1. Ana Sayfa
  2. Kedi

Kediler Adet Olur Mu? Kedilerde Regl Olur Mu?

Kediler Adet Olur Mu? Kedilerde Regl Olur Mu?
+ - 0

Kediler adet olur mu? Memeli kategorisine giren her canlı adet olur. Regl olma durumu doğurganlıkla alakalıdır. Bütün dişi canlılar erişkinliğe girdiklerinde bu durumla karşılaşırlar. Kedilerde de bu durum gözlemlenir. Fakat kedilerin adet olma şekli biraz farklıdır. Peki, dişi kediler regl olur mu? Kızgınlık dönemine giren kediler adet olurlar. Genellikle kızgınlık dönemleri altı aylıkken başlar. Kedilerde ki menstural döngü (regl döngüsü) insanlarla aynı değildir. Kediler de bu hormonsal olay çiftleşme isteğiyle olur. 

Kediler adet olur mu? sorusu kapsamında, gözle görülür şekilde kanama olmaz cevabını verebiliriz. Bazen fark edilebilir şekilde koku bırakırlar. Bir diğer farklılık ise kediler adet sancısı çekmezler. Kedilerin bu dönemde çıkardığı sesler acaba acı mı çekiyor diye düşünmenize neden olabilir. Bu durum hormonsal dönemden kaynaklıdır. Yani kediler acı veya sancı çekmezler.  Kızgınlık dönemine giren dişi kediler de miyavlama ve sürtünme görülür. Çoğu zaman gözle görülmeyen kahverengi akıntı olur.  Çiftleşme dönemi gelen kediler de östrus döngüsü başlar.

Kediler Adet Olur mu?

Kedilerin adet dönemi olgunluğa ulaştıktan sonra başlar. Irkına bağlı olarak aşağı yukarı 6 ay ile 12 ay sonra kızgınlığa girerler. Bu dönem de kediler de davranış farklılıkları gözlemlenebilir. Genellikle görülmeyen kahverengi akıntı şeklinde olur. Bazı kediler de bu akıntı göz ile görülebilir şekilde olur. İstemediğiniz durumlarla karşılaşmamak adına önlem alabilirsiniz.  Eğer önlem almak isterseniz kedi regl peti kullanabilirsiniz.  Kedi regl pedinin kullanımı oldukça kolaydır. Kedinizin kızgınlık döneminde yuvarlanırken veya sürtünürken olası lekeleri önlemiş olursunuz.

Kediler gebelik gerçekleştikten yaklaşık iki ay sonra doğururlar. Doğumu yaklaşan anne kedi de iştahsızlık gözlemlenebilir. Karanlık bir ortam da doğumu gerçekleştirmek isterler. Doğum esnasında anne kedi yalnız kalmak isteyebilir.

Kediler genel olarak yılda ortalama üç kere kızgınlığa girerler. Kedilerin türlerine göre bu durum değişiklik gösterebilir. Bu dönem de kediniz evden kaçak isteyebilir. Kızgınlık dönemine girdiğini hissettiğiniz zaman önlem almalısınız. Kızgınlık dönemi bittikten hemen sonra tekrar başlayabilir. Böyle durumlar da veteriner eşliğinde sağlık problemi olup olmadığına bakılmalıdır.

Kedinizin kızgınlık dönemi geçirmesini istemiyorsanız kısırlaştırabilirsiniz. Aynı zaman da kısırlaştırdığınız da bazı hastalıkları da engelleniş olursunuz. Kısırlaştırma işlemi kızgınlık dönemin de kesinlikle yapılmamalıdır.  Veterinerinizin önerilerine göre kısırlaştırma işlemi kızgınlık döneminden önce veya sonra yapılabilir. Genel olarak veterinerler en az bir kere bu dönemin geçirilmesi gerektiğini savunurlar. Hiç kızgınlığa girmeden kısırlaştırılan canlılar da bazı hastalıklar gözlemlendiğini söylerler. İlk yavrulama gerçekleştiğinde kısırlaştırma işlemi yapılabilir.

