İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Kedi

Kedi Kısırlaştırma Fiyatları Ne Kadar? Kedi Kısırlaştırma Sonrası Neler Yapılmalı?

Kedi Kısırlaştırma Fiyatları Ne Kadar? Kedi Kısırlaştırma Sonrası Neler Yapılmalı?
+ - 0

Kedi, günümüzde en çok tercih edilen evcil hayvan türlerinden biridir. Her kedi sahibinin sorumlulukları ve evcil hayvanının konforlu bir yaşam sürmesi için yapması gerekenler vardır. Bunlardan en önemlisi ise kedi kısırlaştırma işlemidir. Kedi kısırlaştırma işlemi kısaca, dişi kedi cinslerinden yumurtalık ve rahmin alınması, erkek kedi cinslerinden de testislerin alınmasıyla gerçekleşen anestezi yöntemiyle yapılan kısa bir operasyon işlemidir. Kısırlaştırma işlemi, kedinin üreme işlevini durdurmak amacıyla yapılan cerrahi müdahaleler altında gerçekleştirilen bir işlemdir.

Evcil hayvan sahiplenme durumu son yıllarda popülerleşip artıyor olsa da birçok evcil hayvan sahibinin doğru bildiği yanlışlar da bulunmaktadır. Kimi hayvan sahibi kedi kısırlaştırma işleminin kedilerin doğasını bozduğunu ve hareketlerinin değiştiğine inanmaktadır. Ancak kısırlaştırma işlemi, kedinizin doğal yaşam döngüsünü bozmak yerine ona konforlu bir yaşam alanı kazandırmanız için gerekli bir işlemdir.

Kedilerde kısırlaştırma öncesi birkaç tektik gerekmektedir. Kısırlaşma işlemine başlamadan önce kedinizin sağlığı tetikleyecek ya da tehlikeye sokabilecek durumlar olmaması adına genel bir muayene işlemi gerçekleştirilir. Kedinizin sağlık durumunun anestezi ile yapılacak bir operasyona uygun olup olmadığı veterineriniz tarafından belirlenir. Eğer kedinizde sağlık yönünden herhangi bir problem yoksa operasyona başlanır. Kedinizin kısırlaşma işleminden 12 saat önce herhangi bir mama ve sıvı tüketmemiş olması gerekir. Bu işlem öncesinde kedinizin en az 12 saat boyunca aç kalması önerilmektedir.

Dişi Kedilerde Kısırlaştırma İşlemi

Dişi kedilerde kısırlaştırma işlemi yapılmadığı takdirde 3 ila 10 yaşlarında dişi kedilerde çeşitli hastalık belirtileri görülmektedir: meme kanseri ya da meme tümörü, rahim iltihaplanması, rahim ve tümörde oluşabilecek kötü huylu kistler ya da kitleler, yumurtalık kistleri. Bu hastalıkların en önemli sebebi, dişi kedilerin kızgınlık dönemlerini rahat bir şekilde tamamlayamamaları, çiftleşerek normal, doğal yaşam döngülerini sürememeleridir.

Dişi kedilerin cinsel olgunluk evresine erişme yaşı 6-9 aylık olduklarında gerçekleşmektedir. Ancak 4 aylık dişi kedilerin de hamile kalabileceği göz ardı edilmemelidir. Dişi kediler 6. aylarına girdiklerinde kızgınlık dönemine de geçiş yaparlar. Kızgınlık dönemi sonrasında dişi kedilerde sürekli miyavlama, saldırgan davranışlar ve evden kaçma gibi olumsuz durumlarla karşı kaşıya kalınabilir. Kısırlaştırma işlemi gerçekleştirilmeyen kedilerde kızgınlık dönemi 10 ila 15 günde bir tekrar etmektedir.

Dişi kedilerdeki kısırlaştırma işlemi, erkek kedilerdeki kısırlaştırma işlemine göre daha ciddi bir boyut taşımaktadır. Dişi kedilerin yumurtalıklarının ve rahmin alınabilmesi için tam bir cerrahi operasyon işlemi gerekmektedir. Dişi kedilerin kısırlaştırma işleminde, yumurtalık histerektomi yöntemi yaygın olarak tercih edilen bir yöntemdir. Bu yöntem sayesinde hem yumurtalık hem de uterus çıkarılır. Dişi kedinizi kısırlaştırdıktan sonra kediniz hamile kalamaz ve regl dönemi geçiremez.

