İlginizi Çekebilir
 1. Ana Sayfa
 2. Muhabbet Kuşları

Çekoslavak Muhabbet Kuşu Özellikleri ve Bakımı

Çekoslavak Muhabbet Kuşu Özellikleri ve Bakımı
+ - 0

Çekoslavak muhabbet kuşu hakkında size detaylı bilgiye sahip olmak istiyorsanız doğru sayfadasınız. Çünkü genellikle muhabbet kuşları evlerde beslenebilen evcil hayvanlardan bir tanesidir. Sarı, yeşil ve mavi renkleri vardır ve tüyleri diğer kuşlara göre daha uzun yapıya sahiptir. Genellikle bu muhabbet kuşları 19 santimetreye kadar uzayabilmektedir. Yapısı gereği hassas özelliğe sahip bir kuş türüdür. Bu sebepten dolayı da Çekoslovak muhabbet kuşu beslemek isteyen kişilerin dikkatli davranması ve aynı zamanda kuşa ilgi göstermesi gerekmektedir.

Ortalama 10-15 sene kadar ömürleri vardır. Peki, fiyatı nedir? Çekoslavak muhabbet kuşu fiyatı kuşun özelliklerini ve aynı zamanda yaşına göre değişiklik gösterse de ortalama 100 -200 TL arasında fiyatı vardır. Muhabbet kuş türleri arasında en fazla ilgi gösterilen ve evde beslenen kuş çeşididir. Hassas yapıya sahip hayvan çeşidi olduğu için bulunulan ortamın düzenli olarak temizlenmesi şarttır. Bağışıklık sistemleri ne kadar kuvvetli olursa olsun düzenli olarak temizlik yapılmadığında sıklıkla hastalanabilirler. 

Çekoslavak Muhabbet Kuşu

Çekoslavak muhabbet kuşu evde evcil hayvanlar arasında kolay bir şekilde bakılan bir kuş çeşididir. Günümüzde evde beslenen muhabbet kuşu çeşidi fazladır fakat muhabbet kuşunun bu türü insanlar tarafından daha fazla sevilmektedir. Bu kuşlar tombik ve yuvarlak yapıya sahiptir. Kuyruk ve kanat kısımları ise dikkat çekmektedir. Çünkü burada bulunan tüylerin yapısı diğer vücuduna göre daha uzundur. Bu kuşlar Çek Cumhuriyeti ırkındandır.

 • Normalde muhabbet kuşları fazla hassas bir kuş çeşidi değildir.
 • Ancak Çekoslovak türünde olan muhabbet kuşları çok hassas yapıya sahiptir.
 • Birçok kişinin merak ettiği bir diğer soruda Çekoslovak türü muhabbet kuşunun bakımı nasıl olmalıdır?
 • Hemen bunun açıklamasını sizlere yapalım. Hassas oldukları için ilgi göstermeniz ve aynı zamanda özenle davranmanız şarttır.
 • Çünkü Çekoslovak cinsi muhabbet kuşları sahibinden her zaman ilgi ve sevgi beklemektedir. Kuşunuza düzenli bir şekilde yem vermeli ve beslenmesine dikkat etmelisiniz.
 • Bunun yanı sıra İki üç günde bir kere kafesini temizlemeniz şarttır ve haftada bir defa da banyosunu yaptırmayı ihmal etmemeniz gerekir.
 • Kafeslerin içerisinde parazit buluşabilme ihtimali vardır. Eğer böyle bir durum söz konusu olur ise kuşunuz olumsuz bir şekilde etkilenebilir.
 • Bu sebeple de önlem almalı ve düzenli olarak parazit spreyi sıkmalısınız. Peki, kuşun kafesine parazit spreyi kaç günde bir sıkılmalıdır?

Haftada bir defa kuşun kafesine ve bunun yanı sıra kuşun kanat altına, baş kısmına ve kuyruk bölgesine çıkmanız önerilir. Burada dikkat edilmesi gereken spreyin Kuşun göz bölgesine gelmemesidir. Kuşun kafesini temizlerken kafesi elma sirkesi ile sildiğinizde bütün mikroplar ölecektir. Aynı zamanda suluğunu da düzenli bir şekilde yıkamayı ihmal etmemeniz tavsiye edilir. 

Çekoslavak Muhabbet Kuşu Özellikleri

Çekoslavak muhabbet kuşu özellikleri nelerdir merak ediyor musunuz? Eğer bunun cevabı evet ise o zaman yazımızın devamını okuyarak detaylı bilgiye sahip olabilmeniz mümkündür. Çekoslovak muhabbet kuşları şirin yapıya sahip evcil hayvanlardır. En belirgin özellikleri diğer muhabbet kuşlarına göre kuyruk ve aynı zamanda kanat bölgesinde bulunan tüylerin daha uzun olmasıdır. Bu sebepten dolayı da tüylerin döküldüğü zaman da daha fazla bakım yapmanız gerekmektedir. Bu cins kuşlar kısa bir süre içerisinde acıkırlar ve asla açlığa dayanamazlar. Çok fazla sıcak ve aynı zamanda çok soğuk havayı sevmezler. Bu sebepten dolayı da bulunulan ortamın sıcaklığına her zaman dikkat etmek gerekmektedir.

