İlginizi Çekebilir
 1. Ana Sayfa
 2. Kedi

Smokin Kedi Özellikleri ve Bakımı

Smokin Kedi Özellikleri ve Bakımı
+ - 0

Smokin kedi özellikleri kapsamında, smokin kedisi, Orta boyutlu olmakla beraber bu kedi cinsi kısa tüylere sahiptir. Siyah ve beyaz tüylere sahip smoking kedilerinin gözleri mavi, yeşil veya sarı renklerde olabilir. Ancak oldukça çarpıcı ve göz alıcı bir görüntüye sahip olduğunu söylemek gerekir. Kafası vücudu ile orantılıdır. Kulakları orta boyutlu ve sivridir. Smokinlerin kuyruğu uzun ve kaslıdır.

Smokin kedi özellikleri bir yana, her zaman oyun oynamak ve enerjisini boşa harcamak istediği için çok iyi ve sağlıklı bir kiloda olabilir. Ayrıca gözetimsiz ve veteriner kontrolü altında bırakılırsa hızla kilo alma eğilimi gösterebilir. Elbette sahipleri bunu göz ardı etmemelidir,

Smokin Kedisi Cinsi

Smokin kedisi bir kedi cinsi değildir, cins değil renk desenleri vardır. Bir İran Kedisi,  American Shorthair, Manx, Scottish Fold, Munchkins, Norveç Orman Kedileri ve diğerlerinin de bir smokin görünümü olabilir. Uzun saçlı, kısa saçlı, kabarık, fırfırlı veya ipeksi tüylere sahip olabilirler.

Tüy rengiyle tanımlanmayan hemen hemen her tür kedi bir smokin özellik barındırabilir. Yani belirli bir renk veya stil için bilinen bazı ırklar bile smoking kedisi modeli gösterebilir.. Smokin kedilerinin farklı türleri vardır, bu iki renk tonundan oluşan kedilerin farklı desenleri olabilir. Tüylerinin çoğu, yüz, boğaz, göğüs ve muhtemelen kuyruğun ucu dışında siyahtır.

Ayrıca kafasının üstünde siyah olan benekler ve hatta kulakları, kuyruğunı, poposunu ve sırtın bir kısmını kaplayan siyah bir yaması bile olabilir. Maskeye benzer desenli tüyler, başın üstünden kuyruğun ucuna kadar siyah devam ederken ve diğer her yerinde beyaz renk şeklinde dağılmıştır. Bir saksağan veya alacalı kedi rastgele siyah beyaz noktalara sahip olabilir.

Smokin Kedi Özellikleri

Her smokin kedisi, özellikle de cinsleri değişebileceğinden, benzersiz bir kişiliğe sahiptir, Bununla birlikte, Smokin kedilerinin bazı belirgin özelliklerinin aşağıdakiler gibi olduğu bilinmektedir. Smokin kedi özellikleri;

 • Dost canlısı ve cana yakın olmaları
 • Konuşkan olmaları
 • Aktif ve oyuncu olmaları
 • Sadık ve köpek gibi davranmalar
 • Rahatlıklarına düşkün olmaları

Örneğin çok saldırgandır, efendisinden ayrı yaşamayı tercih eder ve çocuklarla arası pek iyi değildir. Ancak bütün bunlar, bugün onlara sahip olanlar tarafından yalanlanmıştır. Çünkü birçok kedi, bazı köpekler gibi doğada vahşidir, ancak buna alışmaya çalışırlar. Zekası sıradan bir kedininkinden kat kat artmıştır. Genellikle oyuncaklara ihtiyaç duymazlar. Kendi kuyruklarını kovalamaca oyunlarını bile  oynayabilirler. Çok meraklılar. Evin etrafındaki şeyleri incelemek ve gözlemlemek isteyebilirler. Saç bakımı ve diğer bakım ihtiyaçları da karşılanması gereken türler arasındadır. Aksi takdirde çok çabuk hastalık kapabilirler. Temiz bir yerde bakılmalıdır. Apartman yaşamına uygundur. Sağlıklı besinler verilmelidir.

Smokin Kedisi Sağlık Sorunları

Smokin kedileri diğer kediler kadar sağlıklıdır ve ömürleri aynı faktörlerle uzatılabilir. Isaac Newton  yavru smokin kedileri severdi ve kapılarda bulunan kedi kanadı tasarımını onun yardımı olmadan kedilerin içeri girip çıkabilmeleri için icat etti. Dışarıda ne kadar zaman geçirdiğini sınırlamak için akıllı bir kedi kanadı takmak faydalı bir seçimdir. Düzenli veteriner bakımı bir yana, en iyi yemeği, yeterli egzersizi ve dinlenmeyi aldığından emin olun ve arkadaşınıza 15-20 yıl arasında herhangi bir zaman boyunca sahip olabilirsiniz.