Erkek Kedilerde Kısırlaştırma İşlemi

Erkek kedilerin kısırlaştırılma işlemleri dişi kedilerin kısırlaştırma işlemlerine göre oldukça basittir. Erkek kedilerin kısırlaştırma işlemi 1 ile 2 saat arasında değişiklik göstermektedir. Erkek kedilerin kısırlaştırma işleminde testisleri alınır ve dikiş atılır. Aynı zamanda erkek kedilerin kısırlaştırma işlemi sonrası iyileşme dönemi, dişi kedilerin kısırlaştırma işlemi sonrası iyileşme döneminden daha hızlı olur. Ancak yine de kısırlaştırma işlemi sonrası kedinizin bakımına ve beslenme düzenine dikkat etmelisiniz.

Kedi Kısırlaştırma İşlemi Sonrası Ne olur?

Kedi kısırlaştırma işlemi sonrasında kedinizde gördüğünüz ve olmamasını istemediğiniz birçok hatalar ortadan kalkar. Bunlardan en önemlisi, kedi kısırlaştırma işlemi kızgınlık döneminde erkek kedilerin dişi kedi istemesi sebebiyle agresif davranışlarının giderilmesi, evdeki eşyalara zarar verme ihtimalinin ortadan kalkması ve kedinizin evden kaçmasını önlemeye yaramaktadır. Ayrıca dişi kediniz üzerinde de kısırlaştırma işleminin etkileri vardır: dişi kedilerinizin miyavlayarak kapıları tırmıklaması, gergin tavırlarının bitmesi bunlara örnek verilebilir. Tüm bu olumsuz koşullar ve agresif, saldırgan tavırlar evcil hayvan sahiplerini rahatsız ettiği gibi evcil hayvanlarını da rahatsız etmektedir. Kediler her kızgınlık döneminde eş bulamadıkları ve çiftleşemedikleri için derin bir kaygı ve stres yaşamaktadır.

Ayrıca kedi kısırlaştırma işlemi sonrasında, kedinizin yaşam kalitesi artar ve sunacağınız stressiz yaşam kedinizin yaşam süresini uzatır. Dişi kedilerde kısırlaştırma işlemi sonrasında, dişi kedilerde görülebilen kanser, polikistik yumurtalıklar ve uterus gibi hastalık risklerini ortadan kaldırır. Erkek kedilerde ise, kanser, testiküler hastalık risklerini ve testosteronun neden olabileceği prostatit ve benign hiperplazisi gibi hastalık risklerini ortadan kaldırır.

Kedinizin kısırlaştırma işlemi sonrası bakımına ve beslenme düzenine dikkat etmelisiniz. Ameliyat öncesi 12 saat boyunca geçirdikleri susuz dönem onları bitkinleştirebilir ve operasyon sonrasında dengesiz bir tavır sergilemelerine sebep olabilir. Operasyon sonrası yeterince sıvı tükettiğinden emin olmalısınız. Kısırlaştırılan kedilerde operasyon sonrası idrar yolu tıkanıklığı gibi birkaç olumsuz durumlar karşılaşabilirsiniz. Operasyon sonrasında kedinizin durumunu dikkatli bir şekilde takip etmelisiniz.

Kediniz operasyon sonrasında yarı açık bilinçle ister istemez dikişleriyle oynayabilir, yarasına zarar verebilir. Buna engel olmak için kedinizin 24 ila 48 saat gözetim altında tutmalısınız. Kısırlaştırma işleminden yaklaşık 3 saat sonra mama tüketebilir.

Kedi Kısırlaştırma Fiyatı

Kedi kısırlaştırma işlemi cerrahi bir operasyon sayılmaktadır. Dişi kedinizden yumurtalık ve uterus, erkek kediniz de testisleri bu cerrahi operasyon yoluyla alınmaktadır. Kedi kısırlaştırma işlemi erkek kedilerde ortalama 700 ila 1200 TL arasında değişmektedir. Dişi kedilerde kısırlaştırma işlemi 1000 ila 1700 TL arası değişim göstermektedir.

Bu fiyatlar ortalama fiyat olup operasyon öncesi yapılacak tetkikler ve operasyon sonrası tetkiklerle değişiklik gösterebilmektedir.

Yorum Yap