu, çok fazla yemek ayırt eden bir hayvan değildir. Özellikle de sebze ve meyvelere yoğun bir ilgi gösteren Afrika salyangozları; önüne koyduğunuz yiyecekleri severek yemeye devam edeceklerdir.
 • Afrika salyangozları, mürekkep balığı kemiği çok severler. Bu nedenle, günlük olarak yediği yiyeceklerin içerisine; mürekkep kemiği koymanızda fayda vardır. Bu sayede, severek besleneceklerinden emin olabilirsiniz.
 • Afrika salyangozların beslenmesinde, kalsiyum vitaminlerin önemi çok büyüktür. Özellikle de kabuklarının gelişmesi için; gün içerisinde gerekli besini almaları gerekecektir.
 • Süt ya da et ürünleri de Afrika salyangozlarının sık sık ilgi gösterdiği yiyecekler arasında yerini almaya devam eder.
 • Soğan ve sarımsak da Afrika salyangozlarının sıklıkla tükettiği besinler arasında yerini almaktadır. Özellikle de evinizde sık sık bulundurabileceğiniz bu yiyecekleri, Afrika salyangozunuza vermeniz de fayda vardır.

Yukarıdaki besinler, Afrika salyangozunun hayatını kolaylıkla devam ettirebilmesi için gereklidir. Bu besinlerin, tüketmesine izin vererek; salyangozun daha uzun süre hayatta kalmasına destek olabilirsiniz.

Afrika Salyangozlarının Yaşamı Nasıl Devam Eder?

Afrika salyangozlarının yaşamını devam ettirmek, birazcık zor olabilir. Özellikle de bir Afrika salyangozu beslemeye devam ediyorsanız, dikkat etmeniz gereken bir çok farklı hususun olduğunu bilmelisiniz. Afrika salyangozlarının yaşam alanını oluşturabilmek için yapmanız gerekenler ise şu şekilde sıralanmaktadır;

 • Bir çok insan, Afrika salyangozu beslemek için; akvaryum kullanmaktadır. Ancak böyle bir zorunluluğunuz yoktur. Plastik bir saklama kabı yolu ile de Afrika salyangozunuzu hayatına devam ettirebilirsiniz.
 • Afrika salyangozu beslediğiniz kabının; kendi boyundan daha uzun olması gerekir. İki ya da üç katlık bir yüksekliğin mevcut olması, evcil hayvanınızın hayatını devam ettirmesi için çok önemlidir.
 • Afrika salyangozu beslerken, hava sirkülasyonlarından faydalanmanızda çok önemli bir husustur. Çünkü, bu hayvanlar Afrika’da yetiştikleri için; yüksek nem oranına ihtiyaç duyarlar. Aksi taktirde barınmaları ve hayatlarını devam ettirmeleri maalesef mümkün değildir.
 • Afrika salyangozlarının yaşamını sürdürebilmesi için; bulundukları ortamın 20 ile 26° sıcaklığında olması gerekir.

Afrika Salyangozlarının Yaşam Süresi

Afrika salyangozlarının yaşam süresi de sık sık araştırılmaya devam eden bir konudur. Afrika salyangozların yaşam süresi; yedi ile on arasında değişiklik göstermeye devam etmektedir. Ancak on yıl boyunca yaşayan afrika salyangozların sayısını nadirdir. Fakat bu durum birazcık da bakım şartlarına bağlı olarak değişiklik göstermeye devam edebilir. Salyangozunuza çok iyi bakıyorsanız; daha uzun süreler boyunca yaşamını sürdürmesi mümkün olacaktır. Bu konuda iş biraz da size düştüğünden dolayı, dikkatli olmanızda fayda vardır.

Afrika Salyangozları Nasıl Üretiliyor?

Afrika salyangozları, diğer hayvanlardan farklı olarak; erkek ve dişiyi üreme organlarını içerisinde bulundurur. Bu sayede, üremeleri de çok kolay olacaktır. Afrika salyangozları çiftleştikleri zaman; sadece bir tane değil birden fazla yumurta bırakmaktadır. Bir Afrika salyangozunun bıraktığı yumurta sayısı; 50 ile 2000 civarında olabiliyor. Bu durum ise; bir çok farklı salyangoz beslenmenize yardımcı olacaktır. Ancak salyangozumuz çok fazla yumurtladığıysa; bazılarını buzluğa atmanız da fayda vardır. Bu durum yanlış gibi gözüküyor olsa da böyle bir şey  söz konusu değildir.

Yorum Yap