İlginizi Çekebilir
 1. Ana Sayfa
 2. Diğer

Mavi Yumurtlayan Tavuk Bakımı ve Özellikleri

Mavi Yumurtlayan Tavuk Bakımı ve Özellikleri
+ - 0

Araucana tavuğu, 1600’lü yıllarda Şili’de ortaya çıktı ve bu yüzden ona Araucana deniyor. Adını Şili’nin Mapuche yerli halklarından Araukanlılar dan alır Araukanlılar olarak da bilinen bir tavuk cinsi olduğu için. 1920’lerde ABD’ye tanıtıldı. Türkiye’de “mavi yumurta” olarak bilinir. Araucana tavuğu ülkemizde yumurta renginin mavi ve mavi tonlarında olması nedeniyle bu adla anılmaktadır. Mavi yumurta adını son zamanlarda çok duymamıza rağmen, satılık olarak çok sık rastlamıyoruz. Hatta ülkemizde  çok  popüler ve  Araucana tavuk çiftlikleri kurulmaktadır. Sonuç olarak, yumurta kabuğunun rengi nedeniyle özel kabul edilen Araucana türü de yayılıyor. Mavi yumurtanın yakın zamanda  market raflarında yerini alacağına inanıyoruz.

Mavi Yumurtlayan Tavuk Nedir?

Siyah tavuk gibi tek bir rengi yok. Araucana  çeşitli renklerde olabilir ve çok aktif bir ırktır. Kuyrukları olmadığı için kuyruksuz olarak kabul edilirler ve diğer tavukların aksine kulak kuyruğa sahiptirler. Araucana tavuklarının kulaklarının her iki yanında kapak benzeri bir deriden çıkıntı yapan kulak tüyleri (tepeler) vardır. Bu tüylerin bir kısmı 2 kulaktan (çift tepeli) çıkarken, bir kısmı ise sadece bir kulaktan (tek tepeli) çıkmaktadır. Sorguçlu olmayanlara “temiz baş” denir. Bu tavukların tepeleri parlak kırmızı  ve fasulye şeklindedir. Derileri sarıdır. Ayakları genellikle mavidir ve dört parmaklıdır. Yetişkin  tavukların  ortalama ağırlığı 2,5 kg ve horozlar – 3 kg’dır

Aracaunas Tavuğunun Yumurtası Neden Mavi?

Araucanas’ın mavi  yumurtacı yılda 250 yumurta bırakır. Bu sayılar bakım koşullarına ve cins özelliklerine bağlı olarak değişebilir. Yumurtaların mavi olmasının nedeni, Araucana geninden gelen pigmentlerden kaynaklanmaktadır. Yani tavuğun vücudundaki oocyainden kaynaklanmaktadır.

Başka Hangi Tavuk Türleri Mavi Yumurtlar?

Araucana tavuğuna benzer şekilde, mavi yumurtlayan cins 3 tip vardır. Ameraucana ve Easter Egger adlı tavuklar, özellikle “Paskalya Yumurtaları” bunlardan ilk ikisidir Ameraucana cinsi, adını Araucana ırkından alır. Ülkemizde mavi yumurtlayan tavuklar arasında en popüler olan tavuk türüdür. Araucanaların aksine, kulaklarının kuyrukları yerine antenleri vardır. Easter Egger adı verilen tavuk cinsi, ağırlıklı olarak vahşi doğada yaşayan melez bir tavuktur. Anavatanı İngiltere’dir. Bu tavuklar  genlerini Araucana ve Ameraucana ırklarından alan melezlerdir ancak onlardan farklı olarak uçuk pembe, siyah ve kahverengi yumurta da bırakabilirler. Bu mavi yumurta üreten ırkların ortalama ömrü 5 yıldır.

Araucana Yumurtaları Faydalı Mı?

Son zamanlarda mavi yumurtalar konuşulmaya başlandı ve bu yumurta türü diğerlerinden daha yüksek bir besin değerine sahip. Bazı kişiler bu yumurtaların besin değerinin normal yumurtalardan daha yüksek olduğu, kolesterolün de çok düşük olduğu, hatta neredeyse hiç olmadığı bilgisini veriyor. Ancak bu konu üzerinde henüz çok az çalışma yapılmıştır. O yüzden kesin bilgi demek  doğru olmaz. Bilim adamları arasında ortak görüş her zaman olduğu için; besin değerinde bir fark olmadığını söyledi. Uzmanlara göre, farklı renkteki yumurtaların kabuk rengi dışında tüm özellikleri aynıdır. Bu nedenle hepsinin besin değeri  aynıdır. Hiçbiri diğerinden daha iyi veya daha az faydalı değildir.

