İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Kedi

Calico Kedisi Özellikleri ve Bakımı

Calico Kedisi Özellikleri ve Bakımı
+ - 0

Bu kedilerin cins olduğuna inanılıyor, ancak cins değiller, onlar sadece bir kedi türü. Farklı ırklardan oldukları için farklı ırklardan oldukları söylenemez. Bu kedilerin tür olarak adlandırılmasındaki en önemli faktör, üç renkte sunulmasıdır. Bu nedenle farklı ırklardan doğan kedilere calico kedileri denir. Calico ırkları ile ilgili en ilginç şey, çoğunlukla dişi olmalarıdır. Farklı ırklardan gelebilen bu kedi ırkı kendi cinsi olmadığı için üç renkli olması ile diğer ırklardan ayrılmaktadır.

Calico Kedisi Nedir?

Yani üç renkte doğan kedilere patiska denir ve bunların çoğu dişidir. Calico türlerinin 3.000 erkekten 1’inin erkek olduğu ve 10.000’de 1’inin üreyebildiği tahmin edilmektedir. Verilen rakamlara bakıldığında bu kedilerin üremesi silik bir ifade gibi görünebilir ancak patiska kedilerin üremesi özel yetiştirme yöntemleri kullanılarak yapılmaktadır. Bu kedilerin önemli bir kısmı genetik yapılarından kaynaklanan genetik bozukluklar nedeniyle sadece erkeklerde doğabilir ve kısırlık sorunu ile doğarlar.

Calico Kedisi Özellikleri Nelerdir?

Maryland’in resmi kedileri olmaları, patiska kediler hakkında 10 şaşırtıcı gerçek listesindeki bir başka ilginç gerçektir. Aslında devlet bayrağının rengi ile bu kedi ırkının renginin örtüşmesi, patiska kedisinin bu alanda farklı bir anlamı olduğu anlamına gelir. Patika kedileri, sokakta en sık görülen tekir kedilerin ardından gelmektedir. Beyaz üzerine sarı ve siyah benekli kedilere çamaşır suyu dökülmüş gibi patiska kedi denir. Üç renkli kedilere patiska kedi denir, ancak tüm üç renkli kedilere patiska kedi demek yanlış olur. Bir kediye Kariko denmesi için sarı ve siyah benekli beyaz olması gerekir. Patika kedileri, benzersiz görünümleri ve ilginç kişilikleri ile dünyanın en popüler kedilerinden biridir.

Calico Kedisi Tüy Döker Mi?

Calico kedileri, iyi görünmeye meyilli kediler olarak kategorize edilebilir. Bununla birlikte, düzenli bakım, tarama ve temizlik, düşme şansınızı azaltabilir. Calico kedileri en çok tüy döken kediler arasında yer almaktadır. Evde rahatlıkla beslenebilirler ama sokaklar onlar için aynı anlamı taşır. Ev bulmakta zorlandığınızda parklar ve sokaklar çekici hale gelir. Bu nedenle en kötü özelliklerinden biri de sık sık evden çıkmalarıdır.

 Calico Kedi Bakımı Nasıl Yapılır?

Bir patiska kürkünün rengini temsil eden kedilerin çoğu, özel bir beslenme rejimi gerektirmez. Kalıtsal hastalıklara yatkınlığı düşüktür ve her koşulda veya ortamda hayatta kalabilir. Sokak kedilerinin büyük çoğunluğunun patiska kedileri olduğunu düşünürsek uzun ömürlü olduklarını görebiliriz. Bazı evcil patiska kedileri büyüktür ve daha fazla yenebilir. Bu cins kedilerin ağırlık dengesini korumak için düzenli bir beslenme programı oluşturmak gerekir. Bu diyet genellikle protein bakımından yüksek ve karbonhidrat bakımından düşüktür. Aktif çeşitleri beslemek kolaydır, ancak obeziteye yatkın kedileri beslerken dikkatli olun. Kedilerin daha sağlıklı bir yaşam sürmeleri için mama kalitesi de önemlidir.

Calico Kedi Evde Bakılır Mı?

