İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Kedi

Kediler İçin Ek Vitamin Tavsiyesi – Kedime Hangi Vitamini Vermeliyim?

Kediler İçin Ek Vitamin Tavsiyesi – Kedime Hangi Vitamini Vermeliyim?
+ - 0

Kedilere ek vitamin takviyesi ile ihtiyaç duydukları besinleri karşılamaları sağlanır. Yüksek kalitede mama kullanımı yapılması oldukça önemlidir. Bu sayede kedilerin daha sağlıklı koşullarda yaşamaları sağlanır. Fakat bazı durumlarda kaliteli dahi olsa mamaların yeterli olmadığı ve ek vitamin takviyesi alması gerekebilir. Kedilerinin ek vitamine ihtiyaç duyduğunu düşünen bireyler, durumu sağlıklı değerlendirmek adına veterinere giderek durumu anlatmalı ve veteriner hekim bilgisinde vitamine başlamalıdır. Özellikle kedilerde kalp ve böbrek rahatsızlığı varsa ek Kedilere ek vitamin takviyesi daha da önem kazanır. Söz konusu bir canlı olduğu için kulaktan duyma ya da ucuz vitaminlerden kaçınılmalıdır. Veteriner hekim bilgisinde ve denetiminde vitamin takviyesi yapılması her zaman için önemlidir.

Bireyler kedilerine ek vitamin takviyesini gerekli görebilirler. Bunun için öncelikle yapılması gereken kedinin gerçekten vitamin takviyesine ihtiyacı olup olmadığını öğrenmektir. Dolayısıyla veterinere götürmek gerekir. Kedilere verilen vitaminler veteriner hekimin yapacağı değerlendirmeler sonucunda belirlenir. Vitaminleri daima veteriner hekimin önerdiği şekilde kullanmak gerekir. Aksi durumda aşırı vitamin takviyesi yapmak ciddi sorunlara neden oluşturur. Diğer bir konu ise veteriner hekimin önerdiği takviyeleri kullanmaktır. Farklı takviyeler kullanıldığında kedinin sağlığını olumsuz etkileyen bir duruma dönüşür. Önerilen vitamin takviyeleri satın alırken de içeriğindeki besin maddeleri detaylı şekilde incelenmelidir. Rastgele vitamin alınmamalı bunun yerine kaliteli ve kedinin ihtiyacı olan besinleri içeren vitaminler alınarak kullanılmalıdır. Kedilere ek vitamin takviyesi kapsamında kullanılan takviyeler eğer kedide olumsuz yan etkilere neden oluyorsa hemen veteriner hekime durum anlatılmalıdır.

Kedim İçin Hangi Vitamini Kullanmalıyım?

Kedi için hangi vitamin kullanılması gerektiğini veteriner hekimin yapacağı genel değerlendirme sonucunda belirlenmesi gerekir. Kedinin ihtiyacı olduğu düşünülen vitaminler doğrudan gidip alınmamalıdır. Bunun yerine veteriner hekim gözetiminde gerekli takviyeler kullanılarak sonuçları değerlendirilmelidir. Kedinin ihtiyaç duyduğu vitaminler tespit edildikten sonra kaliteli ve besin içeriklerini karşılayacak ürünlerin alınması gerekir. Bilinmedik ve veteriner hekimin onayı olmayan vitaminleri kullanmak kedi açısından ciddi rahatsızlıklara sebebiyet verebilir. Dolayısıyla kedi vitamini en iyi şekilde veteriner hekimin bilgisi ve onayı dahilinde kullanılmalıdır.

Kullanılacak olan vitaminlerin ambalajlarında “Kullanım şekilleri” detaylı olarak anlatılır. Kediye uygun olan dozu kullanım şekillerinden yararlanarak belirlemek gerekir. fazla miktarda ya da az miktarda kullanılması halinde istenilen sonuçları göstermemekle beraber birtakım yan etkilere de neden olabilir. Kullanım şeklinde belirtilen dozajın kediye az veya fazla geleceği düşünülüyorsa veteriner hekimin önerdiği dozaj kullanılmalıdır. Kedi vitamin önerileri veteriner hekim ile beraber belirlenmelidir. Bunun yanında vitaminler sıvı, hap ya da macun şeklinde olurlar. Kediler açısından sıvı ve macun vitaminlerin kullanılması daha kolaydır. Çünkü kedilerin pek çoğu hap yutmaktan hoşlanmaz ve mamaların arasına yerleştirilen hapları ise fark edebilir. Dolayısıyla hap takviyesi pek tercih edilen bir seçenek değildir.