Yapısı gereği gösterişlidir ve bu sebepten dolayı da birçok insan tarafından ilgi gösterilmekte ve sevilmektedir. Diğer kuşlara göre daha konuşkan oldukları bilinmektedir. Çok hassas bir yapıları vardır ve bu sebepten dolayı da sürekli olarak ilgi isterler. Eğer sizde Çekoslovak cinsi muhabbet kuşu beslemek istiyorsanız pet shoplardan satın alabilirsiniz. Bunun yanı sıra suluk, yemlik, oyuncak ve kafes gibi ekipmanları da almanız önerilmektedir.

ÇEKOSLAVAK MUHABBET KUŞU

Çekoslavak Muhabbet Kuşu fiyat kapsamında, bu kuş türü birçok kişinin ilgi odağı olmayı başaran bir kuş cinsidir. Evde kuş beslemek isteyenler genellikle bu kuşu tercih ederler. Peki bunun nedeni nedir diye soracak olursanız hemen açıklayalım. Bu kuşların insanlar ile arasındaki bağ kuvvetlidir. İlgiyi ve sevgiyi çok severler. Sahiplerine çok yakın davranırlar ve konuşmaya meyillidirler. Bu nedenle de çok fazla sevilirler. Bu kuşu sahiplenmek isteyen kişilerin en fazla merak ettiği konu Çekoslovak muhabbet kuşu fiyatı nedir sorusudur.

Fiyatları genellikle yaşına, görüntüsüne, konuşmasına ve hatta ötüşüne kadar farklılık göstermektedir. Çekoslavak Muhabbet Kuşu fiyatları ortalama olarak 50 TL ila 250 TL arasında değişiklik göstermektedir. 

 

Çekoslavak Muhabbet Kuşu Konuşur mu?

 Çekoslavak muhabbet kuşu konuşur mu? Bu konuyu merak eden biriyseniz doğru sayfada olduğunuzu belirtmeden geçemeyeceğiz.  Çekoslovak muhabbet kuşları ilgi bekleyen ve seven bir kuş türüdür. Hafızaları kuvvetlidir ve bunun yanı sıra kelime hazneleri de maksimum düzeydedir.

Bu sebeple konuşmayı en kısa zamanda öğrenen kuş türlerinden bir tanesidir. Bir iki defa duyduğu sözcüğü hafızasında tutar ve daha sonra bu sözcüğü söylemeye başlar. Konuşmasını kısa zamanda öğretmen istiyorsanız; kelimeleri düzenli bir şekilde kuşun yanında tekrarlamanız öğrenmesi ve konuşması için yeterli olacaktır.

Yerli Çekoslavak muhabbet kuşu genellikle diğer kuş cinslerine göre farklı olmaktadır. Aslında ırkı Çek Cumhuriyetindendir. Fakat yerli olanları da mevcuttur. Özellikle ülkemizde insanlar yerli olan bu muhabbet kuşunun arayışına girerler. Yerli olan muhabbet kuşu diğerine göre daha pahalı olmaktadır.

Peki, yerli Çekoslavak muhabbet kuşu fiyat nedir diye soruyorsanız hemen size bunun yanıtını çok gecikmeden verelim.

 • Satıldığı yere bağlı olarak ve aynı zamanda yaşına bağlı olarak fiyatlar her zaman farklı olmaktadır.
 • Ancak; ortalama 200-300 TL arasında bir fiyata satışı yapılmaktadır. Birkaç çeşit rengi vardır ve her birinin özelliği de farklı olabilmektedir.

Çekoslovakya Muhabbet Kuşu

Çekoslavakya muhabbet kuşu günümüzde en kolay bakılan bir evcil hayvan çeşididir. İri yapıya sahip olması nedeni ile ülkemiz de çok fazla ilgi görmektedir.  Normal olan muhabbet kuşları ile kıyaslanacak olur ise; boy farkı vardır. Çek muhabbet kuşlarının boyu diğerlerine göre daha uzun yapıya sahiptir. 

Kuyruk ve kanat yerlerin den e bu kuşları anlak mümkündür. Çünkü burada ki tüyler uzun olduğu için kısa zaman içinde kendilerini belli ederlerr. Peki, özellik olarak diğer muhabbet kuşlarından farklımıdır?

 • Hayır, özellik olarak hemen hemen aynıdır.
 • Fakat dış görünüş olarak farklıdırlar. 
 • Özellikle kuyruk ve kanat kısımlarından bu kuş çeşitlerini ayırt etmek mümkün olacaktır.

Çekoslovak Muhabbet Kuşu Fiyatları 2022

Çekoslavak muhabbet kuşu fiyat 2022 senesi için 100-150 TL arasındaydı. Fakat günümüzde bu miktar daha fazla artış göstermiştir. Fiyatlar genellikle kuşun yapısına, kaç yaşında olduğuna göre değişiklik göstermektedir. Çekoslavak muhabbet kuşu fiyat eğer kuş konuşuyorsa da daha fazla olmaktadır.  Bazı kuşlar konuşkan, hareketli olmaktadır. Bu kuşların satış fiyatı ise dolayısı ile daha fazla olmaktadır.

Yorum Yap