Mavi Yumurtanın Faydaları Nelerdir?

Demir, çinko, kalsiyum, folik asit ve protein içerir. Bu nedenle kansızlığın önlenmesine yardımcı olur. Bunun dışında;

 • İçerdiğinden kemik yapısını ve dişleri korur
 • Vücudun ihtiyaç duyduğu 13 temel besin maddesini içerir
 • Kalp hastalığını önlemeye yardımcı olur
 • Kanseri önlemeye yardımcı olur
 • Sağlam bir kas ve kemik yapısına sahip olmamızı sağlar. Yumurta kasları güçlendirerek güçlü bir kas ve kemik yapısına sahip olmamızı sağlar. Özellikle yaşlılarda kas kaybını önler
 • Göz sağlığının korunmasına yardımcı olur
 • Osteoporozun önlenmesi, kemik erimesi süreci
 • Enerji noktası sağlar. Gün içinde kaybedilen enerjinin bir kısmını karşılar
 • Uzun süre tokluk hissi verir. Kadınlar için meme kanserine yakalanma riskini azaltmak da yumurtanın faydalarından biridir
 • Hamile veya emzikli kadınların günlük beslenme ihtiyaçlarının çoğunu karşılar. Özellikle hamilelik döneminde bebeğin sağlıklı gelişimini destekler
 • Çocukların bu yumurtayı haftada 23 kez kahvaltıda yemeleri önerilir
 • Aynı zamanda beyin fonksiyonlarını da geliştirir
 • Serebral korteksi korur

Elbette tekrar etmekte fayda var; Yumurta çok faydalı ve sağlıklı bir besindir. Ancak bilim adamları arasında ortak görüş; tüm yumurtaların besin değerlerinde bir fark olmadığını. Yani cinsi ne olursa olsun, tüm tavuk yumurtaları çok faydalıdır!

Mavi Yumurtlayan Tavuk Özellikleri

Diğer bir mavi yumurtacı Ameraucana özellikleri ile ilgili olarak ilk vurgulanması gereken nokta kuşkusuz; Yumurtaların renginin mavi olduğu söylenir ve bu yumurta türü astım gibi birçok hastalığın tedavisinde kullanılmaktadır. Buradaki nokta; mavi yumurtanın insan vücuduna faydaları açısından diğer yumurtalardan hiçbir farkı yoktur, mavi yumurta ancak üzerinde renk pigmenti bulunduğunda dikkat çeker ve  hemen hemen tüm uzmanlar bu görüşe katılmaktadır. Ameraucana cinsinin yıllık yumurta üretimi incelendiğinde, yumurta üretiminin yaklaşık 160-210 adet olduğu tespit edilmiştir. Elbette  üst veya alt sınıra ulaşan yumurta sayısı tamamen yetiştiricinin becerisine bağlıdır. Uygun barınma koşullarında uygun yem ile beslenen Ameraucana tavuklarında yıllık yumurta sayısı üst sınıra ulaşacaktır.

Yumurta sayısının özellikle yumurta tavuğuna göre çok düşük olması nedeniyle Ameraucana tavuğunun yumurta tavuğu olarak kullanılmaması kaçınılmazdır. Böyle bir akım ortaya çıkmış olsa da özellikle son zamanlarda giderek popüler hale gelmesinden dolayı yetiştiricilerin yüksek verimle çalışamayacakları açıktır. Ameraucana tavuk yumurtasının fiyatı, yıllık yumurta sayısının düşük olması ve Türkiye’de dağıtım olmaması nedeniyle yüksek rakamlara kadar çıkabiliyor. Elbette ebeveyn sürüsünün yapısına bağlı olarak civcivler için olası yumurta fiyatları da değişmektedir. Bu nedenle Ameraucana tavuk yumurtasını piyasaya sürmek isteyenlerin; Yumurtaların elde edildiği anaçtandır.

Mavi Yumurtlayan Tavuk Bakımı Nasıl Yapılır?

Ağırlıklı olarak sakin  olan ve bu özelliği ile yetiştirici tarafından desteklenen mavi yumurtacı tavukların yumurtadan çıkması ve kuluçkalanması zordur ve Ameraucana cinsi kontrol edilmezse ağır sayılabilecek yavaş bir büyüme hızına sahiptir.

 

 

Yorum Yap