1. Ana Sayfa
 2. Muhabbet Kuşları

Gloster Kanarya Özellikleri ve Bakımı

Gloster Kanarya Özellikleri ve Bakımı
+ - 0

Gloster Kanarya özellikleri bakımından evcil hayvan olarak tercih edilen kanarya türlerinden biridir. Kanarya türlerinden biri olan bu kuşun menşei İngiltere’dir. İngiltere’de ilk olarak 1920’li yıllarda keşfedilmiş bir kanarya türüdür. İsmini anavatanı olan İngiltere’de bulunan Glouchestershire isimli kentinden almaktadır. Farklı kaynaklarda yer alan bilgilere göre Gloster Kanaryasının bir diğer ismi ise Glorya Kanarya’dır. Gloster Kanaryasının 1920’li yıllarda keşfedilişinin ardından üretimine İngiltere’de başlanmıştır. İngiltere’de başlayan üretim daha sonrasında dünya ülkeleri tarafından da benimsenmiştir. Gloster Kanaryası, canlı ve renkli tüyleriyle dünya ülkeleri tarafından büyük bir ilgi odağı haline gelmiştir.

Küçük gövdesine ve bir kuş türü olmasına rağmen birçok yarışma türlerinde de popülerlik elde etmiştir. Gloster Kanarya’lar, ötüşlerinden ziyade tüy renklerinden ve duruşlarından ötürü oldukça tercih edilmektedirler. Halk arasında genel olarak Tepeli Gloster adıyla da bilinmektedir. Gloster Kanarya türü doğada karşımıza çıkabilecek kuş türlerinden biri değildir. Doğal yaşama uyum sağlayamayan bir kuş türüdür.

Gloster Kanarya Çeşitleri

Gloster Kanarya türünün, farklı kanarya cinslerinin eşleştirilip çiftleşmesiyle üretimi sağlanmaktadır. Gloster Kanarya’ların eşleştirilip çiftleştirilmesi sonrasında zaman içinde farklı özelliklerde Consord Gloster ve Corona Gloster olmak üzere çeşitleri çıkmıştır.

Corona Gloster ve Consord Gloster Kanarya türünün özellikleri aynı olsa da belirleyici birkaç farklılıkları bulunmaktadır. Corona Gloster Kanarya türünün başında şapka şeklinde tüyleri bulunmaktadır. Consord Gloster Kanarya Türünün ise başında şapka şeklinde tüyleri yoktur. Bu özellik bu iki Gloster Kanarya çeşidini birbirinden ayıran belirleyici bir özelliktir.

Gloster Kanarya türlerinin tercih edilmelerinin en önemli sebebi, canlı ve karışık renklerden oluşan tüy yapısından kaynaklanır. Gloster Kanarya türlerinin tüyleri gövdelerine yapışık şeklinde olup herhangi bir bozulmaya ya da tüylerinin zarar göreceği bir etkiye maruz kalamazlar. Erkek Gloster Kanarya türünün ötüşü, dişi Gloster Kanarya türüne göre daha canlı ve daha net gelmektedir. Erkek Gloster Kanaryalar genellikle bu ötüşlerini dişi Gloster Kanaryaları etkilemek amacıyla kullanırlar.

Gloster Kanarya Özellikleri Nelerdir?

 • Ortalama olarak 12 ila 15 cm boyundadırlar. Kısa kanarya türlerinden biridir.
 • Gloster Kanarya türünü diğer kanarya türlerinden ayıran en belirgin özellik, yüzlerini kapatan şapka gibi tüyleridir. Bu şapka tüyler Corona Gloster Kanarya türünde bulunmaktadır. Consord Gloster Kanarya türünde bu tüy yapısına rastlanmamaktadır.
 • Tüyleri diğer kanarya türlerine göre, gövdelerine yapışık bir şekildedir.
 • Tüy renkleri diğer kanarya tüylerine göre parlak ve canlı renklere sahiptir. Genellikle gövdeleri sarı şapka tüyleri ise kahverengi olarak bilinirler.
 • Erkek Gloster Kanaryası, dişi Gloster Kanaryasına göre daha çok öter. Erkek Gloster Kanaryasının sesi güzel olup dişi Gloster Kanaryasını etkilemek amacıyla da ötmektedir.
 • 10 ila 12 yıllık bir ömre sahiptirler. Fakat güzel ve düzenli bir hayat standartlarıyla 15 yıla kadar yaşadıkları bilinmektedir.
 • Enerjik ve cana yakın bir yapıya sahip kanarya türüdür.

Gloster Kanarya Neden Ötmez?