Kedilere Ek Vitamin Takviyesi Multivitamin Verilir Mi?

Kedilere multivitamin verilir mi? Veteriner hekim doğrultusunda yapılan değerlendirmeler sonucunda eğer uygun görülürse kediye multivitamin verilebilir. Kedinin yaş grubuna ve ihtiyaçlarına karşı özel olarak hazırlanan multivitaminler mevcuttur. Önemli olan kaliteli ve besin değeri açısından yüksek takviyelerin kullanılmasıdır. Vitamin kullanmanın pek çok canlı açısından önemi bir hayli fazladır. Bunun ihmal edilmesi canlılarda çeşitli hastalıkların ve sorunların oluşmasına neden olur. Özellikle kediler açısından düşünüldüğü zaman beslenme planlarının ve vitamin takviyelerinin düzenli bir şekilde yapılması oldukça önemlidir. Vitamin takviyesinin temelinde ise beslenme sorunu ve kedide var olan diğer hastalıklar yatar. Günlük besin değerini karşılayamayan mamalar ile beslenen kediler için vitamin takviyesi gerekebilir. Bu durumun oluşmaması için kedinin beslenme planının sağlıklı şekilde yapılması gerekir.

Her gün mamaların ve suyun değiştirilmesi, besin değerini karşılayıcı mamaların kullanılması, vitamin takviyelerinin fazla veya az değil önerilen dozajında kullanılması kedinin daha sağlıklı ve sorunsuz şekilde yaşamına devam etmesini sağlar. Bazı durumlarda ise kedinin yaşadığı sağlık sorunu, aldığı vitamin takviyesine baskınlık kurarak bir fayda sağlamaz. Bu gibi durumların oluşmaması için öncelikle kedide var olan mevcut sağlık sorununu tedavi etmeye yönelik çalışılması gerekir. Aksi durumda alınan takviyelerin bir önemi kalmaz. Doğru vitaminlerin kullanımı için araştırılan vitaminler veteriner hekime sorulmalıdır. Bireyler veterinerlerden ya da alışveriş sitelerinden gerekli ürünleri rahatlıkla bulabilir.

Yavru Kedilere Ek Vitamin Takviyesi Ne Zaman Verilir?

Yavru kedilere vitamin ne zaman verilir? Yavru kedilere vitamin takviyeleri genellikle 3. aydan itibaren başlanması tavsiye edilir. Oldukça az dozajlarda kullanılarak yavru kedinin ihtiyacı olan besinler karşılanmaya çalışılır. Bunun için yavru kedilere b12 vitamini takviye etmek önemlidir. Yavru kediler daha hassas bir yapıya sahip oldukları için kesinlikle veteriner denetiminde vitamin takviyesi uygulanması önerilir. Aksi durumlarda gereksiz ve aşırı şekilde yapılacak takviyeler kedinin ölümüne sebep olabilir. Yavru kedi eğer annesinden ayrı ise ihtiyacı olan besinleri karşılamakta güçlük çeker. Bu doğrultuda vitamin takviyelerinin yanında ek besin takviyeleri de yapılması gerekir. Gerekli olan takviyeler ise veteriner hekimin yapacağı genel değerlendirme sonucunda ortaya çıkacaktır.

Vitamin takviyesi konusu kediler için hassas bir konu olduğu için yeteri kadar araştırılması gereken bir konudur. Kalitesi, markası ve besin değeri açısından zayıf olan ürünlerden kaçınılması gerekir. Kedinin vitamin ihtiyacı olduğunun tespit edilmesi halinde zaman kaybetmeden gerekli takviyelerin yapılması önemlidir. Fakat unutulmaması gerekir ki kediler sağlıksız beslenme ve çeşitli sağlık sorunlarından kaynaklı şekilde vitamin eksikliği yaşarlar.

Yorum Yap