İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Kedi

Kedilerin Hamile Olduğu Nasıl Anlaşılır?

Kedilerin Hamile Olduğu Nasıl Anlaşılır?
+ - 0

Dünyada en çok evcil hayvan olarak tercih edilen hayvanların kediler olduğu bilinmektedir. Sıcak kanlı ve sevecen hayvan türlerinden biri olan kediler; birçok evde, sokak ve caddelerde sürekli karşılaştığımız, beslediğimiz ve sevdiğimiz hayvan türlerinde de biridir. Kediler aynı zamanda, insani özelliklere sahip olduklarından ötürü de en çok tercih edilen evcil hayvan türlerinden biridir. Memeli hayvanlardır, şefkat ve içgüdüleri kuvvetlidir; aynı zamanda üreme ve kalabalık bir sürüye sahip olma özellikleri de fazlasıyla yüksektir. Bu sebeple dişi kedilerde kızgınlık dönemleri sonrasında en çok merak edilen sorulardan biri de Kedilerin Hamile Olduğu Nasıl Anlaşılır sorusudur.

Dünyada ve Türkiye’de en çok tercih edilen hayvan türlerinden biri olan kediler, minimum 4 aylıkken kızgınlık dönemlerine girmeye başlarlar. Dişi kedilerde geçirdikleri kızgınlık dönemi sonrasında hamile olup olmadığı merak konusudur. Eğer evcil bir dişi kediyse, ev ortamında dişi kedilerin hamile olup olmadıkları 30 günlük bir zaman diliminden önce belli olması imkansızdır. Kızgınlık döneminden 30 gün sonra dişi kedilerin iştahlarının artması, karnında belirginleşmeye başlayan şişkinlik, hareket kısıtlaması gibi belirtiler dişi kedinin hamile olduğunu göstermektedir.

Hamile Kedi Nasıl Anlaşılır?

Dişi kedilerin, hamile olup olmadığı sorusu, dişi kedi sahipleri tarafından en çok merak edilen sorulardan biridir. Evcil dişi kedilerin hamile olup olmadığı kızgınlık dönemi sonrasında 30 gün içerinde anlaşılmamaktadır. Kızgınlık döneminden 30 gün sonra:

  • Karnında belirgin şişlik
  • Hareketlerin yavaşlaması ya da hareketsiz kalmaları
  • Sık sık idrara çıkma
  • Memelerde büyüme
  • İştah artması

gibi belirtiler dişi kedilerin hamile olduğunu göstermektedir. Bu belirtilerden bir ya da birkaç belirtinin görülmesi durumunda dişi kedinizin hamile olduğundan emin olabilirsiniz. Ayrıca kesin sonuç almak, anne kedinin ve yavru kedilerin sağlığından da emin olmak için veterinere danışmanızda fayda var. Doğru ve düzenli beslenme ile kedinizin hamilelik dönemini sağlıklı bir şekilde tamamlayabilmesi için veterinerden destek almalısınız.

Hamile Kedinin Memesi Nasıl Olur?

Evcil dişi kediler, kızgınlık dönemlerinden 30 gün sonra hamilelik belirtileri göstermeye başlar. Hamilelik belirtilerinden biri ise, dişi kedilerde meme büyümesidir. Dişi kedilerin hamilelik belirtileri göstermesi ardından 30 ile 40 gün içerisinde memelerinde büyüme gözlemlenmektedir. Hamile dişi kediler, hamilelik dönemlerinde normalde tükettiklerinin yaklaşık olarak 2 ila 3 katı kadar mama tüketmektedirler. Bunun sonucunda hem dişi kedinin karnındaki yavrular beslenir ve dişi kedinin karnındaki şişkinlik oluşmaya başlar hem de düzenli beslenme sonucunda dişi kedinin tükettiği besinler sayesinde memelerine süt dolmaya başlar ve dişi kedilerde hamilelik dönemlerinde memelerde şişlik oluşur.

Kedilerin Hamileliği Ne Kadar Sürer?

Kedilerde çiftleşme evresi minimum 4 aylıkken maksimum 18 aylıkken görülmeye başlar. Bu evreye genel anlamda kızgınlık evresi denilmektedir. Kızgınlık dönemi, mevsimler etkenlere ve kedilerin karakteristik özelliklerine göre değişiklik göstermektedir. Dişi kediler, kızgınlık döneminden 30 gün sonrasında hamilelik belirtileri göstermeye başlar. Karında şişlik, hareket yavaşlaması, çok fazla mama tüketmek gibi belirtiler hamilelik belirtilerinden birkaçıdır. Kedilerin hamilelik dönemlerinin ne kadar sürdüğü, hamile dişi kedi sahipleri tarafından oldukça merak edilmektedir.

Dişi kediler yaklaşık olarak 8 ila 9 haftalık bir hamilelik süreci geçirmektedirler. Dişi kedilerin 8 ila 9 hafta süren hamilelik döneminde hem fiziksel yönden hem de psikolojik yönden sağlıklı olması oldukça önemlidir. Anne kedinin sağlıklı bir gebelik süreci geçirmesi yavruların da anne karnında sağlıklı bir büyüme gerçekleştirmesi demektir. Dişi kedinizin sağlıklı bir gebelik süreci geçirmesi için hamilelik boyunca bir veteriner gözetimi altında olması gerektiğini unutmamalısınız. Veteriner gözetimi altında, gerekli vitamin ve minarel takviyelerinin alınması hem anne kedinin hem de yavru kedilerin sağlığı için oldukça önemlidir.

Hamile Kediler Nasıl Davranır?

Evcil hamile kedilerin, sahipleri tarafından hamilelik süreci boyunca anne kediyi gözetim altında tutması, sağlıklı bir gebelik süreci geçirmesi adına anne kedinin düzenli bir beslenme programı kapsamında bulunması gerekmektedir. Anne iç güdüsünün dişi kediler üzerindeki etkisiyle, hamile kediniz normalden farklı davranabilir. Hamile kediler, gebelik süresince genellikle daha yırtıcı ve huysuz bir ruh haline bürünmektedirler. Bu evrede, kedinizi daha fazla huysuzlandıracak ve yavru kedileri riske atacak hareketlerden ve davranışlardan uzak durmalısınız. Halime kedinizi hırpalamamalı, ona sakin ve şefkatle yaklaşmalısınız. Anne kediler, her ne kadar koruma içgüdüsü ile hamilelik süresince huysuzluğa kapılsalar da sevgiye ve alakaya en çok bu dönemde ihtiyaçları olduğunu unutmamak gerekir.

 

 

Yorum Yap