Eski Mısır’da Smokin Kedilere Tapılırdı. Mısır’daki antik mezarlarda ve sanat eserlerinde resmedilen kedilerin cinsi smokin kedileriydi. Belki de Mısırlılar, gök tanrıçası Nut ile Dünya tanrısı Geb’in birliğini temsil ettiklerine inanıyorlardı. “Smokin” kelimesi bir anlam ifade etmeden önce Mısır’da popülerdiler. Süper Zeki bir evcil hayvanı seviyorsanız, smokinler doğru seçimdir. Normal kedilerden iki kat daha akıllı görünüyorlar. Smokin yavruları, gelişimsel dönüm noktalarına çoğu yavru kediden daha erken ulaşma eğilimindedir. Tüylerinin rengine rağmen diğer kediler gibi araba çarpma ihtimalleri yoktur. Trafiği izleyecek kadar akıllı oldukları için bunun zorlaştığı söylenir. Bazıları sıradan kedilerden daha akıllı olduklarını söylüyor. Bir smokin ile normal bir kedi arasında önemli denecek kadar zeka farkı olabilir. Bu zeka marjı, smokin kedi sahipleri tarafından değerlendirilen bir istatistiktir. Smokin kedisinin zekasından nasıl şüphe edebilirsin ki?

Smokin Kedilerinin Ömrü Ne Kadar?

Bir smokin kedisinin yaşam beklentisi aynı zamanda cinsine de bağlıdır. Genel olarak evde yetiştirilen sağlıklı smoking kedileri 17 yıla kadar yaşayabilir. Açık hava smokin kedileri ise ortalama 2-5 yıl arası yaşayabilir.

Smokin Kedisine Nasıl Bakılmalıdır?

Smokin kedileri özellikleri bakımından, fazla bakım gerektirmeyen, çok çabuk temizlenebilir ancak sık olması gereken ender ırklardan biridir. Özellikle veteriner gözetiminde çeşitli bakım malzemeleri uygulandığında herhangi bir sorun yaşanmamaktadır. Ağız sağlığı, saç bakımı, göz sağlığı gibi çeşitli konulara aşina değilseniz bakım malzemeleri bile kullanabilirsiniz.

Smokin kedisi, beslenme sorunlarına neden olmayan az sayıda kedi türünden biridir. Taze et, ciğer, kuru ve yaş mama gibi çeşitli gıdalarla rahatlıkla beslenebilmektedir. Sadece kediye verilen etin çiğ olmadığından emin olun. Ayrıca protein gereksinimlerini karşılamak için haşlanmış diyetlerine yumurta da eklenebilir. Kediniz yavru ve yetişkin halinde iki dönemden geçerken kullanacağınız mamalar değişiklik gösterecektir.

Smokin Kedisini Sahiplenmek İsteyenlere Öneriler

Son derece oyuncu olan smokin kedileri apartman içi yaşamına uygundur ve hareketli yaşamayı sever.

 • Daima oyun oynamalı ve komut öğretilmelidir.
 • Diğer türlerden daha akıllı olduğu için her şeyi çabuk kavrar ve uygular. Bu nedenle kedi severlerin sahiplenilmesi ve smokin kediler gibi yaşaması tavsiye edilir.
 •  Sürekli veteriner denetimi gerektiren bir ırktır, bu nedenle bakımı asla ihmal edilmemelidir.
 • Kediniz sürekli ses çıkarıyorsa bu her zaman iyi bir şeye işaret olmayabilir, sürekli yapıyorsa bir sağlık sorunu olabilir.
 • Ancak bunun dışında sahibinin dikkatini çekmek için ses veya gürültü yapabilir.
 • Bunu yaptığında onunla ilgilenmenizi istediğini belirtiyordur. Diğer kedi ırkları ile zeka olarak büyük bir farkı olan bu kedi cinsi elbette eğitilebilir. Söylediğiniz her şeyi anlar ve ne yapmaması gerektiğini zamanla öğrenir. Kendiniz çok çaba harcamadan bir şeyler öğretmeniz mümkündür. Bunun için ödül mamalarını da kullanabilirsiniz.

Bilinen Smokin Kedi Özellikleri

İnanması zor olsa da smokinler oldukça ünlü kedilerdir. Smokin kediler, 1920’lerin sessiz sinema döneminde ortaya çıkan bir çizgi film karakteri nedeniyle Avrupa’da uzun zamandır “Felix” olarak bilinmekle beraber Pat Sullivan’ın yarattığı Felix The Cat, çizgi filmi ile dünyasının ünlü kedi animasyonlarından biri olan Felix, büyük yuvarlak kafası dışında tamamen kara bir kedi olmasına rağmen Pat Sullivan, bu kedinin tüylerinin aslında bir kostüm olduğunu söylemiştir.
Ayrıca Sylvester, büyük küçük herkesin bir kez gördüğü ve birçokları tarafından sevilen Looney Tunes neslinin ünlü bir smokin kedisi olarak bilinmektedir. Sylvester, Felix’in aksine, bir smoking kedisinin tüm özelliklerini taşır. Sylvester beyaz bir yüze, boyuna kadar uzanan beyaz göğüs kıllarına ve beyaz bir çorabı andıran patilere sahiptir. Ayrıca smoking kedilerde sıklıkla görülen kuyruğun ucundaki beyaz kısım da Sylvester’ın ayırt edici özelliklerinden biridir.

Smokin Kedi Fiyatları

Bir smokin kedisinin maliyeti, ortalama 2.000-15.000 ₺ civarındadır. Birçok cins smokin olabileceğinden, fiyat değişmektedir. Fiyat faktörü, kedinin büyük ölçüde cinsine ve cinsiyetine de bağlı olarak değişmektedir.

Yorum Yap