İlginizi Çekebilir
 1. Ana Sayfa
 2. Diğer

Tavşanlar Adet Olur Mu? Tavşanlarda Regl Belirtileri

Tavşanlar Adet Olur Mu? Tavşanlarda Regl Belirtileri
+ - 0

Tavşanlar insanlar gibi adet görmezler. Küçük memeliler, insanlar gibi adet görmezler. Hayvanlarda adet döngüsünden ziyade kızgınlık döngüsü gözlenir. Kızgınlık sırasında, yavru için üretilen kan atılmaz, rahim duvarı tarafından emilir. Dişi tavşanların yumurtlama mevsimi, tek bir çiftleşmeden kaynaklanır ve her zaman tamamen sıcak değildir. Bu yaratıklar, yalnızca tahriş varlığında (erişkin erkek tavşanlar) öfke belirtileri gösterir. Her zaman erkek tavşanları varsa, her zaman üremek isterler. Tavşanların neden bu kadar büyük ve hızlı üreyebileceğini açıklıyor.

Tavşanlar Regl Olur Mu?

Tavşanlar adet görmezler. İnsanlar arasında bir yanlış anlaşılma vardır. Tavşanlar da doğru bilgiye sahip değildir. Tavşan idrarı genellikle sarıdır, ancak turuncu, kahverengi ve hatta kırmızı olabilir. Bu renk değişikliği, yediği yiyeceklerdeki pigmentle ilgili olabilir. Ya da idrar yollarında taş oluşumundan dolayı sorun olabilir. Örneğin havuç ve ıspanak gibi beta-karoten bakımından zengin besinlerin tüketilmesi sonucu görülebilir. Stres ve antibiyotik kullanımına bağlı olarak idrarda renk değişikliği görülebilir. Bu genellikle menstrüasyonla karıştırılır. Gıda bağımlılarının sağlığı için herhangi bir risk yoktur. Tedavi gerekmez. Ara vererek 2-3 gün sürer. Ancak hematüri olarak bilinen idrar kanaması veteriner müdahalesi gerektirir. Bunun dışında vulvadan kanamave üreme organları olan rahim de veteriner müdahalesini gerektirir. Bunun nedeni rahimdeki bir tümör, kanser veya rahim kalınlaşması olabilir.

Tavşanlarda Regl Belirtileri Nedir?

Dişi tavşanlar sıcakta evin belirli yerlerine işerler ve bu yerleri idrarla işaretlerler. Genellikle gergin ve huzursuzdurlar. Bu süre zarfında agresif davranmaları tamamen normaldir. Üreme organları fiziksel olarak genişleyebilir ve kırmızı veya kahverengiye dönebilir. Ateşi uzun olan tavşanlar 4-6 aylık oldukları andan itibaren cinsel olarak meyilli olurlar. Tavşanlar cinsel olarak ayrılabilir, ancak cinsel yeteneklerini tamamen terk etmeleri çok zordur.

Tavşanların Regl Olduğu Nasıl Anlaşılır?

Dişi bir tavşanınız varsa, evinizin çevresinde sıklıkla kırmızı idrar lekeleri görebilirsiniz. İlk başta, tavşan adet gördüğünü düşünebilirsiniz. Ama artık tavşanların adet görmediğini biliyorsun. Kırmızı idrar fark ederseniz endişelenmeyin. Aslında bu, tavşanınızın hasta olduğu anlamına gelmez. Tavşan idrarının rengi parlak kırmızı, kahverengi, parlak sarı veya koyu sarıdır. Hidrasyon ve diyet idrar rengini değiştirmede çok etkilidir. Diyet ana sebeplerden biridir. Tavşan idrarının rengi genellikle yemek yapar. Tavşanın diyeti bitkiler, sebzeler ve meyveler içeriyorsa, idrar kırmızıya döner ki bu tamamen normaldir.

Dişi Tavşanlar Adet (Regl) Olur Mu?

