1. Ana Sayfa
  2. Köpek

Köpekler İçin Vitamin Takviyesi Neden Önemli?

Köpekler İçin Vitamin Takviyesi Neden Önemli?
+ - 0

Köpekler de diğer canlılar gibi vitamin ve mineral takviyesine ihtiyaç duyarlar. Dünya üzerindeki tüm canlılar sağlıklı bir hayat sürmek ve bağışıklıklarını güçlendirmek için vitamin ve mineral takviyesi alırlar. Kimisi bunu doğal olarak meyvelerden ya da tükettiği besinlerden karşılarken kimisi de eczane, market gibi yerlerden kimyasal vitamin ve mineral depolayıcılarını tercih ederler. Ancak bu durum köpeklerde bu kadar basite indirgenebilir değildir.

Köpekler, gün içerisinde ilgi alakaya en çok ihtiyaç duyan evcil hayvanlardan biridir. Köpeklerin bakımı ve sağlıklı bir şekilde beslenebiliyor olmasına dikkat etmek gerekir. Düzensiz bir beslenme ve sağlıksız bir koşulda sahiplenilen köpekler kısa süre içerisinde zayıf ve bitkin düşerler. Bunun bilinmeyen birçok sebebi olabilir: beslenmedeki emilim eksikliği dolayısıyla ya da zayıf ve bitkin düşmesine sebep olan başka bir hastalıklar dolayısıyla köpeğiniz halsizleşebilir. Bu gibi durumların olmaması için köpeğinize sağlıklı bir ortam ve düzenli bir beslenme hayatı sunmalısınız. Bunun yanı sıra da dışarıdan vitamin takviyeleriyle köpeğinizin bağışıklığını koruyabilir, kaliteli bir yaşam sürmesini sağlayabilirsiniz.

Köpekler İçin Vitamin Takviyesi Nedir?

Her köpeğin cinsine ve yaşına göre mama ve beslenme seçimleri farklıdır. Siz de köpeğinize uygun beslenme biçiminin farkında olup köpeğinize uygun vitamin takviyesi yapmalısınız. Köpeğinizin düzenli bir beslenme alışkanlığının olmasını ve sağlıklı besinler tüketmesini istiyorsanız bir veteriner gözetiminde alıştırmalara başlayabilirsiniz.

Köpekler, insanların tükettikleri besinleri tüketiyor olsalar bile insanların tükettikleri besinler köpeklerin besin ihtiyaçlarını tam anlamıyla karşılamaz. Köpeğiniz yeteri kadar beslenemez ve düzensiz bir beslenme alışkanlıkları varsa eğer zamanla köpeğinizde vitamin ve mineral eksikliği görülebilir. Vitamin ve mineral eksikliği doğrultusunda köpeğiniz hastalıklara kolayca yakalanabilir ve bağışıklık sistemi çökebilir. Köpekler, ihtiyacı olan vitaminlerin ve minerallerin tamamını besinlerden sağlayamazlar bu yüzden dışarıdan vitamin ve mineral takviyesi almaları gerekmektedir. Köpeğinizin yaşına, cinsine ve sağlığına uygun ve doğru bir vitamin, mineral takviyesi alabilmesi için veteriner hekimlerden yardım almalısınız.

Köpekler İçin Vitamin Takviyesi Neden Gereklidir?

Köpekler için vitamin takviyesi, köpeğinizin besinlerden alamadığı vitamin ve minerallerin alması için köpeğinizin sağlığını destekleyici bir üründür. Düzenli beslenme alışkanlığı olmayan ve sağlıklı besinler tüketmeyen köpeklerde çeşitli sağlık sorunları ortaya çıkabilir. Bunlardan bazıları; anemi, böbrek sorunları, kusma ishal gibi sindirim bozukluklarıdır. Aynı zamanda henüz yeni cerrahi operasyon geçirmiş bir evcil hayvanınız varsa bu durumlarda da vitamin ve mineral takviyelerinden yararlanmanız gerekmektedir. Vitamin ve mineral takviyeleri, bu gibi durumlarda evcil hayvanlarınız üzerinde besinlerden alamadıkları vitamini ve minerali sundukları için tamamlayıcı ve destekleyici etkisi göstermektedirler. Vitamin ve mineral takviyeleri, bu durumda tedavi şekli görevini de üstlenir.

