İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Kedi

Erkek Kedi Kısırlaştırma İşlemi ve Sonrasında Yapılması Gerekenler

Erkek Kedi Kısırlaştırma İşlemi ve Sonrasında Yapılması Gerekenler
+ - 0

Erkek Kedi Kısırlaştırma Sonrası Bakım nasıl olmalı? Kediler yavruluktan çıktıktan sonra kısırlaştırma işlemi yapılır. Erkek kediler 7 aylık olduktan sonra kısırlaştırılabilir. Bu süreç kedinin cinsine, yaşadığı ortama ve beslenme şekline göre farklılık gösterebilir. Olgunluğa ulaşmış erkek kediler kızgınlık dönemine girdiklerinin işaretini veririler. Erkek kediler olgunlaştıktan sonra her an kızgınlığa girebilirler. Dişi kedilerin aksine belli bir kızgınlık dönemleri yoktur. Bir senede her ay boyunca kızgınlığa girebilirler.

Kızgınlık dönemine giren erkek kediler ev ortamında yaşıyorsa evin bazı noktalarına koku bırakırlar. Bu olay idrara benzetilir ama daha az ve püskürtme şeklinde olur. Püskürtme sonucu dayanılmaz bir koku ile karşı karşıya kalabilirsiniz. Kızgınlığa giren erkek kedi önceki davranışlarından çok farklı tavırlar sergiler. Bu dönemde farklı sesler çıkarabilirler. Kızgınlığa giren erkek kediler evden kaçmaya bile çalışabilirler.

Erkek Kedi Kısırlaştırma Sonrası Bakım

Kısırlaştırma; kimi hayvan sever tarafından kısırlaştırılmak istenen hayvanın tabii haklarına saldırı olarak kabul edilmekte, kimi hayvan severse hayvanın vücudunun olumsuz etkilenmemesi, karakterinin bozulmaması için bunu yapılması gerektiği düşünmektedir. Erkek kedi sahibi iseniz ve bu kızgınlık döneminde yukarıda bahsettiğimiz olumsuz durumları yaşamak istemiyorsanız kedinizi kısırlaştırabilirsiniz. Kısırlaştırılan erkek kediler normal şartlarda koku bırakmaz. Fakat kısırlaştırma işlemi için geç kalındıysa kediniz bu durumu huy haline getirmiş olabilir.

Erkek Kedi Kısırlaştırma Sonrası Bakım kapsamında kediler, artık kızgınlığa girmezler. Fakat kızgınlık dönemine yakın bir zamanda kısırlaştırılma işlemi gerçekleştirildiyse bir defaya mahsus kızgınlığa girebilirler. Haytaları boyunca bir daha kızgınlığa girmezler. Erkek kediler kısırlaştırma sonrası cinsellik hislerini tamamen kaybederler. Bir defa kısırlaştırılan kedi bir daha çiftleşmek istemeyecektir.

Erkek Kedi Kısırlaştırma Sonrası Bakım sürecinde, testis kanseri olma riskini de azaltmada faydalı olmakla birlikte kızgınlık neticesinde çiftleşme ile birlikte bulaşma riski olan hastalıklardan da korunacaktır. Bunlara bonus olarak da kısırlaştırma yapılmasıyla kızgınlık döneminde erkek kedilerin bağrışmaları da engellenmiş olacak.  

Erkek Kedi Kısırlaştırma Kaç Günde İyileşir?

Erkek kedileri kısırlaştırma işlemi oldukça basit bir operasyondur. Kısırlaştırma işlemi dikişsiz olur ve çok kısa bir sürede biter. Erkek kedilere yapılan kısırlaştırma işleminin adı “kastrasyon” dur. Bu işlem öncesi veteriner hekiminiz ile iletişim halinde olmalısınız. Kısırlaştırma öncesi kedinizin yaklaşık yarım gün önceden sıvı veya katı besin almaması gerekir. Operasyon yapıldığı gün kedi taburcu edilir.

Erkek Kedi Kısırlaştırma Sonrası Bakım sürecinde ortalama yedi gün de iyileşirler. Operasyondan sonra bir gün boyunca kediye mama ve su verilmemelidir. Operasyon sonrası kediniz de kusma, halsizlik ve denge bozukluğu normaldir. Rutin yaşamına iki üç gün içinde dönecektir. Tam olarak iyileşmesi bir haftayı bulur.

Kısırlaştırma Sonrasında Kedi Yakalığı Kaç Gün Takılır?

Kedi yakalığı bir diğer ismi Elizabeth yakalığıdır. Operasyon sonrası kedilere takılan plastik koni şeklindeki boyunluğa verilen isimdir. Bu boyunluğun amacı operasyon ve ya ameliyat sonrası o bölgeye ulaşmasını engellemektir.

Erkek kedi kısırlaştırılma sonrası yaralı bölgeye ulaşmaması açısında kedi yakalığı mutlaka kullanılmalıdır. Yara tam iyileştiğinde yakalık çıkarılabilir.

Erkek kedi kısırlaştırma süreci sonrası dikişli operasyon geçirdi ise iki hafta sonra mutlaka veteriner hekim tarafından dikişler alınmalıdır. Dikişler bazen dışardan görünmeyebilir.

Operasyon geçiren kediniz için ulaşımı daha kolay bir yere tuvaletini koymanız gerekir. Erkek kedi kısırlaştırma sonrası işeme problemi normal şartlarda yaşamaz. Kısırlaştırma sonrası idrarda kan görülebilir. Bu kan bir günden fazla sürerse veteriner hekiminizle iletişime geçmeniz faydalı olacaktır.

Erkek Kedi Kısırlaştırma Ne Kadar Sürüyor?

Öncelikle cerrahi operasyonla kısırlaştırmaya karar verilen erkek kedinin anestezi uygulanması gerektiğinden kan değerleri kontrol edilerek başka hastalığı olup olmadığı kontrol edilmelidir.  Erkek kedilerin kısırlaştırılması çok kısa bir zaman alıyor. Kısırlaştırılma süresi ortalama bir saati buluyor. Dişi kedilere bakarak erkek kedilerde operasyon daha hızlı ve kolay olmaktadır.

Ameliyatsız kedi kısırlaştırma son zamanlarda hayvan besleyicilerinin merak ettiği bir konu. Bu durum henüz çalışma aşamasındadır. Yabancı ülkelerde bir takım iğne ve ilaç ile kısırlaştırma üzerinde duruluyor. Ameliyatsız erkek kedi kısırlaştırma kolay bir şekilde enjeksiyon yardımıyla yapılabileceği söyleniyor.

Kedi Kısırlaştırılmadan Kaç Saat Önce Aç Kalmalı?

Kedinizi kısırlaştırmaya karar verdikten sonra veteriner hekiminizle iletişime geçmeniz gerekir. Kedinizin kısırlaştırılma operasyonu öncesi gerekli muayeneleri yapılmalıdır. Veterinerinizin kısırlaştırma işlemi için randevu oluşturacaktır. Randevu zamanından en az 12 saat önce kedinizin herhangi bir besin almaması gerekir. Operasyon sonrası veterinerinizin önerisine göre mama ve su verebilirsiniz.

 

Yorum Yap