Bazıları tavşanların adet gördüğünü iddia eder, ancak bu tamamen doğru değildir. Tavşan idrarı turuncu, kahverengi veya kırmızı olabilir. Olası nedenler:

 • Yedikleri besinlerin pigmentleri (Ispanak, köknar yaprağı, havuç gibi besinler yerken turuncu veya kırmızı idrar görülür)
 • İdrar yollarında problem veya taş olması,
 • Hematüri (idrar yollarında kanama)
 • Enflamasyon Rahim,
 • Genital bölgede herhangi bir nedenle kanama (rahim veya vulvanın kalınlaşması veya tümörü)
 • Şiddetli stres
 • Kullanılan ilaçlar veya antibiyotikler
 • Tavşan idrarında kan ve turuncu-kırmızı dışkı gibi sebepler vardır. Tavşan sürekli veya ara sıra ağır kanama fark ederse, yukarıdaki koşullardan herhangi birinden şüpheleniliyorsa bir veterinere görünmek önemlidir.

Erkek Tavşanlar Adet (Regl) Olur Mu?

Sağlıklı tavşanlarda kanama olmamalıdır. Genital kanama, hastalık veya doğum belirtisi olabilir. Tavşanda adet benzeri kanama varsa hemen bir veterinere başvurmalı ve gerekli tedaviye başlamalısınız. Kanamanın oluşabileceği bazı özel durumlar vardır:

 • Doğumdan sonra
 • Rahim ve yumurtalık hastalıkları
 • İdrar yolu enfeksiyonu
 • Kanayan bölgenin zarar görmesi, ampütasyon
 • Böbrek hastalığı gibi hastalıklar tavşanlarda kanamaya neden olur

Tavşanların Kırmızı Çiş Yapması Regl Olduğunu Mu Gösterir?

Tavşan idrarının rengi yiyecek ve su tüketimine bağlıdır. Gün boyunca domates ve çilek gibi kırmızı renkli yiyecekleri aşırı dozda alan tavşan idrarı da kırmızıya veya kırmızıya yakın bir renge dönüşebilir. Kırmızı idrar bir hastalık belirtisi değildir, ancak gelecekteki sorunları önlemek için tüm yiyecekler ölçülü olarak verilmelidir. Aynı zamanda daha az su tüketimi idrarın koyulaşmasına neden olur. Tavşanın önündeki su günlük olarak güncellenmeli ve yeterince su içilmesine özen gösterilmelidir.

Tavşanların Rahatsızlanmaması İçin Nasıl Beslenmesi Gerekir?

Küçük arkadaşınızın sağlığını korumak için ona kaliteli tavşan maması verebilirsiniz. Tavşan idrarımızın rengi çoğu zaman bize ipuçları verebilir. Örneğin, küçük arkadaşınızın idrarı beyaza dönerse, çok fazla kalsiyum tükettiğini ve aşırı koyu renkli idrarı varsa, ısı stresi olabilir. Gösterebilir. Bu gibi durumlarda, profesyonel bir veterinere danışmak mantıklıdır. Ne zaman kırmızı pigment idrarla atılır, tavşan idrarının rengi parlak bir arıya dönüşür. Bu durum, büyük miktarda su yenilenerek birkaç hafta içinde iyileştirilebilir. Tavşanların düzenli olarak su içmelerini sağlamak için kemirgen suluklar kullanılabilir. Kırmızı idrar rengi tüm tavşanlarda aynı değildir. İki tavşan aynı yemeği yer, ancak birinin idrarı kırmızı olabilir, diğerinde olmayabilir.

Tavşanlarda Kırmızı İdrarın Sebepleri Nelerdir?

Dişi tavşanlar adet görür diyenler için aşağıdaki bilgileri açıklamakta fayda var. Tavşan kırmızı idrarı; Mevsim değişiklikleri, çokça köknar yaprağı yemek, ıspanak ve havuç gibi beta-karoten bakımından zengin sebzeler yemek, antibiyotik kullanmak vb. hepsi buna yol açabilir. Tavşankanı gibi görünen idrar lekeleri çok yoğunsa ve idrardan akan kan gibi görünüyorsa, tavşanı mutlaka profesyonel bir veterinere götürmelisiniz. Tavşan kanaması normaldir. Kesikler, böbrek ve idrar yolu enfeksiyonları, mesane ve böbrek taşlarından oluşur. Kısacası, tavşanların adetleri yoktur, ancak bu onların hamile kalamayacakları anlamına gelmez. En hızlı üreyen evcil hayvanlardan biri olan tavşanlar, sadece 30 günlük bir gebelik süresine sahiptir ve doğumdan sonraki 24 saat içinde tekrar hamile kalabilirler. Kırmızı noktalar çok güçlü görünüyorsa, kesik, kanser veya tümör riski konusunda uzmanlaşmış bir veterinere danışmanız önerilir.

 

 

Yorum Yap