İlginizi Çekebilir
 1. Ana Sayfa
 2. Kedi

Kedi Gaz Sorunu Yaşaması Normal mi?

Kedi Gaz Sorunu Yaşaması Normal mi?
kedi gaz sorunu e1640415372904
+ - 0

Kedi gaz sorunu neden olur? Kediler gaz çıkarır mı?  Kedilerde gaz tedavisi nasıl olur? Bu yazımızda sizlere merak ettiğiniz bütün soruların yanıtını vereceğiz.

Genellikle sahipleri fark etmeyebilir ancak kediler gaz çıkaran canlılardır.  Çünkü gaz çıkarma aralığı fazladır ve devamlı olmadığı için de fark edilmeyebilir. Kedilerde gaz meydana geldiği zaman karınlarında şişlik, ağrı gibi sorunlar meydana gelir. Kediler gegirme yapamadığı için gazı sadece bu şekilde vücuttan atabilmektedirler.  Fakat eğer kediniz çok fazla gaz çıkarıyor ise bu normal değildir ve mutlaka gastrointestinal fonksiyonlarının kontrol edilmesi gerekmektedir. Kedinin vücudunda olabileceğinden fazla gaz birikmesi birkaç sağlık probleminin göstergesidir. Genellikle hastalık sebebi ile veya yetersiz, dengesiz beslenme ile kedilerde gaz meydana gelir.  Dilerseniz şimdi sizlere kedilerde gaz belirtilerinden bahsetmek istiyoruz. İşte meydana gelen kedi gaz sorunu belirtileri şu şekildedir;

 • Kedinin karın bölgesinden ses çıkması
 • Midenin çıkıntılı olması
 • Karında meydana gelen kramplar
 • İshal
 • Kusma
 • Rahatsız edici bir koku
 • Şişkinlik

Kedinin Sürekli Gaz Çıkarması

Kedinin sürekli olarak gaz çıkarması normal midir? Bu soru birçok kedi seven ve besleyen kişiler tarafından merak edilir. Kediler sıklıkla gaz çıkaran canlılar değillerdir. Hatta birçok kişi uzun zamandır kedi beslediğini ve daha yeni gaz çıkardığını duyduğunu söylemektedir. Çünkü fazla gaz çıkarmazlar. Bu nedenle de bir kedinin sürekli olarak gaz çıkarması normal olarak kabul edilmez. Kedi gaz sorunu maksimum düzeyde ise mutlaka kontrol edilmesi gerekmektedir. Peki bir kedi neden çok fazla gaz çıkarmaktadır? Eğer bir kedi çok fazla gaz çıkarıyor ise hasta olabilir. Ya da dengesiz beslenmiş olması da bir seçenektir. Kedilerde çok fazla gaz sebeplerinin neler olduğundan bahsedelim.

 • Kabızlık
 • Diyet
 • Alerji
 • Sindirim sisteminde meydana gelen bozukluklar
 • Malabsorpsiyon bozukluğu
 • İltihaplı bağırsak hastalığı
 • Tarihi geçmiş ve aynı zamanda bozuk olan gıdayı yemek
 • Yemeği hızlı ve aynı zamanda olabildiğinden fazla tüketmek
 • Bağırsaklarda meydana gelen parazitler
 • Bağırsaklarda oluşan enfeksiyonlar

Kedilerin Gaz Çıkarması Normal mi?

Kedilerin gaz çıkarması normal mi? bu konu sizin merak mı ettiriyor. O zaman doğru sayfada olduğunuzu bilmelisiniz. Kedilerin gaz çıkarması son derece normaldir. Çünkü yemek yedikten sonra geğirme gibi bir özellikleri bulunmadığı için gazı bu şekilde atarlar. Kedilerde gaz meydana geldiğinde şişkinlik oluşmaktadır. Gaz çıkardığında ise bu şişkinlik kısa zaman içerisinde ortadan kalkmaktadır. Fakat kediler sıklıkla gaz çıkarmazlar. Eğer kediniz sürekli olarak gaz çıkarıyorsa bu bir problem olduğunun bir göstergesidir.

Sıklıkla gaz çıkarmadıkları için kedi sahipleri genellikle bu duruma şahit olmazlar. Ancak sürekli böyle bir durum söz konusu ise ilk yapılması gereken bir kontrol ettirmektir. Çünkü genellikle sağlık problemi olan kedilerde sıklıkla gaz çıkarma meydana gelir. Peki, sadece hasta bir kedi mi sürekli gaz çıkarır? Hayır, sadece hasta olan bir kedi değil aynı zamanda beslenmesi düzensiz ve aynı zamansa sağlıksız olan bir kedi de sürekli olarak gaz çıkarmaktadır. Eğer muayene ettirdikten sonra herhangi bir sağlım problemi tespit edilememişse büyük ihtimalle kediniz sağlıksız ve dengesiz besleniyor demektir.

Kediler Gaz Çıkarır mı?