Kısırlaştırılan kediler adet görür mü? Kısırlaştırılan kediler ömürleri boyunca adet olmazlar ve çiftleşmek istemezler. Eğer kızgınlık dönemine girmesine yakın bir zaman da kısırlaştırma operasyonu geçirirse bir kere ye özgü kızgınlığa girebilirler.

Kediler De Adet Dönemi Ne Kadar Sürer?

Kızgınlık döneminde görülen bu fiziksel olay yaklaşık 1 hafta sürer. Her kedi de farklılık gösterebilir bu durum kiminde çok kısa olurken bazıları bu dönemsel olayı bir aya yakın zaman da tamamlayabilir. Kedinin cinsi ve sağlık durumuna göre değişiklikler olmaktadır.

Kediler adet olur mu? Dişi kediler ne zaman regl olur? Regl olma durumu kızgınlık döneminin başlamasıyla olur. Bu durum yavruluktan çıkan kediler için başlar. Farklılıklar gözlenmekle birlikte genellikle altı ay civarında regl dönemi başlar. Kızgınlıkta ki bir canlı 1 günde ortalama dört defa çiftleşme geçekleştirmesi durumunda gebelik görülür. İlk çiftleşmeden sonra kızgınlık belirtilerinde azalmalar görülür. Dişiler birden fazla erkek kediyle çiftleşebilir. Bu durumda dişi kediler farklı renk de yavrulama yaparlar.

Her Kedi Regl Olur Mu? Kediler Adet Olur Mu?

Kediler adet olur mu? Fiziksel olarak zamanı gelen her dişi kedi regl olur. Baharın gelmesiyle genellikle bu dönem başlar. Sağlık problemi olmayan dişi kediler kısırlaştırılmadığı sürece kızgınlık dönemine girerler. Her beş ay da bir bu dönem gerçekleşebilir. Kızgınlık dönem sayısı kedilerin genetik yapısına göre değişiklik gösterebilir. Bu durum kısırlaştırılma işleminden sonra son bulur.

Erkek kediler olgunlaştıktan sonra çiftleşmek için belli bir zamana ihtiyaç duymazlar. Erişkin erkek kedi çiftleşmeye her zaman hazır olurlar. Kızgınlık dönemi dişi kediler için daha belirgin olarak ortaya çıkar.

Kedinin Regl Olduğu Nasıl Anlaşılır?

Bu durumu anlamak bazen çok da kolay değildir. Gözle görülür şekilde kanamaları olmadığı için bu durumu anlamakta zorlanabilirsiniz. Genel olarak kediler de regl belirtisi davranış farklılıklarıyla anlaşılır. Bu dönem genellikle bahar aylarında gerçekleşir. Fakat günümüzde ev ortamında yaşayan kediler için bu durum her an gerçekleşebilir. Yavruluktan çıkan kediniz için her an kızgınlık dönemi başlayabilir. Kedinizin belli rutinleri dışında davranması bu döneme girdiğini işaret eder. Bunun dışında

  • Miyavlamalarında artış gözlemliyorsanız,
  • Kuyruğunu kaldırıyorsa,
  • Sürtünme durumu arttıysa,
  • Yuvarlanmalar oluyorsa kedinizin regl dönemi başlamıştır.

Kediden Neden Kan Gelir?

Kediler de kan gelmesi pek de olağan bir durum değildir. Kanama ve kahverengi akıntı birbirinden farklıdır. Kızgınlık dönemine giren kediler de adet kanması kahverengi akıntı şeklindedir. Eğer kedinizden kan geldiğini gördüyseniz sağlık problemi olabilir. Böyle bir durumla karşılaştığınızda veterinerinize danışmanızda fayda vardır. Genellikle bu durum idrar yollarında ve bağırsağında çeşitli hastalık olan kedilerde görülür. Kanama görülen canlı acil olarak tedavi edilmelidir. Hastalık ilerlediği taktirde istemediğiniz sonuçlarla karşı karşıya kalabilirsiniz.

Yorum Yap