İlginizi Çekebilir
 1. Ana Sayfa
 2. Muhabbet Kuşları

Muhabbet Kuşları Ceviz Yer Mi?

Muhabbet Kuşları Ceviz Yer Mi?
+ - 0

Muhabbet kuşları ceviz yer mi? Sorusuna bir yanıt olarak muhabbet kuşunuzu besleyebileceğiniz sağlıklı besinler arıyorsanız eğer muhabbet kuşları için ceviz kesinlikle bu besinlerden biridir. Muhabbet kuşlarına ceviz içini, kabuklarının iyice soyulduğundan emin olduktan sonra çok olmayacak ve bünyesine ağır gelmeyecek şekilde verebilirsiniz. Ceviz, muhabbet kuşları için oldukça besleyici, lezzetli ve enerji veren bir besindir.

Muhabbet kuşlarına ceviz vermeden önce ilk olarak cevizleri güzelce yıkayarak içindeki kiri veya ilaç etkisini hayvanınıza zarar vermemesi için ortadan kaldırın. Ardından muhabbet kuşları için oldukça tehlikeli olan keskin ceviz kabuğu parçalarını özenle ayıklayın. Eğer bu besini tüketirken kabuk yerse tehlikeli olabilmektedir. Bir diğer dikkat edilmesi gereken konu tuzlu besinlerdir. Muhabbet kuşlarının bünyesi tuzdan çok etkilenir ve bu yüzden kesinlikle cevizin de tuzsuz olması gerekir. Bir de cevizi kavurarak değil çiğ bir halde vermeniz kuşunuz için daha besleyici olacaktır.

Muhabbet kuşları ceviz yer mi? Konusunda muhabbet kuşlarına ceviz verirken cevizi, sindirebileceği ve gaga büyüklüğünde parçalara ayırarak vermeniz önemlidir. Aynı zamanda bu vereceğiniz ceviz sayısı 1 cevizi geçmemesi içerisinde yer alan yağlardan dolayı bünyesine ağır gelmemesi sebebiyle önemlidir. Cevizleri ufak parçalar halinde yiyeceği sebze besinlerinin aralarına da serpiştirebilir ve ek besin olarak tercih edebilirsiniz.

Muhabbet Kuşu Ceviz Faydaları

Cevizin muhabbet kuşları için harika bir besin olduğundan bahsetmiştik. Hem muhabbet kuşlarının sevdiği hem besin değeri oldukça yüksek bir yiyecektir. Aynı zamanda cevizin muhabbet kuşlarına pek çok faydası da bulunmaktadır. Muhabbet kuşu ceviz faydaları genel olarak şunlardır diyebiliriz;

 • Ceviz, yağ bakımından yüzde 65 gibi oldukça zengin bir besin değerine sahiptir. Bu yüzden de kuşlarınızın için harika bir enerji kaynağıdır. Tek bir ceviz ile hayvanınızın diyet ihtiyacını karşılayabilirsiniz.
 • Cevizde bulunan doymamış yağlar omega-3 ve omega-6 gibi sağlıklı yap asitlerini içerisinde barındırır ve bunun yanı sıra linoleik ve alfa-linoleik asitlerinden de oluştuğu için bu yağ asitleri muhabbet kuşunuzun hem kendi hem de kalp sağlığı için oldukça iyidir.
 • Cevizin içinde yer alan yağlar, muhabbet kuşunuz için sağlıklı kan yağları ve iltihapla savaşma gibi faydalara da sahiptir.
 • Genel olarak kuruyemişlerin çoğunda bulunan ellagik asit ve kateşin gibi antioksidanlar muhabbet kuşunuzun kalp hastalıklarını önlemeye yardımcı olmaktadır.
 • Cevizin içerisinde yer alan melatonin ise muhabbet kuşlarının sağlıklı ve düzenli bir uyku programı gerçekleştirmesini sağlar.
 • Cevizin içerisinde yağlardan sonra yer alan protein hayvanınızın sağlıklı gelişimine katkıda bulunmaktadır.
 • Cevizde lif formunda bulunan karbonhidratlar ise muhabbet kuşlarının sindiriminde kolaylık sağlar.

Muhabbet kuşu ceviz faydalarından bir diğeri ise cevizin içerisinde yer alan çeşitli vitaminlerdir. Cevizde bulunan vitaminler de muhabbet kuşunuzun sağlıklı kalmasına ve gerekli vücut ihtiyaçlarını karşılamasına vesile olmaktadır. Muhabbet kuşu ceviz faydaları içerisinde yer alan vitaminler ve faydaları şunlardır;

 • A Vitamini, muhabbet kuşunuzun görüşünü keskin ve sağlıklı tutar. Aynı zamanda üreme ve gelişme konusunda da büyük katkı sağlar
 • B9 vitamini muhabbet kuşlarının kan hücresi üretiminde oldukça önemlidir.
 • B6 vitamini hayvanın ruh halini düzenlemekte oldukça önemlidir
 • C vitamini bağışıklığı kuvvetlendirir ve hastalıkları savuşturur.
 • E vitamini de muhabbet kuşları için oldukça gereklidir.

Son olarak bir diğer muhabbet kuşu ceviz faydaları çeşidi ise cevizde bulunan minerallerdir. Cevizde önemli seviyelerde bulunan ve muhabbet kuşuna faydaları şunlardır;

 • Magnezyum, Kalsiyum ve fosfor mineralleri, muhabbet kuşlarının özellikle kemik ve kıkırdak yapısını güçlendirmekte ve sağlıklı bir şekilde büyütmeye yardımcı olmaktadır.
 • Demir minerali, muhabbet kuşlarında uygun kan sağlığını korumada ve vücutta yeterli oksijen iletimi için oldukça önemli bir rol oynamaktadır.

Yavru Muhabbet Kuşu Ne Yer?

Yavru Muhabbet kuşu, yumurtadan çıktıkları andan itibaren çok narin ve de hassas bir vücut yapısına sahiptir. Bu yüzden yavru muhabbet kuşlarının bakımında oldukça özenli ve dikkatli olunması gerekmektedir.

Yavru muhabbet kuşları ilk bir aya yakın bir süre boyunca anneleri tarafından besinlerin ağızlarına verilmesi ile beslenmektedirler. En ufak bir sıkıntıda ölme ihtimalleri bulunan yavru muhabbet kuşu, annesinin onu besleyemediği durumlarda ölebilir ve bu yüzden sizin elinizle besleme işlemini gerçekleştirmeniz gerekmektedir. 30-40 gün gibi bir süreden sonra ise yavru muhabbet kuşları ufak miktarlarda yemek yemeye başlamakta ve sonra giderek alışmaktadır. Yani 1 aylık muhabbet kuşu ne yer? Veya 2 aylık muhabbet kuşu ne yer? Diye düşünüyorsanız, ilk ay annesine verdiğiniz yem ve besinleri annesi tarafından almakta, 2 aydan itibaren de diğer muhabbet kuşları gibi yukarıda saydığımız besinleri severek yemektedirler. Yavru muhabbet kuşu ne yer? Sorusunun cevabını böylece vermiş oluyoruz.

 

 

Yorum Yap