Çeşitli renk pigmentleri ve yumuşak dokuları ile patiska kedisi evde kalmak için mükemmel bir cinstir ve arkadaş canlısı ve sevecen kişiliği onu kedi severler için harika bir arkadaş yapar. Eşsiz tüy rengiyle bilinen patiska kedileri, herhangi bir kedi ırkına ait değildir. Dünyanın birçok yerinden gelen kedi ırkları, patiska kedileri olarak sınıflandırılabilir. Farklı ırklardan olmalarına rağmen belirli kişilikleri ve fiziksel özellikleri vardır. Patiska kedileri genellikle kaslı ve güçlüdür, ancak kalın tüyleri vardır ve genellikle uzundurlar, bu yüzden kaba görünürler. Ne kadar kaba görünürse görünsün çekici renk ve desenlerle her zaman sevimli görünür.

Calico Kedileri Nasıl Tanırız?

Kedi davranışının doğrudan gözlemi olmadan yürütülen bu çalışmalar, o zamanlar geniş çapta kabul görmemişti. Çünkü kedinin kişiliğinin önemli bir unsurudur. Kedinin hadım edilip edilmediği, kedinin cinsi, aile ortamı gibi faktörler göz ardı edildi. Calico kedileri, diğer tüm kedi ırkları gibi, neredeyse hafiftir, ancak belirli uyaranlar verildiğinde veya endişelendiğinde agresif davranabilirler. Keşfetmesi ve eğitmesi eğlenceli bir patiska kedisi, alışkanlıklarıyla sizi şaşırtabilir. Nevrotik yapıya sahip patiska kedileri, beklenmedik şeyler yaparak dikkatinizi çekmeye çalışabilir. Tuhaf oyun alışkanlıklarıyla sizi her zaman eğlendiren kediler yeterince oyun ve ilgi göremezler.  Gizemli davranışlara veya yaramazlıklara sinirlenseniz bile, sevecen kişiliği hemen hatırlayacaksınız. Ancak, dikkatini çekmek için hile yapmak olduğu için değerli eşyalarınızı ondan uzak tutun. Onu meşgul edecek ve onu kendinizden uzak tutacak bir sürü kedi oyuncağı almalısınız. Bu oyuncaklar onu eğlendirmeye devam edecek ama aynı zamanda yetiştirilmesinde de çok yardımcı olacaklar.

Calico Kedilerinin Kafa Yapıları Nasıldır?

Patiska kafasının yapısı genellikle yuvarlak hatlardan oluşur. Kalın ve güçlü bir boyun üzerine oturan kafa, yanakların her yerinde göze çarpıyor. Başın yapısı ve şekli genellikle vücutla orantılıdır. Kısa tüylü patiska kediler daha güçlü görünürken, uzun tüylü patiska kediler peluş hayvanlara benziyor ve sevimli görünümleriyle çocukların ilgisini çekiyor.

Calico Kedilerinin Kulak Yapıları Nasıldır?

Ait olduğunuz kedinin cinsine bağlı olarak, patiska kulakları yakın veya uzak olabilir. Bunun dışında;

  • Dışa doğru açık kulaklar geniş bir tabana sahiptir ve uca doğru incelir.
  • Genellikle sivrileşme olmadan yuvarlak bir şekilde biter,
  • Bazı patiska kulaklar bir sivrilen ile bitebilir.
  • Kulaklardaki kılların dokusu çok yaygın değildir ancak kulakların içi de kıllı olabilir.

Calico Kedisi Nasıl Bir Kedidir?

Calico kedilerinin genellikle büyük gözleri vardır. Bunun dışında;

  • Hafifçe kulaklarının dışına eğik açık uyanıklıkları, onlara temkinli bir görünüm verir.
  • Genellikle kalın kürklerinin arkasındaki gözleri onları oyuncak gibi gösterir.
  • Göz rengi, kürk rengine göre yeşil, altın, bakır ve ela tonları olabilir.

Patiska kürkünün rengi hem uzun tüylü hem de kısa tüylü kedi ırklarında görülebilir. Tüylerin yapısı ve dokusu tüylerin uzunluğuna göre değişir. Calico kedileri temsil ettikleri cinse göre kalıcı bir yapıya sahiptir. Hatta sokak kedilerinin büyük çoğunluğunda patiska saç renginde de görülebilmektedir. Bu nedenle patiska paltolu kediler özel bir bakım gerektirmez. Patiska kedinin çok fazla dökülmesini önlemek için saçlarını belirli bir zamanda bir kedi tarağı ile taramak yeterlidir.

 

 

Yorum Yap