İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Diğer

Tavuk Biti İnsana Geçer Mi?

Tavuk Biti İnsana Geçer Mi?
+ - 0

Tavuklarda en sık görülen sorunlardan birisi bit problemi olmaktadır. Bu noktada insanların en çok sorduğu sorulardan birisi de tavuk biti insana geçer mi sorusu olmaktadır. Bit problemi gerek insanlarda gerekse de tavuklarda büyük sorunlara yol açmaktadır. Bu noktada insanlar da hayvanlarında bit görüldüğünde panik olmaktadır. Tavuk biti çok hızlı yayılan bir parazittir.  Bu noktada kümesteki bir hayvanınızda bit çıktığında gerekli olan önlemi almazsanız bu bit hızla tüm kümese ve tüm hayvanlarınıza yayılacaktır.

Tavuk Biti Öldürür Mü?

Tavuk biti, tavuklarda en çok görülen sorunlardan birisi olmaktadır. Tavuk biti çok hızlı yayılan bir parazit türüdür. Bu noktada kümesinizdeki bir hayvanda bu sorun olduğunda hızla diğer hayvanlarınıza da geçecektir. Tabii ki bu noktada soracağınız sorulardan birisi tavuk biti hayvanlarımı öldürür mü sorusu olacaktır. Tavuk biti çok öldürücü olan parazitlerden birisi değildir. Fakat bitler hayvanlarınızı rahatsız edecektir. Bu noktada eğer çok fazla ürerlerse hayvanlarınızı hastalanmasına ve ölmesine de neden olabilmektedir.

Fakat tavuk biti çok yayılmaz veya gerekli önlem alınırsa tavuk biti çok da zararlı olmamaktadır. Özetle tavuk biti tamamen öldürücü bir sorun değildir. Tavuğun üzerinde çok fazla yayılmasına imkân vermezseniz bitler tavuğunuzu öldürmeyecektir.

Tavuk Biti İnsana Geçer mi?

Asıl sorumuza dönecek olursak tavuk bitlerinin insana geçmesi mümkün değildir. Bu bitlerin yaşaması için gerekli ortam insan vücudunda sağlanamamaktadır. Bu yüzden bitlerin insana bir şekilde geçse bile inan vücudunda yaşaması mümkün değildir. Hayvanlarınızda bit problemi varsa bu noktada korkmanıza gerek yoktur. Tavuklarda olan bitler insanlarda olanlardan farklıdır. Bu bitlerin insan vücudunda yaşaması veya insanların saçlarında oluşması mümkün değildir.

Bitler insana geçmese de yine de müdahale edilmesi gerekir. Bu tür bitler hayvanlarınızı da rahatsız edecektir. Bunun yanında müdahale etmezseniz hızlı bir şekilde yayılacaktır. Bu da tüm hayvanlarınızın rahatsız olmasına neden olacaktır. Eğer tavuk bitine zamanında önlem alınmazsa ve hayvanların üzerinde çok fazla yayılırsa bu noktada farklı hastalıklara da sebep olabilmektedir. Her ne kadar insanlara bu hastalıklar ve bitler geçmese bile tavuğunuzun hayatını ciddi şekilde etkileyecektir. Bu bitler hayvanların kanından beslenmektedir. Bu noktada sayılarının çok artması durumunda tavuğun bağışıklığı düşecek ve ölümüne kadar giden bir süreç başlayacaktır.

Bit Sorunundan Nasıl Kurtulunur?

Burada konuyu iki farklı şekilde ele almamız gerekmektedir. Bu noktada bit başladıktan sonra ve başlamadan önce yapabilecekleriniz bulunmaktadır. Bit sorunu başlamadan önce bu sorunun önüne geçmek için kullanabileceğiniz çok basit bir yöntem vardır. Bu noktada kümesin farklı noktalarına toprak, sönmüş kireç ve odun külü karıştırıp koyabilirsiniz. Tavuklarınız bunların içerisine girecek ve bitlerin oluşmasını engelleyecektir. Bu karışım bitleri öldürmektedir. Tavuklarınız da bu karışımın içerisine sürekli olarak girecektir. Bu da vücutlarında bit oluşmamasını sağlayacaktır. Bit oluşmadan önce alabileceğiniz en iyi yöntem bu üç malzemeyi karıştırmak ve kümesin belirli noktalarına bunları dökmek olacaktır.

Eğer bit hayvana bulaştıysa ve yayılmaya başladıysa bu noktada kullanabileceğiniz en iyi yöntem sirke yöntemi olmaktadır. Sirkeyi sprey şişesine koyarak tavuklarınızın üzerine sıkabilirsiniz. Sirke, bitleri öldüren bir malzeme değildir. Fakat bitlerin yaşaması için uygun olan ortamı bozmaktadır. Sirkenin tadı ve kokusu bitler için de rahatsız edici olmaktadır. Bu noktada bitler sirke sıkılan hayvanın üzerinden çıkmaktadır. Kısa süre içerisinde hayvanı terk etmektedir. Bu noktada bit olan hayvanlarınıza düzenli olarak sirke sıkabilirsiniz. Kısa sürede bitler hayvanı terk edecektir.

Yorum Yap