1. Ana Sayfa
  2. Muhabbet Kuşları

Kuş Kumu Nedir? Ne İşe Yarar?  

Kuş Kumu Nedir? Ne İşe Yarar?   
+ - 0

Kuşlar diğer hayvanların aksine tükettikleri besinleri çiğneyerek ya da parçalayarak tüketemezler. Bunun sebebi ise kuşların sindirim sistemi ağız bölgesinden itibaren başlayamaz. Kuşlardaki sindirim sistemi, gagalarıyla parçalama ve çiğneme gibi işlevleri göremedikleri için tükettikleri besinler ilk önce kursaklarına gider. Tükettikleri besinler kursakta öğütülerek oradan kuşlar için mide görevini üstlenen taşlık bölgesine ilerler. Sindirim sisteminin iyi bir şekilde çalışabilmesi için kuşların tükettiği besinlerin kursakta iyi bir şekilde öğütülmüş olması gerekmektedir. Kursakta salgılanan enzimler ve tükürükleri sayesinde yumuşak kıvama gelmiş besinler taşlık adı verilen alana geçiş yaptığında sindirim işlemi gerçekleşmeye başlar.

Taşlık bölümünün düzenli ve aktif çalışabilmesi için kuşların kuma ihtiyacı vardır. Bu nedenle kuş kumu, kuş sahipleri tarafından tercih edilen en önemli ihtiyaçlardan biridir. Kuş kumu sayesinde kuşlar tükettikleri besinleri taşlık bölgesinde tıpkı bir değirmen gibi kolayca ve aktif bir şekilde öğütebilirler. Kuş kumu kuşların tükettikleri bir besinden ziyade sindirimlerini destekleyici bir üründür.

Kuş Kumu Nedir?

Kuş kumu, kuşların sindirimleri aktif ve kolay bir şekilde gerçekleştirebilmeleri için destekleyici bir üründür. Kuşların tükettiği besinler ön sindirimi kursakta gerçekleşir. Daha sonrasında tüketilen besinler kuşlarda mide görevi gören taşlık bölgesine iletilir. Kuşlar, tükettikleri besinleri sağlıklı ve aktif bir şekilde öğütebilmesi için kuş kumları önemli bir görev görür. Kuş kumları taşlık bölgesinde birikir ve sindirimi destekler.

Kuş kumları içerisinde barındırdıkları doğal besinler ve vitaminler sayesinde kuşların sindirimini kolaylaştırır. Kuş kumlarında bulunan bu doğal besinler ve vitaminler, kuşların ihtiyacı olan besinleri dışarıdan almalarına da katkı sağlar.

Kuş Kumu Faydaları Nelerdir?

  • Kuş kumu, kuşların bağışıklık sistemini güçlendirir.
  • Kuşların sindirim sisteminin sağlıklı ve düzenli bir şekilde çalışmasını sağlar.
  • Kuşlar, kuş kumu sayesinde dışarıdan takviye mineral ve vitamin ihtiyaçlarını giderir.
  • Kuşların yaşam süresini arttırır.
  • Kuşların tükettikleri besinleri rahat öğütebilmelerini sağlar.
  • Kuşların sağlıklı ve güzel bir görünüme kavuşmalarına yardımcı olur.

Kuş Kumu Zararlı Mı?

Kuş kumu, kuşlar için gerekli olan mineral ve vitaminleri karşılamaları için en önemli destekleyici üründür. Kuş kumunun kuşlar üzerinde herhangi bir yan etkisi yoktur. Kuş kumu alırken dikkat edilmesi gereken en önemli detay, kuş kumunun organik ya da çözünebilen kuş kumu olup olmamasıdır. Organik, çözünebilen kuş kumları, kuşlar üzerinde herhangi bir yan etki yapmadığı gibi kuşların alması gereken mineral ve vitamin ihtiyacı bakımından zengindir.  Organik olmayan ya da çözünemeyen kuş kumları, kuşların sindirim sistemini desteklemekten çok sindirimi zorlaştırmaktadır. Organik olmayan kuş kumları, kuşların sindirim sisteminde tıkanmalara yol açmaktadır ve kuşlarda tahriş, kaşıntı gibi sağlık problemlerine sebep olmaktadır.

Organik ve sağlıklı kuş kumu satın almadan önce bir veterinerinizden destek almanızda fayda var. Kuşunuzun sağlığına uygun en doğru kuş kumunu seçmelisiniz.

Kuş Kumu Nasıl Tüketilmelidir?

Kuşlarınızın yaşam süreli boyunca ihtiyacı olan mineral ve vitaminler tükettikleri besinler ya da takviye gıdalarla sağlanır. Kuş kumu ise kuşların tükettikleri besinler öğütülürken bile mineral ve vitaminlerden yararlanmalarını sağlamaktır. Kuş kumu kuşların mineral ve vitamin ihtiyaçlarının ortalama olarak %20 ila %30 ‘luk büyük bir kısmını karşılamaktadır.

Kuş kumu kullanılmadığı zaman kuşlarınızın yem kustuklarını görebilirsiniz. Bunun sebebi, kuşların yemleri ağızlarında yumuşaklaştırıp öğütebilecek kıvama getirememeleridir. Kuş kumu, kuşların yemleri öğütebilmeleri ve sindirim sisteminin aktif ve düzenli bir şekilde çalışabilmesi için destekleyici bir üründür.

Kuşların sindirim sistemlerinin ve bünyelerinin alabileceği belli bir besin kotası vardır. Bu yüzden kuş kumu faydalı diyerek fazlaca tüketmelerine imkân tanımamak gerekir. Kuş kumunun en doğru tüketiliş biçimi, kuşların tükettikleri besinlerin arasına yemliklerine az miktarda yerleştirmektir. Ancak eğer kuşlarınızın kuş kumunu tüketmelerini incelemek ve analiz etmek isterseniz, besin yemliklerini ve kuş kumu yemliklerini ayırabilirsiniz. Dilerseniz, gaga taşı gibi kafese asılıp sabitlenebilen kuş kumlarından da petshoplardan temin edebilirsiniz.

 

 

 

Yorum Yap