İlginizi Çekebilir
 1. Ana Sayfa
 2. Diğer

Arı Yetiştiriciliği Ne Kadar Kazandırır?

Arı Yetiştiriciliği Ne Kadar Kazandırır?
+ - 0

Arı yetiştiriciliği ne kadar kazandırır? Arı yetiştiriciliği, Türkiye’de en çok faaliyetlerden biridir. Üstelik dünya çapında da arı yetiştiriciliğini en iyi yapan ülkeler sıralamasında ilk sıralarda yer alır. Arı yetiştiriciliğinin Karadeniz bölgesinde daha fazla yapılmaktadır. Fakat diğer bölgelerde de üretimi yapıldığı görülmektedir.

Uygun alan bulunan yer ve bölgelerde yapılmasının herhangi bir sakıncası söz konusu değildir.  Bu sebeple vatandaşlar için büyük bir gelir kapısıdır. Arı yetiştiriciliği yapanların sayısını artırmak için devlet destek sunmakta ve girişimcilere yardımcı olmaktadır. Devlet desteğinin ardından arı yetiştiriciliği yapan kişilerin sayısında büyük bir artış olmuştur. Arı yetiştiriciliği yapmak isteyen kişilerin bu alanda bilgi sahibi olması önemlidir.

Arı yetiştiriciliği ne kadar kazandırır?  Kapsamında, Türkiye için arı yetiştiriciliği önemli bir gelir kaynağı oluşturmaktadır. Sadece yetiştiricilikte değil, bal tüketiminin en çok oluğu ülkeler arasında yer almaktadır.

 • Üretimi artırmak ve daha fazla kişiyi bu alana çekmek için devlet desteği de çok önemlidir.
 • Bu sebeple 2021 yılında her kovan için 20 TL devlet desteği verilmektedir.
 • Arı yetiştiriciliği konusunda eğitimler verilmekte ve girişimciler bilgilendirilmektedir.
 • Genel olarak arı yetiştiriciliğine ilk başlayan kişiler için fazla maliyetli olmaz.
 • Dolayısıyla arı yetiştiriciler bu alandan büyük kar elde edebilir.

Arı Yetiştiriciliği Nasıl Yapılmalı?

Arı yetiştiriciliğini doğru şekilde yapmak çok önemlidir. Bu noktada ise adım adım ilerlemekte fayda vardır. Profesyonel olmakta ve emin adımlar atmakta yarar vardır.  İlk olarak kaç adet arı var ise yeterli miktarda kovan alınması gerekir. Uygun kovan alınmasının ardından seçilen ırkta ki arı ve ana kraliçe arının kovanlara yerleştirilmesi gerekir. Kovanlar konusunda en çok önemli nokta ise kovanların konulacağı alandır.

 • Çiçeklerin olduğu yeşil ve güvenli bir alana yerleştirilmesi gerekir.
 • Arıların bal yapabileceği bir alan olması çok önemli olduğu gibi arıların güvende de olması gerekir.
 • Arı kovanlarında ki balı almak için mutlaka özel kıyafet ve maske takılmasında fayda vardır.
 • Özel kıyafetler olası arı sokma durumlarına karşı kişileri korumaya yardımcı olur.
 • Arıların bakım zamanlarında bakımları mutlaka yapılmalı ve aksatılmamalıdır.
 • Arılara bakım yaparken körük kullanılmaktadır. Fakat körüğün dumanına fazla maruz kalınması durumunda sorunlar olabilir. Bu noktaya da dikkat edilmesinde yarar vardır.

Arı Yetiştiriciliğinden Ne Kadar Kazanılır?

Arı yetiştiriciliği ne kadar kazandırır? Kapsamında, arı yetiştiriciliğinin maliyeti düşüktür. Ve gayet makul fiyatlarla bu işe başlanabilir. Ortalama bir rakam söylemek gerekirse 3000 veya 3500 TL gibi bir fiyatla arı yetiştiriciliği işine başlanabilir. Tabi elbette ki kaç tane kovanla başlanacağına göre bu rakamlar değişebilir. Arı yetiştiriciliği yapmaya başlayan biri ilk yıldan itibaren satış yapmaya ve gelir elde etmeye başlayabilir. Kazanılan tutar, arı sayısı ile ve arıların bulunduğu alan da dahil olmak üzere birçok etkene göre değişir. Devlet, her kovan için 20 TL destek vermektedir. 2021 yılında her kovan için ödenen tutar 20 TL iken, damızlık arı için ödenen tutar 80 TL civarında olmaktadır. Günümüzde organik balların fiyatı oldukça yüksektir. Dolayısıyla girişimciler bu sektörde çok ciddi paralar kazanabilmektedir.

Arı yetiştiricilerin yıllık kazandığı tutar genel olarak 40 kovan var ise  60.000 TL olabilir. Bir adet kovanda yaklaşık olarak 40-50 kg arasında üretim yapılır. 40 kovana sahip olan yetiştirici yıllık 60-80 bin TL arasında kazanabilir. Tabi ki üretilen bal, mevsim koşullarına göre değişim gösterebilir ve her zaman aynı verim sağlanamayabilir. Bu sebeple her zaman aynı miktar kazanılmaz. Ne kadar kazanılacağını hesaplarken mevsim koşullarını da göz ardı etmemek gerekir. Arı yetiştiriciliğinden kazanılan tutar farklı etkenlerden dolayı değişkenlik gösterebilir.

 

Yorum Yap