İlginizi Çekebilir
 1. Ana Sayfa
 2. Kedi

Kedilerde Egzama Tedavisi Nasıl Yapılır? Evde Egzama Tedavisi

Kedilerde Egzama Tedavisi Nasıl Yapılır? Evde Egzama Tedavisi
+ - 0

Egzama diğer adı ile atopik dermatit olarak da bilenen bir cilt rahatsızlığıdır. Bu hastalık ciltte kuruluğa, parçalı yaralara ve aşırı kaşıntıya neden olan doku bozukluğu hastalığıdır. Aşırı kaşıntı sonucu ciltte kızarıklıklar ve deri de kalınlaşmalar görülür.

Kedilerde egzama oldukça sık karşılaşılan bir cilt hastalığıdır. Bu hastalık strese bağlı ya da alerjik olabilir. Alerjik nedenler; ev akarları, polenler ve yediği mamadan kaynaklanabilir.

Kedilerde Egzama Tedavi Nasıl Yapılır?

Kedilerde egzama belirtileri; özellikle vücudun üst kısmında (baş, boyun ve sırt) yoğun kaşıntı, küçük iltihaplı kızarık sivilceye benzer kabarıklıklar, kaşıntıya bağlı ciltte renk değiştirme ve derinin kalınlaşması, ciltte ağır kokular, tüylerde dökülme, yaralı bölgeyi sürekli yalama ve sonucunda tahriş etme, huysuzluk, davranış değişiklikleri ve iştahsızlık şeklinde olur.

Kedilerde egzama evde tedavi kapsamında, kedilerde egzama başlangıcı öncellikle hafif kaşıntı ve bölgesel tüy dökülmesi şeklinde olabilir. Kedilerde egzama ekşi yazıldığında orada da bu durumu yaşayan birçok kedi sahibi ile karşılaşabilirsiniz. Egzama ciddiye alınması gerek bir hastalıktır. Böyle bir şüpheniz varsa vakit kaybetmeden kedinizi veteriner hekime götürmeniz gerekir. İlerleyen egzama kaşıntıları ciltte yoğun enfeksiyonlara ve mantara sebep olabilir.

Kedimde Egzama Var Ne Yapmalıyım?

Kedilerde egzama evde tedavi kapsamında, öncellikle egzama belirtileri görüyorsanız veteriner hekime götürmeniz tavsiye edilir. Egzama tanısı koymak için kan tahlili ve birkaç test isteyebilir. Kolay bir şekilde hastalığın teşhisi konulabilir.

Kedilerde egzamanın ortaya çıkasında mutlaka altta yatan bir başka problem vardır. Öncelikle onu ortadan kaldırmak gerekir. Bu problem alerjik ya da strese bağlı olabilir. Egzama tedavisine altta yatan nedenler ortadan kaldırıldıktan sonra geçilebilir. Bu hastalık için tedavi yöntemi oldukça fazla ve kolaydır. Kedilerde görülen egzama için belirli kremler, solüsyonlar, pomatlar ve ağız yolu ile alınan ilaçlar verilebilir.

 • Ayrıca kedi egzamasında sirke tedavisinde uygulayabilirsiniz.
 • Sirkeyi az miktar su ile karıştırıp kedinizin egzamalı bölgesine pamuk yardı ile uygulayabilirsiniz.
 • Kullandığınız sirkenin doğal olmasına dikkat etmeniz gerekiyor.
 • Sirkenin mucizevi bir şekilde cilt hastalıklarına ve enfeksiyonlarına iyi geldiği bilinmektedir.
 • Bu işlemi yaparken kedinizin sakin ya da uykuda olduğu zaman dilimini seçmeniz sizin için daha rahat bir uygulama olacaktır.
 • Bu uygulamayı yapmadan önce mutlaka veteriner hekiminize danışmanızda fayda var.

Kediler de egzama nasıl geçer? Egzama ilaç tedavisi ile ve alacağınız birkaç önlemle geçecektir. Öncellikle mutlaka altta yatan sebebi bulup ortadan kaldırmak gerekir. Daha sonra veteriner hekiminizin uygulayacağı ilaç tedavisi kedinizin iyileşmesini sağlayacaktır. Kedinizin egzama bölgesi ile temasını kesmek için yakalık kullanabilir ya da egzamalı bölgeyi hava alacak şekilde sargı bezi ile kapatabilirsiniz.

Kedilerde egzama ne kadar sürede geçer? Hastalık veterinerinizin verdiği tedavi şekline eksiksiz uyduğunuzda birkaç hafta da geçecektir. Fakat yenilememesi açısından egzamaya neden olan faktörleri ortadan kaldırmanız gerekir.

Kedilerde Egzama Nasıl Olur?

Kedilerde egzama evde tedavi kapsamında, kedilerin egzama olma nedenleri;

 • Ciltte meydana gelen bakteri kaynaklı enfeksiyonlar,
 • Küçük sinek ısırıklarına karşı vücudun tepki vermesi,
 • Hormonsal problemler, mama seçimi ve bağışıklık düşüklüğü ‘dür.

Egzama hastalığı çoğu kez mantar ile karıştırılabilir. Kedilerde egzama ve mantar farkı; mantar da ciltte aşırı koku, lenf bezlerinde şişmeler, derinin pul pul olması ve halsizlik görülür. Mantar bulaşıcı bir hastalıktır. Egzama ve mantar farklı olsa da mantar hastalığı tedavi edilmediğinde egzamaya çevirebilir.

Kedilere Kantaron Yağı Sürülür Mü?

Kantaron yağı doğal ağrı kesici olarak bilinir. Özellikle yara ve yanık tedavilerinde oldukça sık kullanılmaktadır. Kedilerde egzama durumunda tedavi edilmesi gereken bölgeye pamuk yardı ile sürülebilir. Hem egzama tedavisinde hem de mantar tedavisinde kantaron yağı kullanılabilir. Ayrıca kedinizin suyuna karıştıracağınız bir iki damla kantaron yağı ağrı kesici olarak da fayda sağlayacaktır.

Egzama Yaralarına Ne İyi Gelir? Kedilerde Egzama Evde Tedavi

Kedilerde egzama evde tedavi kapsamında, kedilerde egzama için birçok krem ve ilaç çeşidi vardır. Bununla birlikte sirkeli su ya da bitkisel yağlar kullanılmaktadır. Yukarıda da bahsettiğimiz gibi kantaron yağı egzama tedavisine iyi gelir.  Veteriner hekiminiz size uygun bir tedavi yolu gösterecektir.

Ayrıca kedi egzama spreylerde bulunmaktadır. Su bazlı spreyler kedinizin temizliği için kullanabilirsiniz. Bunun yanında egzama ve mantar gibi deri hastalıklarında tedavi edici özelliği bulunur. Kullanımı da oldukça kolaydır.

Kedilerde Egzamaya Hangi Krem İyi Gelir? 

Kedilerde egzama krem, pomat, solüsyon ve ilaçlarla tedavi edilebilecek bir hastalıktır. Egzama görülen kediler de veteriner hekiminizin önerileri doğrultusunda krem veya ilaç kullanmanız gerekir. Yanlış ürün kullanımı kedinizi iyileştirmekten ziyade tahrişi ve egzamayı daha çok arttırabilir.

Egzama tedavisinde kullanılan ürünler; antihistapik içeren kremler, terramisin ve kutan öz tedavisi içeren kremler şeklindedir. Bu konuda mutlaka veteriner hekiminizin onayını almalısınız.

 

Yorum Yap