Kediler gaz çıkarır mı sorusunun cevabı evet kediler gaz çıkarabilen canlılardır. Birçok sebebe bağlı olarak vücutlarında gaz birikmesi kaçınılmazdır. Bu sebeple de arada sırada gaz çıkarabilirler. Çünkü gaz çıkarmadıklarında rahatsızlık hissederler. Kedide şişkinlik, halsizlik, kramp ve ağrı gibi semtomlar meydana gelir. Gaz çıkardığında ise bu sorunlar kısa zamanda ortadan kalkar.

Kedi Gaz Sorunu Neden Olur?

Kedinin kokulu gaz çıkarması neden olur? Kediler kokulu gaz mı çıkarır? Bu yazımızın devamında merak ettiğiniz bütün soruların cevabını bulabilirsiniz. Normalde kediler kokusuz bir şekilde gaz çıkarmaktadır. Herhangi bir şekilde gazda kökü koku olmaz. Ancak bazı sebeplere bağlı olarak kedi kokulu gaz çıkarabilir. Peki, neden kokulu gaz çıkarır? Genellikle kedilerde enfeksiyon oluştuğunda iç parazit meydana geldiğinde, kedi hasta olduğunda kokulu gaz çıkarmaktadır. Bunun için muayene edilmesi ve teşhisin yapılması gerekmektedir. Kedi gaz sorunu eğer normal olmayan şekilde fazla ise ve kokulu ise tedavi edilmesi mümkündür.

Kedimin Gazı Var

Kedimin gazı var diyorsanız bir süre beklemeniz gerekir. Çünkü genelde kediler hava yuttukları zamanda gaz oluşabilir.  Kedilerde şişkinlik meydana gelir ve buda kediyi rahatsız eder. Bir süre sonra kedi gazı atar ve bu belirtilerde ortadan kalkar. Eğer kediniz gazını çıkarmakta zorlanıyorsa veya çıkaramıyorsa o zaman bir veterinere danışmanızda fayda olacaktır. Çünkü sık olan bir gazın, zor çıkan veya çıkmayan bir gazın nedenleri olabilir.

Yavru Kedilerde Gaz Çıkarma

Yavru kedilerde gaz çıkarma son derece normaldir. Yani kediniz aralıklı bir şekilde gaz çıkarıyorsa telaş yapmanıza gerek yoktur. Eğer sürekli bu durum tekrar ederse o zaman bir problem olduğunu söylemek mümkündür. Bunun yanı sıra kedi gaz çıkarırken kötü koku salgılıyor ise o zaman telaş yapılması gerekir. Çünkü genellikle kötü kokulu gaz çıkarma kedilerin bağırsaklarında bir problem olduğunun göstergesidir. Böyle bir durumda hemen veterinere gitmek gerekir. Çünkü beklenildiğinde ciddi problemleri ortaya çıkarabilir ve böylelikle kedinin sağlığı olumsuz bir şekilde etkilenir.

Kediler Gaz Çıkarır mı?

Kediler gaz çıkarır mı konusu birçok kişinin merak ettiği, araştırma yaptığı bir konudur. Çünkü kediler sürekli olarak sıklıkla gaz çıkarmazlar. Bu nedenle de kedinin sahipleri bu durum ile ilk defa karşılaştıklarında tedirgin olurlar.  Fakat tedirgin olacak bir durum yoktur. Kedilerinde bağırsaklarında ve aynı zamanda midelerinde gaz oluşmaktadır. Kediler geğirme yöntemi ile vücutlarında bulunan gazı atamamaktadır. Bu durumda ise diğer seçenek ile vücutta bulunan gazı çıkarırlar. Fakat burada dikkat edilmesi gereke kedinin gazının kokmaması ve bu durumun sürekli olmasıdır. Eğer kötü koku varsa ve kedi sürekli gaz çıkarıyorsa bu normal değildir.

Yavru Kedi Kokulu Gaz Çıkarma

Yavru kedi kokulu gaz çıkarma durumu söz konusu ise hemen iyi bir veterinere götürülmesi gerekmektedir. Kedi gaz sorunu normaldir. ancak kedide meydana gelen kötü kokulu gaz doğal değildir ve kedide bir sağlık sorununun olduğunun bir göstergesidir. Genellikle bağırsaklarda enfeksiyon, parazit gibi rahatsızlıklar meydana geldiğinde böyle bir durum ortaya çıkar. Bunun tedaisi vardır ve öncelikle hekim tarafından teşhisin koyulması gerekmektedir.

Kedi Gaz Sorunu Normal midir?

Kedilerde gaz çıkarma son derece doğal karşılanmaktadır. İnsanlar gibi kedilerde de gaz birikebilir ve buda kedinin olumsuz bir şekilde etkilenmesine ve rahatsızlık duymasına sebep olur. Genellikle kedinin mide ve karın bölgesinde şişlik görülür. Kedi bu durum karşısında rahatsız olur ve ağrı hisseder. Gaz çıkardığında ise rahatlama hisseder. Kedi gaz sorunu her kedide olabilir ve kısa zaman içerisinde geçmektedir.  Kedi gaz çıkarabilir ancak eğer bunun yanında kötü kokuda oluyor ise bu bir sağlık problemidir ve mutlaka kedi bir veterinere muayene ettirilmelidir. Çünkü kedilerde bu durum tehlikeli olabilmektedir.

 

Yorum Yap