Gloster Kanarya türü, evcil hayvan olarak tercih edilen kuş türlerinden biridir. Görünüşü, parlak ve canlı rankleri ile dikkat çeken Gloster Kanarya türü oldukça dikkat çekmektedir. Kanarya türlerinin bu kadar ilgi odağı olmalarının sebebi eşsiz ve canlı ötüşleridir. Ancak çoğu zaman Gloster Kanarya türü ötmemektedir. Diğer kanarya türlerine bakıldığı zaman Gloster Kanarya Neden Ötmez sorusu evcil hayvan sahipleri tarafından merak edilen bir konudur. Gloster Kanarya türünün ötmemesinin birkaç farklı sebebi bulunmaktadır:

 • Gloster Kanarya türünün ötmemesinin en önemli sebebi; Gloster Kanarya türü, diğer kuş türlerine göre kendi tüylerini temizleyememektedirler. Bu sebeple senede bir kere olmak kaydıyla yoğun bir tüy dökümü evresine girerler. Bu tüy dökümü sırasında harcadıkları enerji ve efordan kaynaklı olarak Gloster Kanarya türü ötmemeye başlamaktadır.
 • Gloster Kanarya türünün ötmemesinin bir başka sebebi, sağlıklı ve düzenli bir beslenme alışkanlıklarının bulunmamasıdır. Kalitesiz gıdalar tüketmeleri sonrasında sindirim problemi yaşayabilirler ve vücutlarındaki sistem düzenli olarak işlemediği için duydukları rahatsızlıktan ötürü Gloster Kanarya türü ötmeyi kesebilir.

Gloster Kanarya Ötmesi İçin Ne Yapılır?

Gloster Kanarya türü, tüylerini temizleyemediği için ve senede bir defa tüylerini temizlediği bir döneme girmektedir. Bu tüy dökme döneminde Gloster Kanarya’lar bu tüy dökme evresinde enerjilerini ve eforlarını buraya yönlendirmektedirler. Bu evrede harcadıkları enerjiden ötürü Gloster Kanarya türü ötmemeye başlamaktadır.

 • Gloster Kanarya türünün ötebilmesi için kanaryanın rahat edebileceği ortam hazırlanmalıdır. Basık ve havasız alanlardan, tütün ve tütün ürünleri tüketilen ortamlardan kesinlikle uzak tutulması gerekmektedir.
 • Gloster Kanarya türü güneşli ve sıcak havalardan hoşlanmaktadırlar. Işık alabileceği ve güneşten beslenebilecekleri bir ortamda bulundurmanız bu bakımdan önemlidir.
 • Gloster Kanarya türünün ötmesi için müzik platformları üzerinden kanarya sesleri açıp Gloster Kanasyanıza dinletebilirsiniz. Kanaryanız bir süre sonra onu taklit etmeye başlayacak ve ötecektir. Ancak bu dinletme işleminin düzenli ve günün belli aralıklarında yapılması önerilmektedir.

Gloster Kanarya Cinsiyeti Nasıl Anlaşılır?

Gloster Kanarya türünün cinsiyetini ilk bakışta anlamak pek mümkün değildir. Gloster Kanarya türünde dişi Gloster Kanarya ve erkek Gloster Kanaryanın birbirinden ayrılabilmesi için;

 • Gloster Kanaryaların ötüşlerine bakılmaktadır. Erkek Gloster Kanarya, dişi Gloster Kanaryalara göre çok daha ötücü bir cinstir. Aynı zamanda sesleri de oldukça güzeldir. Evcil hayvan olarak erkek Gloster Kanarya oldukça tercih edilmektedir. Bunun sebebi ise ötüşlerinin güzelliğidir.
 • Ayrıca Gloster Kanaryaların dişi olanları yuva yapma eğilimleri göstermektedirler. Eğer Gloster Kanaryanız yuva yapma eğilimindeyse, kafesinde bulunan malzemelerle yuva yapmaya çalışıyorsa kanaryanızın böylelikle dişi olduğunu anlayabilirsiniz.

Gloster Kanarya Beslenmesi ve Bakımı

Kanaryalar genel anlamda hassas bir tür olarak bilinilmektedirler. Bu sebeple kanarya türünün yaşam kalitesinin arttırılması, temiz ve ışık alan bir ortamda bulunması, ona zarar verebilecek durumlardan uzak tutulması gerekmektedir. Aynı zamanda Gloster Kanarya türü geniş ve rahat bir yaşama adapteli oldukları için geniş bir kafese ve alana ihtiyaç duymaktadırlar. Kafesi düzenli olarak temizlenmeli ve bakımları yapılmalıdır. Gloster Kanaryanızın yaşam kalitesini arttırmak için veteriner hekim kontrolünde dışarıdan vitamin ve mineral takviyelerini de eksik etmemeniz gerekmektedir.

Gloster Kanarya, kafes oyuncaklarından ve kuş oyuncaklarından oldukça keyif alan ve oyuncakları sürekli olarak kullanabilen aktif bir kanarya türüdür. Kanaryanızın rahat edebilmesi için seçeceğiniz kafesi, yine kanaryanızın oyuncaklarının sığabileceği ve keyifle oynayabileceği alanı düşünerek satın almalısınız.

Gloster Kanaryasının sağlıklı ve düzenli beslenme alışkanlıklarının olması oldukça önemlidir. Nemlenmeyecek ve kuru yem türlerini kanaryanız için tercih edebilirsiniz. Ancak kaliteli bir beslenme yaşantısı olmasını istiyorsanız veteriner hekim kontrolünde gerekli yem ve krakerleri alabilirsiniz. Nemli gıdalardan uzak durmalısınız. Çünkü nemli gıdalar tüm kuş türlerinde sindirim problemlerine sebep olmaktadır.

Yorum Yap