Köpeklere Uygun Vitaminler

  • A Vitamini: Köpeğinizin göz sağlığı için önemli bir rol oynar.
  • B1 Vitamini: Sinir sistemi ve köpeğinizin hareketliliği üzerinde önemli bir rol oynar.
  • B2 Vitamin: B2 vitamini, köpeğinizin cilt sağlığı için önemli bir takviyedir.
  • B8 Vitamin: Köpeğinizin tüylerinin sağlığı ve cildinin sağlığı için önemli olan bir diğer takviye, B8 vitaminidir. B8 vitamini biyotin olarak da adlandırılmaktadır. Bu vitamin sayesinde besinlerden alınan glikoz, yağ asitleri ve amino asitler sinir sistemi tarafından uyarılır ve kullanılır.
  • B9 Vitamin: Hamile evcil hayvanlarınızın sağlığı için ve yavru evcil hayvanlarınızın gelişimi için birebir olan B9 vitamini, DNA sentezlenmesinde ve hücre çoğalmasında önemli bir etkiye sahiptir.
  • B12 Vitamini: Köpeğiniz için gerekli olan protein takviyelerin alınmasında önemli bir etkiye sahip olan B12 vitamini, eksikliğinde kansızlık gibi hastalıklar ortaya çıkabilir. Kırmızı kan hücrelerinin oluşmasında önemli etkisi olan B12 vitaminin, evcil hayvanlarınız üzerinde tüketilmesi desteklenmelidir.

Köpeğiniz için vitamin takviyesi almak istiyorsanız eğer, bunu bir veteriner hekim gözetimin ve önerisiyle yapmalısınız. Ayrıca diğer ilaçlarda olduğu gibi evcil hayvanlar için de veteriner gözetimi olmaksızın takviye verilmemelidir.

Köpekler İçin Vitamin Takviyesi Neden Önemli?

Köpekler için vitamin takviyesi, köpeğinizin yediği besinlerden alamadığı vitaminleri ve mineralleri alması için gerekli bir üründür. Köpeğiniz yediği besinlerden yeterli vitamin ve mineralleri alamadığı zaman cilt sorunları, tüylerinde cansızlık ve aşırı dökülme, sindirim problemleri ve aşırı zayıflama gibi hastalık belirtileri gösterebilir. Bu sebeple köpeğinizin yeterli vitamin ve mineralleri alabilmesi dışarıdan veteriner hekim tavsiyesiyle tamamlayıcı ve destekleyici vitaminler alması gerekir.

Veteriner hekim gözetiminde köpeğinizin yaşına ve cinsine uygun vitaminler alması son derece önemlidir. Vitamin ve mineralleri dozunun iyi ayarlanması ve köpeğinizin sürekli bir gözetim altında olması gerekmektedir. Köpekler için vitamin ve mineral takviyesi alacağı destekleyici ürünün markası da tüketmesi gereken doz kadar önemlidir. Bu sebeple vitamin ve minerallerin bir veteriner hekim kontrolü altında tüketilmesi gerekmektedir.

Koyu idrar, iştah kaybı, yorgunluk, halsizlik ve isteksizlik, diş etlerinde solukluk, hızlı kilo kaybı gibi sebepler köpeğinizde demir eksikliği ya da demir eksikliği anemisi denilen hastalığın gösterdiği belirtilerdir. Eğer bu semptomlardan bir ya da birkaçını köpeğinizde gözlemlediyseniz bunun sebebi köpeğinizdeki vitamin ve mineral eksiklikleridir. Köpeğiniz tükettiği besinlerden, mamalardan yeterli vitamin ve mineralleri alamadığı için demir eksikliği belirtileri gösterir. Köpeğinizdeki hareketsizlik de demir eksikliği ya da demir eksikliği anemisi hastalığının belirtilerindendir. Veteriner hekim gözetiminde köpeğinize uygun hemolipet, multivitaminler veya demir eksikliği giderici demir yenileyici takviyeler kullanılmalıdır.

Köpekler için vitamin takviyelerinin, içeriğindeki maddelerin belli doz ve seviyelere göre olduğunu unutmamak gerekir. Bu nedenle veteriner hekim kontrolünde olması önemlidir. Herhangi bir yanlış kullanım veya köpeğinizin cinsine ve yaşına uygun olmayan ürünler, vitamin ve mineral takviyelerinin seyrini değiştirebilir. Köpeğinizin sağlığını riske atabilirsiniz. Doğru ve sağlıklı kullanım, köpeğinizin takviyelerden fayda elde etmesini sağlayacaktır.

 

 

 

Yorum Yap