İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Kedi

Kediler Ayran İçer Mi? Kedilerin Ayran İçmesi Zararlı Mı?

Kediler Ayran İçer Mi? Kedilerin Ayran İçmesi Zararlı Mı?
+ - 0

Kediler hareketli, meraklı ve altıncı hisleri kuvvetli hayvanlardır. En ufak sesi bile merak eden yapıları vardır. Bağımsız ruh haline sahiptirler. Kedi sahiplerinin veya kedi sahip olmak isteyenlerin özellikle bilmesi gereken şey kedilerin nasıl beslendiği konusudur. Kediler özellikle protein ve karbonhidratlı yiyecekleri severek tüketirler. Evde kendi yediklerimizden sık vermek doğru değildir. Sağlıkları açısından uygun olmamaktadır. Kediler süt içerler, peki ayran içerler mi?

Kediler süt ürünleri ile mayalanan ürünlerden tüketmektedir. Yoğurt bunlardan biridir. Kediler yoğurt tükettikleri gibi tuz atılmadan yapılan ayranı içebilirler. Fakat ayran içmesi kedilerde bazı bağırsak sorunlarına yol açar, özellikle ishal yapabilir. Bu göz önünde bulundurularak verilmemesi daha uygundur. Özel üretilen kedi mamaları ile sindirim sistemlerinin sağlığı korunabilir. Günün çoğu saatini uyuyarak geçiren kedilerin daha fazla uyumasına sebep olabilir. Bu da az hareket eden kedilerde obeziteye yol açabilir. Devamlı ya da düzenli olmadan ara sıra ayran verilse de kedilere dikkat etmekte fayda vardır.

Kediler Nasıl Beslenmelidir?

Yavru kedilerin doğduktan sonra bir süre anne sütü ile beslenmesi gerekir. Annesi kabul etmeyen veya ölen yavru kedilere süt anne bulunmalıdır. Eğer süt anne bulunamıyorsa yavru kedi sütlerinden alınıp belirli aralıklarla besleme yapılmalıdır. Kediler protein ve karbonhidratlı yiyecekleri tüketmeyi sever. Ayrıca kedilerin sebze tükettiği de bilinmektedir. Yemek gördükleri zaman onu koklayarak eğer beğenirlerse yemeye başlarlar.

Dışarda yaşayan kediler çöpte buldukları yiyeceklerle beslenirler. Fakat evde yaşayan kediler için durum biraz daha farklıdır. Mama tüketimine alışan kediler yemek yemeyebilir. Yemek yese de bağırsaklarında sorun yaşayabilirler. Kediler mama konusunda seçici bir özelliğe sahiptir. Kokusu ve tadı farklı gelen mamaları tüketmezler. Bazen kedilerin gelişmesi için beslenmesi için verilen mama yeterli gelmeyebilir. Balık, tavuk, kırmızı et, ciğer, tahıl çeşitleriyle yemek yeme alışkanlıkları zenginleştirilebilir. Vitamin açısından zengin mamalar kediler için uygundur.

Kediler Ne Zaman Sütten Kesilir?

Kedilerin yavrularını bırakmaları ve sütten kesmeleri arasında doğru orantılı bir bağ vardır. Anneler genel olarak bir aylıktan sonra yavaş yavaş yavrularını sütten kesmeye başlar. Yavru kediler fakat bu süreçte hala anne sütüne ihtiyaç duyar. En azından iki aylık olana kadar anne sütü almaları gerekir. Bazen annesinden ayrılmayan yavru kediler dört aylık olana kadar anneleri de izin veriyorsa emmeye devam ederler.

İki ayını doldurmuş yavru kediler için ek gıdaya başlanabilir. 0- 6 aylık yaş veya kuru mamaları başlanabilir. Anne kedinin eğitim verebilmesi ve onun sevgisini alabilmesi için kedilerin en az iki aylık olana kadar ondan ayrılmaması önerilir. Bedensel gelişimi kadar kedilerin duygusal gelişimi de önemlidir. Yavru kedilerin sindirim sistemi gelişme aşamasında olduğundan yemek verilmesi, sindirimi zor yiyeceklerin verilmesi önerilmez.

Kediler Tatlı Yiyebilir Mi?

Kedilerin şekerli ürünleri ayırmak için tat duyusu yoktur. Şekerli ürünler kediler için zararlıdır. Çünkü kilo alımına ve obeziteye sebep olur. Kedi için diyabet riskini arttırır. Şeker hastalığı tetiklenen kediler de görme kaybı gerçekleşir. Dişleri çürüttüğü için kedilerin ağız sağlığıyla ilgili soruna yol açar.

Kedilere Yemek Verilmesi Doğru Mudur?

Sokak kedileri çöpte buldukları yemekleri yese de ev kedileri için durum biraz daha farklıdır. Gelişim süreçlerinde hep mama tüketen kediler için yemek yeme alışkanlığı bağırsak sorunlarına sebep olabiliyor. Fazla olmamak kaydıyla ayarında sevdiği yemeklerden verilebilir. Fazla yağlı olmamasına dikkat edilmelidir.

Yemek olarak balık, tavuk, tahıllı yemekler, et yemekleri, ciğerli yemekler gibi ürünler kedilere verilebilir. Şeker içeren tatlılar verilmemesi gerekir. Doğru mama seçimi ev kedileri için daha uygundur.

Kediler Obeziteye Yakalanırsa Ne Yapılmalı?

İnsanlarda olduğu gibi kedilerde de şişmanlık büyük bir sorundur. Kedinin obez mi yoksa normal şişmanlık mı yaşadığına veteriner hekim karar vermelidir. Obeziteye yakalanan kediler için veteriner hekim öneri olan diyet mamalar kullanılmalıdır. Obez kedilerde erken ölümler, sağlık sorunlarında artışlar gözlenir. Özel diyet uygulanan obez kedilerin hareketlerinin de artması gerekir. Kedinin stresini azaltacak ve kilo vermesini kolaylaştıracak egzersizler yaptırılmalıdır.

Özellikle obeziteyle gelen hareketlerde yavaşlama kedilerin psikolojisini de bozmaktadır. Kediler düzenli şekilde veterinere gitmeli, doğru mama kullanılmalı, kedinin hareket etmesi için aparatlar ve oyuncaklar alınmalıdır. Böylelikle obezite ve obeziteden kaynaklı sağlık sorunlarının önüne geçilebilir.

Yorum Yap